Riot, Vanguard'ın bilgisayarda oyunun ekran görüntüsü aldığını doğruladı

Aynen kanki, hile önleme. Aynen.

Kaynak:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Oyun kendilerine ait olduğu için böyle bir hakları var aslında ama çekirdek anti-cheat gerçekten sıkıntı.

Yüklemedim ki ben. Haber sadece bu.

Gerçi anti hile sistemi olduğu için sizin arkada hile çalıştırıp çalıştırmadığınızı görmek için yapıyor olabilir, düşününce mantıklı geldi.

Gerçi anti hile sistemi olduğu için sizin arkada hile çalıştırıp çalıştırmadığınızı görmek için yapıyor olabilir, düşününce mantıklı geldi.
Evet de kernel seviyesine kadar inmişken hâlâ ekran görüntüsüne mi ihtiyaç duyuyor? Mantıklı gelmiyor bana.

@SadeceYiğit demek istediğinizi anlayamadım. Ekran görüntüsü atar mısınız?

Evet de kernel seviyesine kadar inmişken hâlâ ekran görüntüsüne mi ihtiyaç duyuyor? Mantıklı gelmiyor bana.

Bilmiyorum ya, hileler gidecekse razıyım ben.

Valorant artık bilgisayarınızın ekran görüntülerini alıyor.
Haberin Türkçesinde böyle yazıyor. Sanırım bu ekran görüntüsü alma özelliği yeni bir özellik.

Diğer tespitleri gerçekleştirmek için doğrudan ekran görüntülerinin gönderilmesine ihtiyacımız var. Ancak bu ekran görüntüleri bazen kişisel verileri içerebiliyor. Örneğin LoL'e yüklenen her kütüphanenin dosya dizinini kaydediyoruz ve eğer bunlar kullanıcı klasöründe yer alıyorsa kullanıcı adını da barındırabiliyor. Bu yöntemin çalışma prensibi sayesinde bir hile yazılımını keşfettikten sonra onu yalnızca kullanmaya devam edenleri değil daha önceden kullanmış olan hesapları da tespit edebilme imkânımız oluyor. Bu tür verileri yalnızca 14 gün "depolarımızda" tutuyoruz ve hile tespiti dışında hiçbir şey için kullanmıyoruz. Vanguard'ın kontrol ettiği her şeyi sizinle paylaşamayız, aksi halde hileciler en çok neye odaklanmaları gerektiğini öğrenirdi. Bu sistemin başarılı olması için biraz gizlilik şart ancak umarız açıklamalarımız, topladığımız verilerle ne yaptığımıza dair kafanızdaki soru işaretlerini giderebilmiştir.

Riot'un kendi sitesindeki açıklama bu şekilde.

Aynen kanki, hile önleme. Aynen.

Kaynak:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Not: Vanguard bunları zaten yapabiliyor, bilgisayarın köküne kadar erişime sahip. Bu haber, yapabiliyoru değil, Riot'un yaptığını kabul ettiğini gösteriyor sadece.
Yaklaşık 6 ay önce Vanguard kayıtlarına bakarken bulmuştum.
Yeni birşey değil yani, LoL'e başlamama ve Valorant'ı bırakma sebebim...

Son düzenleyen: Moderatör:
Kesinlikle rahatsız olunacak bir konu, sadece oyunun mu yoksa tüm her şeyin mi ekran görüntüsünü alıyor bir bilgimiz yok, ben bu bilgisayarda özel konuşuyorum, iş konuşuyorum, dışarı sızmaması gereken işle alakalı konuşmalarım da var. Alışveriş yaparken bilgilerimi de giriyorum vesaire vesaire bir çok fazla örnek sayabiliriz. O kadar kullanıcının ekran görüntüsünü ne ara inceliyorsunuz da ne ara bir karara varıyorsunuz, ayrıca menüsü ve tüm ekran çizimleri kapatılabilen hileler de var, onları nasıl görüyorsunuz? Bir de şaka yapar gibi sadece 14 gün tutup siliyoruz demişler, bunun da bir kanıtı yok. Ben en azından kullanıcıya karşı daha şeffaf olunmasını beklerdim. Tek çare yeni bir SSD alıp dual boot gibi duruyor. Benim derdim ekran görüntüsü alması değil işin diğer boyutundan anlamam, sizin sunucularınıza bir şekilde biri sızıp o ekran görüntülerini internete saçsa ne olacak?

Yeni konular

Geri
Yukarı