RDR2 teknik açıdan bir mühendislik harikası

Daha fazla  
RDR2 teknik açıdan bir mühendislik harikası. Bir oyundan çok kovboyculuk simülasyonu. Hikaye olarak da yer yer tahmin edilebilir ama zaten beklediğimiz olayların bizi bu kadar etkilemesi neden? İşte bu da aktörler ve aktristlerin muhteşem oyunculuğu. Açık dünyası aslında bir illüzyondan ibaret, rastgele geliştiğini düşündüğünüz olayların çoğu aslında hepsi script olaylar. Tabii bu illüzyonun bozulması için oyunu haddinden fazla oynamanız lazım, ör/ben 700 saat oynadım ve 200-300 saatten sonra olaylar tekrar etmeye başladı. Burada asıl önemli olan adamların oyuna ortalama 250 saatlik içerik koymuş olması, ancak ondan sonra tekrar etmeye başladığını hissediyorsunuz. Bunlar dışında yan görevler var ama onlar da bile asıl olay hikayeleri ve gizemleri, yoksa ki sanki oyunda para sıkıntısı çektiğimiz mi var?

Online gameplay dahil 700. saatten sonra karlık bölgedeki en tepeye çıktım ve haritanın tamamına son bir kez daha baktım (evet oradan neredeyse tamamını görebiliyorsunuz), o zaman anladım bu oyunu bilgisayarımdan silmedikçe bir 700 saat daha devireceğimi. Arthurun ölümünü beni üzdü Oyuna son girişim de oydu zaten. O an şunu fark ettim Rorckstar bu oyuna resmen ruh katmış, dağın tepesinden haritaya bakarken sadece tek sefer de oynayıp platinlediğim 400 saatlik hikaye macerası gözümün önünden film şeridi gibi geçti. Haritanın her bir köşesinde anılarım vardı resmen. Aşağıda birisi yazmış, RDR2 gerçekçilikle kafayı bozmuş bir yapım diye.

Son düzenleyen: Moderatör:
3-4 saat oynadım, sıkıldım, sildim🙃

Teknik açıdan başarılı, oyun olarak (benim nezdimde) çok da başarılı değil.
İlk saatleri gerçekten sıkıcı. Ancak oyun sonrasında oldukça iyiye gidiyor. Rockstar oyunları yavaş tempo olduğu için tek eksik tarafı bu olabilir (bazı kişiler için, ben memnunum).

Başarılı bir oyun ancak mühendislik harikası demezdim.

Mühendislik harikası olarak nitelendirdiğim oyunlar mesela Chrono Trigger, Star Ocean(SNES), Terranigma, Seiken Densetsu 3 gibi devasa içeriğe, hikayeye ve güzel oynanışa sahip oyunların 6mb'lık kartuşlara sığdırılmasıdır.

Geri
Yukarı