React Native'de MySQL ile anlık sohbet uygulaması kullanışlı olur mu?

ahmetWW

Femtopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba. Mobil için bir chat uygulaması yazıyorum. Arayüzü tamamladım ama veri tabanını seçemedim. Daha önce web için MySQL kullanmıştım ancak bu sefer durum biraz farklı. React Native'de MySQL ile anlık sohbet uygulaması yapabilir miyim? Eğer kullanışlı olmaz diyorsanız veri tabanı önerilerinize de açığım.

Ben olsam socket.io veya UDP server kullanırdım. Eğer illa veri tabanı ile halledeceğim diyorsan Redis'i öneririm.

Burada bir yanlış anlaşılma var. Siz zaten React Native'de MySQL veya MongoDB'yi kullanamazsınız. Bazı detaylı veriler için bir veritabanı ihtiyacınız olabilir ki bu mobilde genelde SQLite tabanlı olur ancak buradaki amaç farklı. Siz zaten mesajlaşma veya farklı türde bir mobil uygulama yapıyorsanız bu uygulama zaten bir web sunucusuna bağlanıp veri çekecektir ve asıl veritabanı kullanan kısım bu sunucu olacaktır. Orada MySQL'i zaten kullanabilirsiniz.

Burada bir yanlış anlaşılma var. Siz zaten React Native'de MySQL veya MongoDB'yi kullanamazsınız. Bazı detaylı veriler için bir veritabanı ihtiyacınız olabilir ki bu mobilde genelde SQLite tabanlı olur ancak buradaki amaç farklı. Siz zaten mesajlaşma veya farklı türde bir mobil uygulama yapıyorsanız bu uygulama zaten bir web sunucusuna bağlanıp veri çekecektir ve asıl veritabanı kullanan kısım bu sunucu olacaktır. Orada MySQL'i zaten kullanabilirsiniz.
MongoDB, Mongo ATLAS kullanılarak kullanılabilir.

Benim önerim Firebase olur. Anlık sohbet uygulamaları için çok yakışacağını düşünüyorum.

Ben olsam socket. IO veya UDP server kullanırdım. Eğer illa veri tabanı ile halledeceğim diyorsan Redis'i öneririm.

Veri tabanı ile halledeceğim hocam. Gün içerisinde Redis'i araştıracağım.

Burada bir yanlış anlaşılma var. Siz zaten React Native'de MySQL veya MongoDB'yi kullanamazsınız. Bazı detaylı veriler için bir veri tabanı ihtiyacınız olabilir ki bu mobilde genelde SQLite tabanlı olur ancak buradaki amaç farklı. Siz zaten mesajlaşma veya farklı türde bir mobil uygulama yapıyorsanız bu uygulama zaten bir web sunucusuna bağlanıp veri çekecektir ve asıl veri tabanı kullanan kısım bu sunucu olacaktır. Orada MySQL'i zaten kullanabilirsiniz.

Evet hocam MySQL kullanabilirim ancak anlık olarak kullanışlı olur mu?

MongoDB, Mongo ATLAS kullanılarak kullanılabilir.

Benim önerim Firebase olur. Anlık sohbet uygulamaları için çok yakışacağını düşünüyorum.

Evet firebase benim de hoşuma gidiyor ama fiyatlandırması pahalı uygulamada sohbet haricinde profil bilgilerini çekmem lazım ki bu da ek bir ücrete yansıyacak. Bu nedenle ücretsiz ve anlık veri çekebileceğim başka bir veri tabank arıyorum.

Veri tabanı ile halledeceğim hocam. Gün içerisinde Redis'i araştıracağım.

Evet hocam MySQL kullanabilirim ancak anlık olarak kullanışlı olur mu?

Evet firebase benim de hoşuma gidiyor ama fiyatlandırması pahalı uygulamada sohbet haricinde profil bilgilerini çekmem lazım ki bu da ek bir ücrete yansıyacak. Bu nedenle ücretsiz ve anlık veri çekebileceğim başka bir veri tabank arıyorum.
Pocketbase kullanabilirsin BaaS (Firebase gibi) olarak. Realtime kullanabiliyorsunuz. Yalnız bu "self hosted" yani bir sunucuda kendiniz yayınlamanız lazım. Korkulacak bir yanı yok oldukça basit. Localhost'da kullanın daha sonra uygulamayı yayınlarken artık yayınlayacaksanız o zaman ucuz bir Linux serverde rahatlıkla yayınlayabilirsiniz. Hem sürpriz fiyatlar olmaz. Ben 5 dolara Linode'dan alıyorum. Ayrıca Supabase de kullanabilirsiniz. O da hem open source, hem self hosted ayrıca kendileri de hizmet sunuyor eğer para ödemek isterseniz.

Pocketbase kullanabilirsin BaaS (Firebase gibi) olarak. Realtime kullanabiliyorsunuz. Yalnız bu "self hosted" yani bir sunucuda kendiniz yayınlamanız lazım. Korkulacak bir yanı yok oldukça basit. Localhost'da kullanın daha sonra uygulamayı yayınlarken artık yayınlayacaksanız o zaman ucuz bir Linux serverde rahatlıkla yayınlayabilirsiniz. Hem sürpriz fiyatlar olmaz. Ben 5 dolara Linode'dan alıyorum. Ayrıca Supabase de kullanabilirsiniz. O da hem open source, hem self hosted ayrıca kendileri de hizmet sunuyor eğer para ödemek isterseniz.
sağ olun hocam. Artık çok geç firebase ile başladım projeye. Ama dediğiniz aklımda sonraki peojelerimde dediğinizi deneyeceğim.

Yeni konular

Geri
Yukarı