Çözüldü RAM MHz arttırmak OC sayılır mı?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Lyrinx

Hectopat
Makaleler
4
Ben yeni bir bilgisayar alacağım bilgisayarın RAM'ları 3000 MHz'de çalışıyormuş ama ben onları gerçek hızına ulaştırmam için 3200 MHz'e çekmem gerekiyormuş. Bu ayar OC sayılır mı sistem fazla ısınır mı veya FPS artışı sağlar mı?
Sistem bu:

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Bellekleriniz 3000 MHz ise gerçek hızı 3000'dir. Bellekleriniz 3200 MHz ise gerçek hızı 3200'dür. Sizin dediğiniz gibi bir durum söz konusu değil. Sisteminizi aldığınızda BIOS'a girip XMP ayarını aktif edeceksiniz. Oradan profil seçip ayarlarınızı kaydedip çıkacaksınız. Bu kadar.

Başlıktaki sorunuzun cevabı ise evet. Frekans arttırmak OC işlemidir fakat işlemciye yapılan OC ile alakası yoktur.
Sendeki bellekler fabrika çıkışı 3000 MHZ olduğu için, 3200 MHZ - 3600 MHZ için hazır XMP profili ile gelmeyecektir. Ancak anakartlar üzerinde bazı standart bellek profilleri mevcuttur, bu profiller arasından deneme yanılma yöntemi ile uygulayabilirsin. Mevcut belleklerin CL 15 gecikme değerlerinde ise, örneğin CL 16 gecikme değerlerini ayarlayarak ile 3200 MHZ - 3333 MHZ hızları ulaşılabilir gibi, ancak 3600 MHZ OC de sistem kararsızlaşabilir veya CL gecikme değerlerinde yüksek değerlere çıkmak gerekbilir ki bu da performans artışı sağlamayabilir. İlave olarak belleklerinde RGB özelliği var ise voltajın agresif yükseltilmesi sonucu, RGB LED'lerinde sorun yaşanabilir.

Ben yeni bir bilgisayar alacağım bilgisayarın RAM'ları 3000 MHz'de çalışıyormuş ama ben onları gerçek hızına ulaştırmam için 3200 MHz'e çekmem gerekiyormuş. Bu ayar OC sayılır mı sistem fazla ısınır mı veya FPS artışı sağlar mı?
Sistem bu:

Çekmeniz gerekmez anakart en fazla 3200MHz RAM destekliyor yüksek alsanızda en fazla onu görecektir. Onun yerine 2x8 16 GB 3200MHz RAM seçin.

Bellekleriniz 3000 MHz ise gerçek hızı 3000'dir. Bellekleriniz 3200 MHz ise gerçek hızı 3200'dür. Sizin dediğiniz gibi bir durum söz konusu değil. Sisteminizi aldığınızda BIOS'a girip XMP ayarını aktif edeceksiniz. Oradan profil seçip ayarlarınızı kaydedip çıkacaksınız. Bu kadar.

Başlıktaki sorunuzun cevabı ise evet. Frekans arttırmak OC işlemidir fakat işlemciye yapılan OC ile alakası yoktur.

Çözüm

Yeni konular

Geri
Yukarı