RAM seçiminde anakart mı işlemci mi önemli?

Rafaello

Hectopat
Yer
Gaziantep
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Arkadaşlar, herkese iyi günler. Kafamı karıştıran bir durumla karşı karşıyayım, şöyle ifade etmem gerekirse;
Aşağıda bulunan MSI B450M-A PRO Max anakartın, RAM desteğinin bolca olduğu gözüküyor. Bu konuda bir sıkıntı yok. Lakin Ryzen 5 2600 ve Ryzen 5 3600 işlemcilerinin kendi sitelerinde bir RAM desteği ibaresi var. Soru şu: 3600 MHz RAM alacak olsam, anakarta göre mi işlemciye göre mi seçim yapmam gerekiyor?

20200919_115058.jpg

20200919_115021.jpg

20200919_115034.jpg

Anakartın DDR4 mü DDR3 mü olacağına ve ne kadar bir RAM kapasitesi kaldırcağına bakabilirsin ama eğer işlemciye göre byte kısmından bakabilirsin.

Anakarta göre alacaksınız. Ryzen 3600 işlemci için 3600 MHz bellek desteği bulunuyor. Belleği bu değerde kullanabilirsiniz.

Ryzen 2600 için en fazla 3200 MHz desteği bulunuyordu. Bunun üzerine çıkarsanız sistem stabil çalışır mı çalışmaz mı bir garantisi yok. Yani 3600 MHz olarak kullanamayabilirsiniz. 3200-3600 MHz arası bir değerde kullanabilirsiniz. Son BIOS güncellemelerinde durum değişti mi bilgim yok.

RAM Alırken ikisine de bakmak önemli aslında. RAM Alırken en önemli şeyler, işlemci Ryzen ise bellek hızı tek çekirdek performansını desteklediği için yüksek olması bayağı önemli bir etken. Anakart ise kaç GB ve kaç MHz'e kadar desteklediğini ve hangi RAM'i almanız gerektiğini söyler örneğin DDR4. B450M Pro max bir anakartınız varsa Ryzen işlemciniz vardır ve en az 3000 MHz bir RAM almanız önemli. Tabi burada bütçe de devreye giriyor, 550-600 arası bir bütçeniz varsa 16 GB 3000-3200 MHz bir Dual Chanel RAM tercih etmeniz işlemcinizin performansını arttırır ve geleceğe yönelik olur. Mümkünse RGB RAM'de tercih etmeyin bazıları ısınıyor. RAM Markası olarak da GeıL, Corsair, Kingston, GSKILL güzeldir. En ucuzları da, GSKILL ve GeıL.

Ryzen 5 2600 ile anakart destekliyorsa 3000 MHz ve 3600 MHz arasında kullanabilirsiniz. 2933 MHz ile ne kadar fark oluşabilir bilemem fakat anakart destekliyorsa kullanabilirsiniz.

Anakarta göre alacaksınız. Ryzen 3600 işlemci için 3600 MHz bellek desteği bulunuyor. Belleği bu değerde kullanabilirsiniz.

Ryzen 2600 için en fazla 3200 MHz desteği bulunuyordu. Bunun üzerine çıkarsanız sistem stabil çalışır mı çalışmaz mı bir garantisi yok. Yani 3600 MHz olarak kullanamayabilirsiniz. 3200-3600 MHz arası bir değerde kullanabilirsiniz. Son BIOS güncellemelerinde durum değişti mi bilgim yok.
Aradığım cevaplardan biri buydu teşekkür ederim. 👋
RAM Alırken ikisine de bakmak önemli aslında. RAM Alırken en önemli şeyler, işlemci Ryzen ise bellek hızı tek çekirdek performansını desteklediği için yüksek olması bayağı önemli bir etken. Anakart ise kaç GB ve kaç MHz'e kadar desteklediğini ve hangi RAM'i almanız gerektiğini söyler örneğin DDR4. B450M PRO Max bir anakartınız varsa Ryzen işlemciniz vardır ve en az 3000 MHz bir RAM almanız önemli. Tabi burada bütçe de devreye giriyor, 550-600 arası bir bütçeniz varsa 16 GB 3000-3200 MHz bir Dual Channel RAM tercih etmeniz işlemcinizin performansını arttırır ve geleceğe yönelik olur. Mümkünse RGB RAM'de tercih etmeyin bazıları ısınıyor. RAM Markası olarak da GeIL, Corsair, Kingston, G.Skill güzeldir. En ucuzları da, G.Skill ve GeIL.

RAM için RGB çok önemli değil benim için. Lakin fiyatı da uygun olduğu için, G.Skill Ripjaws 3600MHz 8 GB X2 düşünüyorum. Birkaç sitede uyum sorunlarıyla alakalı yazılar var acaba sizin düşünceniz nedir?

Hocam, aslında üçünün de uyumlu olması gerekir. RAM 3600, anakart uyumlu diyelim. İşlemci destek vermez yine kullanamazsınız. Biraz nokta atışı yapmak gerekiyor. Derseniz ki ben daha sonra işlemci değiştiririm, sorun yok.

Hocam, aslında üçünün de uyumlu olması gerekir. RAM 3600, anakart uyumlu diyelim. İşlemci destek vermez yine kullanamazsınız. Biraz nokta atışı yapmak gerekiyor. Derseniz ki ben daha sonra işlemci değiştiririm, sorun yok.

Sonradan işlemci değiştirmek gibi bir şey söz konusu değil. Arkadaşların da yazdıklarına göre R5 3600 aldiğimda 3600MHz RAM'ler ile birlikte kullanabileceğim. O cevabı yakaladım ben sağ olsun arkadaşlar 😆

Aynen hocam. R5 3600 ile no problem.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı