İnceleme RAZER Blade 15 2022 Kullanıcı Deneyimi

*Laptopu güncel İtopya indiriminden satın aldım ve 5 gündür kullanmaktayım. Almadan önce de aldıktan sonra da Türkçe kaynak yetersizliğini gördükten sonra da bir deneyim yazısı yazmak isteği doğdu içimde. Birkaç hafta daha kullandıktan sonra yazmayı düşünüyordum lakin forumda bu laptopun sorulmuş olması ve çıkan fikir ayrılığından sonra bu yazıyı daha erken yazmaya karar verdim.
**Resimler internetten alınmıştır. Yazıyı erkene çektiğim için kendi laptopumu ekleyemedim. En kısa vakitte ekleyeceğim.

?hash=7bf1065fc202574eb94f72b49de3a9f6.jpg

Razer Blade 2022 Advanced Model Kullanıcı Deneyimi

TEKNİK ÖZELLİKLER
İşlemci: Intel i7 12800H
Ekran Kartı: Nvidia RTX 3080Ti 16GB 105W
RAM: 2x16 DDR5 4800MHz
SSD: 1TB M2 NVME
Ekran: 240Hz QHD IPS

Her şeyden önce markasıyla göze çarpan bir dizüstü bilgisayar. İndirimde bile pahalı sayılabilecek bir fiyat ile güncel donanım parçaları sunmaması herkes gibi beni de bir ikilem içerisinde bıraktı, birde güncel olmayan parçalardan sayılabilecek RTX 3080Ti'nin 105w olması, oyun performansı konusunda kullanana kadar endişe verici olabiliyor. Ama performans konusuna gelmeden önce ilk ele almak istediğim konu tasarım ve malzeme kalitesi.

TASARIM
2018'den beri aynı tasarıma sahip bir seri Blade serisi ve bundan şikayetçi olan insan da çok yok. Makine, masada varlığını çok net belli ediyor. 15 inç bir laptop ne kadar yakışılık ve zarif durabilir? Razer Blade kadar. Diğer oyuncu laptopları veyahut Macbook'larla tasarım noktasında kıyasladığımda çok daha hoşuma gittiğini söyleyebilirim -ki bu öznel bir durum, beğenmeyeni de muhtemelen olacaktır.

Chroma ile gelen klavyesi ve klavyenin parlaklığı da aynı şekilde. Touchpad ise okuduğum birkaç kaynakta cam denilmiş, neyden olduğunu bilmemekle beraber eski laptopum Dell Inspiron 15 7000 series'den çok daha iyi olduğunu, kullandığım Macbook Air 2020'yi aratmadığını belirtmek isterim.

16.99mm İncelik

Estetik kısmı dışında kasası cidden ince. Razer sitesinde kalınlığı 16.99mm olarak belirtmiş. Ölçmedim, ihtiyaç da duymadım. Diğer bir konu ise hafifliği. 2kg kadar bir ağırlığa sahip. Benim gibi İstanbul toplu taşımasında sırt çantasında taşıyan birisi için önemli bir detay. Evde masaüstü gibi kullanmak, dışarıda rahatça taşıyabilmek büyük rahatlık.

Kasa tamamen alüminyumdan oluşuyor. Sağlamlık seviyesi, malzeme kalitesi çok yüksek, hissiyat olarak premium bir cihaz kullandığınızı gayet hissettiriyor.

Kendi üzerindeki hoparlörlerin ses şiddeti yeterli, kalite olarak ise bassların ölü kaldığını söylemek mümkün.

1714217660012.jpeg

PERFORMANS ve ISINMA
Sahip olduğu RTX 3080Ti'nin 105w olması ısı için avantajken performans için dezavantaj lakin 1080p üstü çözünürlüklerde bu fiyat bandındaki rakiplerinin önünde, çünkü 16Gb Vram'e sahip.

