RAM frekansı yükseltince PC reset atma sorunu

emre demirkaynak

Hectopat
Merhaba arkadaşlar. Öncelikle sistemim: i7-3770, RX 580 4 GB, ascrok Fatal1ty Z77 PROfosyonel, 600W calibre Power ve 16 GB 8X2 team Dark 2400 MH soğutuculu RAM. Benim sorunum RAM'lar 2400 MHz olmasına rağmen ve anakartımın 2800 +overclock desteklemesine rağmen RAM'ların frekansını 2200'den yukarı çekemiyorum. Çektiğim zaman PC kendi kendine 3 sefer reset attıktan sonra tekrar RAM frekansını 1333'e çekiyor. Ne yaptımsa olmadı BIOS güncelledim. Ramlara hafiften voltaj verdim. Ama değişen bir şey olmadı. Oyunlarda RAM frekansının önemli olduğunu düşünerekten bu sorunum için sizden yardım istiyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Benzer sorunu yaşadım ve bir alt BIOS sürümüne geri dönerek çözüm buldum. Çok sinir bozucu bir olay ama sen yine de arkadaşın dediği gibi pilden ve ya jumperden sıfırlamayı dene.

Corsair 2400 MHz RAM'im XMP profilini desteklemesine rağmen 2400 değil 2133 MHz'de çalışıyordu. Bu sorun BIOS'u güncelledikten sonra oldu. Alt sürüme dönünce problem çözüldü. Sistem Ryzen sistem ama.

Benzer sorunu yaşadım ve bir alt BIOS sürümüne geri dönerek çözüm buldum. Çok sinir bozucu bir olay ama sen yine de arkadaşın dediği gibi pilden ve ya jumperden sıfırlamayı dene.

Corsair 2400 MHz RAM'im XMP profilini desteklemesine rağmen 2400 değil 2133 MHz'de çalışıyordu. Bu sorun BIOS'u güncelledikten sonra oldu. Alt sürüme dönünce problem çözüldü. Sistem Ryzen sistem ama.
BIOS'u güncelledim. Önceden fabrika çıkışı sürüm mevcuttu. İnternetten en son sürüm ama beta olanı indirdim ve flashladım ama işe yaramadı.

Geri
Yukarı