ROG LC240 sıvı soğutucu işlemciyi soğutmuyor

Yusuf Efe ERCAN

Hectopat
Merhaba. Yeni bir bilgisayar dizdim tüm parçalarını tek tek ayrı ayrı uygun fiyata sıfır bir şekilde aldım. Montajını yaptım bağlantıları vs. daha sonra bilgisayarı açtım Windows kuracaktım ki işlemci ısınmaya başladı ardından sıvı soğutmanın fanları hızla dönmeye başladı ve kısa bir süre sonra kapandı bilgisayar. Asıl konu ASUS'un LC 240 RGB white model sıvı soğutmasını taktım ve işlemciyi soğutmuyor. Nedenini bir türlü bulamadım acaba arızalı mı bağlantıları mı yanlış içinde su mu yok? :D Bir türlü anlamadım sizden de yardım istiyorum. Yardım edenlere de şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Screenshot_20220901-140023_Video Player.jpg

Net değilse görüntü tekrar çekebilirim

Son düzenleme:
Pompa çalışıyor mu? Pompa kablosunu sys_fana mı cpu_fana mı yoksa varsa pump_fana mı taktınız?
BIOS'a girmeyi biliyorsanız oradan pompa fanı çalışıyor mu kontrol eder misiniz kaç RPM'de döndüğüne bakarak. Genelde 2000 RPM üstünde dönmesiyle diğer fanlardan ayırabilirsin BIOS üzerinden.

Pompa çalışıyor mu? Pompa kablosunu sys_fana mı cpu_fana mı yoksa varsa pump_fana mı taktınız?
BIOS'a girmeyi biliyorsanız oradan pompa fanı çalışıyor mu kontrol eder misiniz kaç RPM'de döndüğüne bakarak. Genelde 2000 RPM üstünde dönmesiyle diğer fanlardan ayırabilirsin BIOS üzerinden.
Pump fan girişi olmadığından cpu-fan a taktım. Zaten işlemci çok ısındığından dolayı ortalama 3 dakika da pc kendini kapatıyor otomatik,bios a giremiyorum.bios ta yüklü değil sanırsam american megatrends falan çıkıyor.

Bios yüklü değil diye bir şey olamaz. Forumda biosa nasıl girilir diye aratın. Her anakart markasının biosa girmek için basılması gereken tuşu farklıdır. Yani pc açma tuşuna basar basmaz sürekli esc/f2/del tuşlarından birine basarsan biosa girer.

Bios yüklü değil diye bir şey olamaz. Forumda biosa nasıl girilir diye aratın. Her anakart markasının biosa girmek için basılması gereken tuşu farklıdır. Yani pc açma tuşuna basar basmaz sürekli esc/f2/del tuşlarından birine basarsan biosa girer.
Tamam orada sıkıntı yok zaten biliyorum da işlemci çok ısındığından dolayı 3-4 dakika da pc kendini otomatik kapatıyor benim derdim soğutmamasıyla onun için soruyorum.Diyelim pompa arızalı tamir imkanı var mı asus teknik servise fatura olmadan götürürsem halledilebilir mi ?

Bir de stok fanı takarak yandan da sıvı soğutmayı takarak pompasını vs öyle BIOS'tan görebilir miyim?

Çalışıyor mu çalışmıyor mu test etmek için

Benim derdim de soğutucun neden soğutmuyor onu anlamaya çalışmak. Anlayayım ki sana yardımcı olabileyim. Bilgisayar kapalıyken güç tuşuna bastın, BIOS açmak için gereken tuşa bastın, toplamda 10 saniye sonra biostasın. Fan ayarlarının olduğu bölüme girdin, CPU fan kısmına bağlamış olduğun pompanın fanının RPM'ine baktın. Toplam 15 saniye geçti. Yani 3-4 dakikadan uzun sürecek bir işlem değil. Lütfen o kısma geldiğin zaman fotoğrafını çek bakalım pompa çalışıyor mu çalışmıyor mu? Ondan sonra çözüm yollarına geçeriz. Dediklerini yapmamakta ısrar edeceğim diyorsanız direkt garantiye yollayın.

Geri
Yukarı