Kendi kullanımımla alakalı iki şey belirtmek isterim öncellikle. İlk olarak ısı takıntım olduğu için ve CPU sıcaklığının 80'i geçmesini istemediğim için performans ayarım hem Razer üzerinde hem de Windows 11 üzerinde dengeli moda ayarlı. İkinci olarak, harici 1080p 144Hz monitör kullanıyorum. Oyunları da o monitörde oynuyorum, bu yüzden oyun performans değerlerim 1080p çözünürlük için.

Performans olarak beni şuana kadar üzmedi. Metro Exodus Enchanced Edition, Diablo IV ve AC Oddysey denediğim oyunlar ve bu oyunların hepsinde yüksek ayarlarda Ray Tracing açık bir şekilde 1080p'de 60 fps'in üzerinde oynatıyor. Diablo özellikle şehirlerde Ray Tracing açıkken 60'ın altında düşme eğlimi gösterebiliyor, boost modda bu düşüşler de kalmayabilir, denemedim.

1714220273508.png

Laptopun kendi monitöründe 2K çözünürlükte denediğim tek oyun AC Oddysey oldu. O da tüm ayarlar en yüksekte 2K'da 60 - 70 fps civarında performans gösterdi. Diğer oyunları da deneyeceğim.

Isınma konusunda ise laptop Razer Synapse üzerinde Auto moddayken 85 dereceleri görüyor. Isı değerini güvenli gördüğü için de kendisi fanı çok yükseltmiyor. Yukarıda da dediğim gibi, 80'i geçmesini istemediğim için fanları manuel mod ile 4800 RPM'e çıkarttığımda direkt 70-75 derece aralığına düşüyor. Soğutucu ile oynadığımı da belirtmek isterim.

Fan sesi beni oyun oynarken rahatsız etmedi, belki önceki laptopumdan alışkanlıktır belki de gerçekten sessizdir, emin değilim. Oyun dışında zaten sessiz çalışan bir laptop.

Isı dereceleri ne kadar 70-80'de de olsa alüminyum kasa olmasından dolayı sıcaklığı elde çok net hissettiren bir cihaz, bunu da belirteyim.

Laptopu herhangi bir stres testi veyahut sentetik teste sokmadım. Zaten Youtube başta olmak üzere birçok büyük uluslararası inceleme sitesinde bu testlerin sonuçları var.

Depolama konusunda ise cihazda 1 adet boş M2 slotu bulunmakta.

EKRAN
Ekran kalitesi muazzam. Kullandığım versiyonda 240Hz QHD IPS bir panel var ve bazen kullandığım 27 inç FHD IPS monitörü bırakıp laptopa geçiyorum. Renk doygunluğu ve görüntü keskinliği çok iyi, IPS ışıması da normal seviyede.

PİL

Laptopu çok pilde kullanan bir insan değilim ama internette izlediğim ve Reddit'te okuduklarım kötü olduğu yönünde. Genel olarak 2.5 3 saat ortalamasına sahip diyorlar. Bunu biraz daha uzatmanın yolları mümkün tabii, ekranı 60Hz'e düşürmek gibi.
Pil sağlığını artırmak için Razer 2022 ve sonrası modellerde şarjı %80'e kısıtlama ayarını getirmiş, güzel olmuş.

Pille alakalı en önemli konu şişme problemi. 2022'de yaşayan pek görmemiş olmakla birlikte daha önceki kasalarda gözükmüş bir problem. 2 3 yılın sonunda pilin değişmesiyle de çözülen bir problem. 2 yılın sonunda bir problem yaşamadan değişmek de mantıklı.

SONUÇ
Fiyatını hak eden bir ürün, şuanki fiyat bandındaki diğer rakip ürünler zaten aynı segmentte de değil. Bir laptopu uzun kullanmayı sağlayan şey tek başına kağıt üstündeki özellikleri değil, üretim ve malzeme kalitesiyle beraber iyi bir işlem gücüne sahip olması olduğunu düşünüyorum ve bu cihaz bunların tamamını karşılıyor.

