RAM'e format atılır mı?

Ardakratos

Hectopat
Daha fazla  
Memtest programı ile RAM'i tarattım ve kırmızı hatalar buldu. RAM'e format atarak düzeltebilir miyim ?

Son düzenleyen: Moderatör:
Birazcık ağladım. Göz sıvımı yenilettiğin için teşekkürler.

Ram elektrik ile çalışan bir bileşendir. Elektrik gidince üstünde ki veriler de kaybolacağı için RAM FORMAT gibi bir şey söz konusu değildir. Ha illa format format diyorsan da Bilgisayarını kapatıp açabilirsin.

Bilgisayarımızda en önemli bileşenlerden biridir RAM (bellek). Eğer bir kırmızılık varsa ki kırmızı uyarılar hiç bir zaman iyiye işaret değildir belleğini değiştirmeni tavsiye ediyorum.

Ram formatlamak istiyorsan kısa yolu var. Bilgisayarı kapat, PSU elektrik bağlantısını kes 5dk bekle ve çalıştır. RAM'ler anlık bellektir elektrik gidince onlar da temizlenir.

ECC değilse atılmaz. ECC ise Ram temizlik programları var. EV kullanıcısı isen zaten ECC değildir. Kırmızılık varsa donanımsal sorun vardır. Ram fiziksel temizliği, slot temizliği yap. Düzelmez ise hangi Ram arızalı tespit edip değiştir.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı