Redmi 9 "X IMEI numaralı cihaz kayıt dışıdır" mesajı nedir?

thenes_29

Decapat
Daha fazla  
Xxxxxxxxxxxx IMEI numaralı cihaz kayit disidir ve 120 gunluk kullanim hakki kalmistir. Satin aldiginiz yere basvurunuz. B001 ibareli bir mesaj geldi. Başlıkta yasal uyarı yazıyor. Telefonu 2 senedir kullanmaktaydım ta ki geçen hafta bir güncelle yaptım ve hatta konuda açmıştım burada. Sonrasında telefoncuya gitmeye karar verdim. O zamanki sorun telefon güncelleme yaparken müdahale edilmişti, ne yaptıysak açamamıştık. Telefonu açtılar, aldıktan 3 gün sonra bu demiş olduğum mesaj geldi. Biraz araştırdım ve hatta eski konulara da baktım. İlk sormak istediğim bu mesaj harfi harfine size yazdığım gibi geldi. Hep yazım hatası vardı, acaba dolandırıcı olma ihtimali var mı? Anlamadığım telefonun kutusunda yazan IMEI ile gelen mesajdaki IMEI numarası çok farklı. e-Devlet'de ve kutuda yazan ikinci IMEI numarasını denedim ve aynen şu yazdı "ithalat yoluyla kaydedilen IMEI". Mesajda gelen IMEI yazdığımda ise "kayıtdışı oldugu tespit edilen IMEI" anladığım kadarıyla 2 tane IMEI var ve telefonda kullanılanda bir sorun var.
Telefonu N11'den almıştık. Üzerinden bayağı geçti ama N11 göndermiş olduğu, alıcı ve gönderenin bilgileri yazıyor. İletişime geçecektim ama önce size danışayım dedim. Belki bu durumu yaşayan biri vardır aramızda, yardımcı olur. IMEI attırmak yasal değil zaten, böyle bir yöntem yapamam. Zaten 3 yıla kadar hapis cezası var. Telefon zaten garanti sürecinde değil, 2021 yılında aldık. Bu arada söylemeyi unuttum, telefon Redmi 9. Yardımcı olursanız sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Telefonun kutusundaki IMEI ile telefondaki IMEI eşleşiyor ise tuhaf bir durum var demek.
Şimdi e-Devlet'ten sorgulattım. Telefonun kutusundaki IMEI2 yazıyor ve bu farklı ama IMEI de yazan var sadece, IMEI2 ile aynı. Kutunun üzerindeki IMEI farklı. Telefonda baktığımda ise aynen bu yazdığım yasal uyarı yediğim IMEI var. Anlamadım bende.

Son düzenleyen: Moderatör:
Şimdi e-Devlet'ten sorgulattım. Telefonun kutusundaki IMEI2 yazıyor ve bu farklı ama IMEI de yazan var sadece, IMEI2 ile aynı. Kutunun üzerindeki IMEI farklı. Telefonda baktığımda ise aynen bu yazdığım yasal uyarı yediğim IMEI var. Anlamadım bende.

Telefonuna telefoncu müdahale etmiş sanırım, ya anakart değişikliği ya da IMEI repair yapılmış gibi.

Geri
Yukarı