Bir laptopun tek tercih sebebi de her zaman için performans değil, yanınızda rahat taşıyabilmek ve güncel oyunlarda yüksek ayarlarda 60 fps'in üstünde performans almak istiyorsanız, bu laptop doğru bir tercih olabilir. Ama ağırlıklı olarak evde kullanacağım, çok taşıyan biri değilim diyorsanız da daha performanslı modellere yönelmeyi tercih edebilirsiniz.

RTX 4070'li bir laptop almak mı yoksa bu mu?

Benim de kafamdaki soru işaretlerinden biri buydu ama 16GB Vram avantajı ve kasa kalitesi farkından yana kullandım tercihimi. 3080ti 105W halinde bile 4070'ten aşağı kalır bi kart değil, birde buna 16Gb Vram eklenince RTX 4070'ten daha uzun ömürlü bir hale geliyor.

DLSS 3'ü Nvidia her ne kadar parlatmaya çalışsa da daha 35 40 oyunda destekleniyor ve bunları çok azı gerçekten ihtiyaç olacak oyunlar. DLSS 3'ün desteklendiği noktada ise AMD Frame Gen. modu ile 3080ti'da rahatlıkla kullanılabilir hale geliyor bu durumda da malzeme kalitesi, hafiflik gibi etkenler de eklenince bu cihaz çok mantıklı bir tercih halini alıyor.

***Kendi setupımın görüntüsü ile birlikte fps-ısı değerleri de kısa sürede eklenecektir.

Dosya Ekleri

• 1714215849173.jpeg
    1714215849173.jpeg
    106,8 KB · Görüntüleme: 31
Son düzenleme:
*Laptopu güncel İtopya indiriminden satın aldım ve 5 gündür kullanmaktayım. Almadan önce de aldıktan sonra da Türkçe kaynak yetersizliğini gördükten sonra da bir deneyim yazısı yazmak isteği doğdu içimde. Birkaç hafta daha kullandıktan sonra yazmayı düşünüyordum lakin forumda bu laptopun sorulmuş olması ve çıkan fikir ayrılığından sonra bu yazıyı daha erken yazmaya karar verdim.
**Resimler internetten alınmıştır. Yazıyı erkene çektiğim için kendi laptopumu ekleyemedim. En kısa vakitte ekleyeceğim.

Eki Görüntüle 2179975

Razer Blade 2022 Advanced Model Kullanıcı Deneyimi

TEKNİK ÖZELLİKLER
İşlemci: Intel i7 11800H
Ekran Kartı: NVIDIA RTX 3080 Ti 16 GB 105W
RAM: 2x16 DDR5 4800MHz
SSD: 1TB M.2 NVMe
Ekran: 240Hz QHD IPS

Her şeyden önce markasıyla göze çarpan bir dizüstü bilgisayar. İndirimde bile pahalı sayılabilecek bir fiyat ile güncel donanım parçaları sunmaması herkes gibi beni de bir ikilem içerisinde bıraktı, bir de güncel olmayan parçalardan sayılabilecek RTX 3080 Ti'nin 105W olması, oyun performansı konusunda kullanana kadar endişe verici olabiliyor. Ama performans konusuna gelmeden önce ilk ele almak istediğim konu tasarım ve malzeme kalitesi.

TASARIM
2018'den beri aynı tasarıma sahip bir seri Blade serisi ve bundan şikayetçi olan insan da çok yok. Makine, masada varlığını çok net belli ediyor. 15 inç bir laptop ne kadar yakışılık ve zarif durabilir? Razer Blade kadar. Diğer oyuncu laptopları veyahut MacBook'larla tasarım noktasında kıyasladığımda çok daha hoşuma gittiğini söyleyebilirim -ki bu öznel bir durum, beğenmeyeni de muhtemelen olacaktır.

Chroma ile gelen klavyesi ve klavyenin parlaklığı da aynı şekilde. Touchpad ise okuduğum birkaç kaynakta cam denilmiş, neden olduğunu bilmemekle beraber eski laptopum Dell Inspiron 15 7000 Series'den çok daha iyi olduğunu, kullandığım MacBook Air 2020'yi aratmadığını belirtmek isterim.

