Çözüldü RAM frekansını arttırınca oyun kapanıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

ysbjk044

Centipat
Daha fazla  
Merhaba, ben 1 hafta önce bir sistem aldım. RAM'lerim 3600MHz ama ben BIOS'tan 360 0MHz'e yükselttiğimde Valorant'a girdiğimde birkaç dakika sonra ekran kartı sürücüsü çöktü diyor.
Ne yapmam gerekiyor? Arkadaşlar fazla bilgim yok, şu an 2133MHz ile çalışıyor fakat böyle Valorant'ta aynı hatayı almıyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Arkadaşlar yardımınız için teşekkür ediyorum xmp olarak değil el ile ayarlayıp çalıştırdım şuan sıkıntısız çalışıyor tekrardan teşekkürler
Evet ondan yukarıda yazdım elle girin diye. Çünkü ben de otomatik bıraktığımda açılmadı pc.
Merhaba, ben 1 hafta önce bir sistem aldım. RAM'lerim 3600MHz ama ben BIOS'tan 360 0MHz'e yükselttiğimde Valorant'a girdiğimde birkaç dakika sonra ekran kartı sürücüsü çöktü diyor.
Ne yapmam gerekiyor? Arkadaşlar fazla bilgim yok, şu an 2133MHz ile çalışıyor fakat böyle Valorant'ta aynı hatayı almıyorum.
bence hiç yükseltmekle uğraşmayın gereksiz

Ben XMP açtığımda voltaj vermedim ve Profil 1 i seçtim(Oto seçiyor zaten). MHZ leri elle 3600 verdim sorunsuz kullanıyorum.

Frekansı Auto seçtiğimde ise Pc açılmıyor ve ondan sonra resetleyince windows karşıma geliyordu. Tabi ki MHZleri düşürmüş bir şekilde 2133.

Ben XMP açtığımda voltaj vermedim ve Profil 1 i seçtim(Oto seçiyor zaten). MHZ leri elle 3600 verdim sorunsuz kullanıyorum.

Frekansı Auto seçtiğimde ise Pc açılmıyor ve ondan sonra resetleyince windows karşıma geliyordu. Tabi ki MHZleri düşürmüş bir şekilde 2133.
XMP profili seçtiğinde o profilde yazılı voltajı(genelde 1.35V) veriyor.

Elle 3600 MHz girdiğinde ise voltajı ya 1.20V veriyor ya da kafasına göre giriyor, o da yetersiz kalıyor. Bilgisayarının açılmama nedeni bu. Zamanlamalara girince iş daha fazla karışır ama, onları da auto'da bırakırsan RAM 3600 MHz CL22 civarı çalışır.

XMP açarak girdiyseniz de XMP'deki ayarlar stabil olmayabilir.

XMP profili seçtiğinde o profilde yazılı voltajı(genelde 1.35V) veriyor.

Elle 3600 MHz girdiğinde ise voltajı ya 1.20V veriyor ya da kafasına göre giriyor, o da yetersiz kalıyor. Bilgisayarının açılmama nedeni bu. Zamanlamalara girince iş daha fazla karışır ama, onları da auto'da bırakırsan RAM 3600 MHz CL22 civarı çalışır.

XMP açarak girdiyseniz de XMP'deki ayarlar stabil olmayabilir.
Yok ben sorunumu çözmüştüm hocam aylar öncesinden. Teşekkür ediyorum :).

Ben XMP açıp elle frekans verdim, şu anda sorunsuz olarak aylardır kullanıyorum nazar değmesin. Ama kaç voltajta vs onu bilmiyorum. Voltaj ayarı ile ilgili nasıl anlayabilirim doğru mu kullanıyorum diye?

Yok ben sorunumu çözmüştüm hocam aylar öncesinden. Teşekkür ediyorum :).

Ben XMP açıp elle frekans verdim, şu anda sorunsuz olarak aylardır kullanıyorum nazar değmesin. Ama kaç voltajta vs onu bilmiyorum. Voltaj ayarı ile ilgili nasıl anlayabilirim doğru mu kullanıyorum diye?
CPU-Z'de SPD sekmesinin sağ altında XMP'nin stok değerleri yazar, oradan bakabilirsin.

CPU-Z'de SPD sekmesinin sağ altında XMP'nin stok değerleri yazar, oradan bakabilirsin.
Stok değerlerini kısmını bulamadım ama sanırım 1.35 V dan bahsediyorsunuz?
Peki şu anda Bios da bu mu ayarlıdır yoksa olması gereken mi bu? Şayet olması gereken bu ise gidip Bios dan bakıp ona göre işlem yapmalıyım.

Dosya Ekleri

• xmp.jpg
    xmp.jpg
    71,3 KB · Görüntüleme: 10
Stok değerlerini kısmını bulamadım ama sanırım 1.35 V dan bahsediyorsunuz?
Peki şu anda Bios da bu mu ayarlıdır yoksa olması gereken mi bu? Şayet olması gereken bu ise gidip Bios dan bakıp ona göre işlem yapmalıyım.
Burada yazan stok değerler. Sen ne olarak değiştirdiysen öyle çalışıyordur. Memory sekmesinde frekans değerinin yarısı yazıyordur.

Geri
Yukarı