RAID 1 yapmak için SSD mi, HDD mi kullanılmalı?

Bütçe
20000
SSD'lerin performansına tek laf etmiyorum ben. Ancak güvenilir bulmuyorum özellikle mission critical işlerde. Error free değiller. Zaman zaman "hadi abi ben yokum bu kadar yük karşısında" diyerek kart yakabiliyorlar. Bizzatihi yaşadım.

HDD'leri bu hususta daha mantıklı buluyorum. ayrıca fiyat olarak daha uygun olacaktır kapasite anlamında.

Ben biraz da optimize bir sisteme baktım. 256 MB cache'li bir Sata 3.5" disk BANA GÖRE daha F/P olacaktır.

ha parası sınırsız ise KS'nin istediğini yapabilir.
Evet. Bende bütçe konusunda son olarak 20000 tl bütçe verdim ama.
Dediğim gibi ben bu depolamayı son nokta olan verileri saklamak için kullanacağım.
Sistemimde yeni karar kıldığım biçim şu şekilde. 1 tb m2 pcı-e 4 ssd windows ve sadece c diskine yüklenecek uygulamalar için kullanacağım.
2 TB Pcı-e 4 M2 ssd oyunlar için ve aynı şekilde 2TB pcı-e 4 ssd modelleme ve kurgu programları ve onlarda işleyeceğim görüntülerin dosyaları olacak. Nihai sonuç ve onun için kullandığım kaynakları raid 1 yapacağım disklere atacağım.
Disk için fiyat bakımından uygun bulduğum iron wolf pro serisi 6 tb diskleri kullanacağım. Bunların 3 yıl boyunca maksimum %95 veri kurtarma garantisi var. Raid 1 yapacağım için 1 disk ömrünü tüketse bile diğerinin sağlıklı olacağından verilerimi kurtarabileceğim. Ha ikiside bozulursa veri kurtarmadan ücretsiz yararlanabileciğim.
Bunu tarz sistemi hemen toplamayı düşünmüyorum. Amd'nin 7900x3D İşlemcisi bekliyorum. Bununda 2023 ortasına kadar geleceğinden şimdilik elimde bulunan sistemle devam ediyorum.
Paramın değeri kaybolmaması için dolarda tutuyorum. Enflasyondan dolayı bir fiyat farkı elbetde olacak. Onuda göz ardı ederek bekliyorum.
Hatta 7950x için 3d çıkarsa onuda alabilirim ama çıkacağını sanmıyorum. :DSs

Yeni konular

Geri
Yukarı