16.99mm İncelik

Estetik kısmı dışında kasası cidden ince. Razer sitesinde kalınlığı 16.99mm olarak belirtmiş. Ölçmedim, ihtiyaç da duymadım. Diğer bir konu ise hafifliği. 2kg kadar bir ağırlığa sahip. Benim gibi İstanbul toplu taşımasında sırt çantasında taşıyan birisi için önemli bir detay. Evde masaüstü gibi kullanmak, dışarıda rahatça taşıyabilmek büyük rahatlık.

Kasa tamamen alüminyumdan oluşuyor. Sağlamlık seviyesi, malzeme kalitesi çok yüksek, hissiyat olarak premium bir cihaz kullandığınızı gayet hissettiriyor.

Kendi üzerindeki hoparlörlerin ses şiddeti yeterli, kalite olarak ise bassların ölü kaldığını söylemek mümkün.

Eki Görüntüle 2179920

PERFORMANS ve ISINMA
Sahip olduğu RTX 3080 Ti'nin 105W olması ısı için avantajken performans için dezavantaj lakin 1080p üstü çözünürlüklerde bu fiyat bandındaki rakiplerinin önünde, çünkü 16 GB VRAM'e sahip.

Kendi kullanımımla alakalı iki şey belirtmek isterim öncellikle. İlk olarak ısı takıntım olduğu için ve CPU sıcaklığının 80'i geçmesini istemediğim için performans ayarım hem Razer üzerinde hem de Windows 11 üzerinde dengeli moda ayarlı. İkinci olarak, harici 1080p 144Hz monitör kullanıyorum. Oyunları da o monitörde oynuyorum, bu yüzden oyun performans değerlerim 1080p çözünürlük için.

Performans olarak beni şu ana kadar üzmedi. Metro Exodus Enchanced Edition, Diablo IV ve AC Odyssey denediğim oyunlar ve bu oyunların hepsinde yüksek ayarlarda Ray Tracing açık bir şekilde 1080P'de 60 FPS'in üzerinde oynatıyor. Diablo özellikle şehirlerde Ray Tracing açıkken 60'ın altında düşme eğlimi gösterebiliyor, Boost modda bu düşüşler de kalmayabilir, denemedim.

Eki Görüntüle 2179964

Laptopun kendi monitöründe 2K çözünürlükte denediğim tek oyun AC Odyssey oldu. O da tüm ayarlar en yüksekte 2K'da 60 - 70 FPS civarında performans gösterdi. Diğer oyunları da deneyeceğim.

Isınma konusunda ise laptop Razer Synapse üzerinde Auto moddayken 85 dereceleri görüyor. Isı değerini güvenli gördüğü için de kendisi fanı çok yükseltmiyor. Yukarıda da dediğim gibi, 80'i geçmesini istemediğim için fanları manuel mod ile 4800 RPM'e çıkarttığımda direkt 70-75 derece aralığına düşüyor. Soğutucu ile oynadığımı da belirtmek isterim.

Fan sesi beni oyun oynarken rahatsız etmedi, belki önceki laptopumdan alışkanlıktır belki de gerçekten sessizdir, emin değilim. Oyun dışında zaten sessiz çalışan bir laptop.

Isı dereceleri ne kadar 70-80'de de olsa alüminyum kasa olmasından dolayı sıcaklığı elde çok net hissettiren bir cihaz, bunu da belirteyim.

Laptopu herhangi bir stres testi veyahut sentetik teste sokmadım. Zaten YouTube başta olmak üzere birçok büyük uluslararası inceleme sitesinde bu testlerin sonuçları var.

Depolama konusunda ise cihazda 1 adet boş M.2 slotu bulunmakta.

EKRAN
Ekran kalitesi muazzam. Kullandığım versiyonda 240Hz QHD IPS bir panel var ve bazen kullandığım 27 inç FHD IPS monitörü bırakıp laptopa geçiyorum. Renk doygunluğu ve görüntü keskinliği çok iyi, IPS ışıması da normal seviyede.

PİL

Laptopu çok pilde kullanan bir insan değilim ama internette izlediğim ve Reddit'te okuduklarım kötü olduğu yönünde. Genel olarak 2.5 3 saat ortalamasına sahip diyorlar. Bunu biraz daha uzatmanın yolları mümkün tabii, ekranı 60Hz'e düşürmek gibi.
Pil sağlığını artırmak için Razer 2022 ve sonrası modellerde şarjı %80'e kısıtlama ayarını getirmiş, güzel olmuş.

Pille alakalı en önemli konu şişme problemi. 2022'de yaşayan pek görmemiş olmakla birlikte daha önceki kasalarda gözükmüş bir problem. 2 3 yılın sonunda pilin değişmesiyle de çözülen bir problem. 2 yılın sonunda bir problem yaşamadan değişmek de mantıklı.

sonuç
Fiyatını hak eden bir ürün, şu anki fiyat bandındaki diğer rakip ürünler zaten aynı segmentte de değil. Bir laptopu uzun kullanmayı sağlayan şey tek başına kağıt üstündeki özellikleri değil, üretim ve malzeme kalitesiyle beraber iyi bir işlem gücüne sahip olması olduğunu düşünüyorum ve bu cihaz bunların tamamını karşılıyor.

Bir laptopun tek tercih sebebi de her zaman için performans değil, yanınızda rahat taşıyabilmek ve güncel oyunlarda yüksek ayarlarda 60 FPS'in üstünde performans almak istiyorsanız, bu laptop doğru bir tercih olabilir. Ama ağırlıklı olarak evde kullanacağım, çok taşıyan biri değilim diyorsanız da daha performanslı modellere yönelmeyi tercih edebilirsiniz.

RTX 4070'li bir laptop almak mı yoksa bu mu?

Benim de kafamdaki soru işaretlerinden biri buydu ama 16 GB VRAM avantajı ve kasa kalitesi farkından yana kullandım tercihimi. 3080 Ti 105W halinde bile 4070'ten aşağı kalır bir kart değil, bir de buna 16 GB VRAM eklenince RTX 4070'ten daha uzun ömürlü bir hale geliyor.

DLSS 3'ü NVIDIA her ne kadar parlatmaya çalışsa da daha 35 40 oyunda destekleniyor ve bunları çok azı gerçekten ihtiyaç olacak oyunlar. DLSS 3'ün desteklendiği noktada ise AMD Frame Gen. Modu ile 3080 Ti'da rahatlıkla kullanılabilir hale geliyor bu durumda da malzeme kalitesi, hafiflik gibi etkenler de eklenince bu cihaz çok mantıklı bir tercih halini alıyor.

***Kendi setupımın görüntüsü ile birlikte FPS-sıcaklık değerleri de kısa sürede eklenecektir.

Çok beklediğim bir inceleme idi. Teşekkürler.

Klavyesi Türkçe mi? Onunla ilgili bir bilgi yazmamışsın sanırım. Büyük ihtimal İngilizce Q ama yine de sormak istedim.

Canlı görsel paylaşabilir misin?
Dışarıda olduğum için bunları çekebildim. Daha detaylı fotoğrafları da paylaşacağım.

Genel fotograflarini da paylaşacağımı belirtmiştim. Evde bu sekilde, monitor ve sogutucu ile kullanıyorum.
20240501_165500.jpg20240501_165440.jpg
20240501_165432.jpg

Dosya Ekleri

• WhatsApp Image 2024-04-29 at 14.47.01(1).jpeg
    WhatsApp Image 2024-04-29 at 14.47.01(1).jpeg
    129,2 KB · Görüntüleme: 51
  • WhatsApp Image 2024-04-29 at 14.47.01.jpeg
    WhatsApp Image 2024-04-29 at 14.47.01.jpeg
    125,8 KB · Görüntüleme: 48
Son düzenleme:

Geri
Yukarı