Çözüldü Redragon K580 Vata Blue Switch klavye üst ok tuşu bazen basmıyor

• Konuyu başlatan DNA
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 7
  • Görüntüleme 107
Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

DNA

Kilopat
Süper Moderatör
Makaleler
6
Yer
Türkiye Cumhuriyeti
Merhaba.

3 aydır Redragon K580 Vata Blue Switch kablolu mekanik klavye kullanıyorum. Dünden beri üst ok tuşunu bir süre kullanmayınca bastığımda algılamadığını fark ediyorum. Eğer ısrarla üst üste basarsam arada basmayıp sonra basmaya devam ediyor ve düzeliyor.

Switch değiştirsem geçer mi? Keycap söküp üfledim ama bir işe yaramadı gibi görünüyor.

Çözüm
Ek olarak Switch'in içine üfleyin belki düzelir. Benim de K552'de tozlar içine girdiği için oluyordu.
Switch kaynaklı olabilir, değiştirin. Çözülmez ise PCB kaynaklıdır muhtemelen. Başka PC'de denediniz mi?

Başka laptopta deneyebilirim ama laptopun kendi tuşunda sorun yok. Yani sistemsel değil. PCB kaynaklıysa sıkıntı. Switch değiştirmeden birkaç gün kullanayım bakalım düzelecek mi? Yarın switch değişirim.

Bu sorun sadece bir süre kullanmadıktan sonra mı oluyor?

Evet.

Başka laptopta deneyebilirim ama laptopun kendi tuşunda sorun yok. Yani sistemsel değil. PCB kaynaklıysa sıkıntı. Switch değiştirmeden birkaç gün kullanayım bakalım düzelecek mi? Yarın switch değişirim.

Evet.
Sorunsuz çalışan bir switch (örneğin "x" tuşu), ile sorunlu switchi (üst ok tuşu) değiştirin hocam. Sorun devam ediyorsa yazılımından factory reset deneyin.

Peki bu sorun sadece üst ok tuşunda mı mevcut? Alt ok tuşu sorunsuz mu bir süre kullanmasanız bile?

Sorunsuz çalışan bir switch (örneğin "x" tuşu), ile sorunlu switchi (üst ok tuşu) değiştirin hocam. Sorun devam ediyorsa yazılımından factory reset deneyin.

Yazılımını kullanmıyorum. Kendi üstündeki tuşlardan ayar yapıyorum. Sorunsuz switchleri de değişebilirim elbet, sorun tespiti içn mantıklı olur.

Peki bu sorun sadece üst ok tuşunda mı mevcut? Alt ok tuşu sorunsuz mu bir süre kullanmasanız bile?

Evet. Alt ok tuşu ya da diğer tuşlar sorunsuz.

Ek olarak Switch'in içine üfleyin belki düzelir. Benim de K552'de tozlar içine girdiği için oluyordu.

Evet. Şimdilik switch değişmek ve üflemek çözümlerimiz var. Zaten başka yapacak bir şey aklıma gelmiyordu ama PCB aklıma gelmemişti mesela. Konu açmanın önemi.

Switch içine bir şey kaçmış olmalı. Oraya iyice üfleyip bir de klavyeyi takla attırdım, düzeldi.

Son düzenleme:
Evet. Şimdilik switch değişmek ve üflemek çözümlerimiz var. Zaten başka yapacak bir şey aklıma gelmiyordu ama PCB aklıma gelmemişti mesela. Konu açmanın önemi.

Switch içine bir şey kaçmış olmalı. Oraya iyice üfleyip bir de klavyeyi takla attırdım, düzeldi.
Eh, dust-proof kasa olmayınca bu sorunlar doğal.

Daha doğrusu, gasket diyeyim.

Geri
Yukarı