Çözüldü ROG Zephyrus M16'ya NVMe SSD takılır mı?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Vito S

Hectopat
Makaleler
5
Arkadaşlar, selamlar.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Videodaki dakikada SSD slotu gösteriliyor. Bu SSD'yi bu laptopuma takabilir miyim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
SSD slotu yanlış görmüyorsam 2280, sizin attığınız 2240. Takılır fakat sabitleme vidasını takamaycağınız için sıkıntı çıkartabilir.
SSD slotu yanlış görmüyorsam 2280, sizin attığınız 2240. Takılır fakat sabitleme vidasını takamaycağınız için sıkıntı çıkartabilir.

Çözüm
Takamazsınız. Sadece uzun olan yani 2280 formatına uygun vida girişi var. Sizin takmak istediğiniz ürün ise 2240. 2240'ı sabitleyecek vida yeri konulmamış, masaüstü anakartlarında bu boyutlar için vida olur ama sizin bilgisayarınızda yok. Girişi uygun ama vida deliği olmadığı için sabitlemek sıkıntı.

Selamlar. Aynı laptop bende de var SSD takviyesi yapacağım. Yeni bir konu açmak istemedim aynı soru olduğundan. Satın alacağım SSD burada. Asus'un yükseltme klavuzunda görseldeki not yazıyor fakat anakartın üstünde PCIe / SATA yazıyor, kafam karıştı. Asus ROG Zephyrus M16 GU603ZE modelindeki bilgisayarım hangi tür SSD'yi destekliyor acaba?
Ekran görüntüsü 2023-04-03 003547.png

Selam. Aynı laptop bende de var SSD takviyesi yapacağım. Yeni bir konu açmak istemedim aynı soru olduğundan. Satın alacağım SSD burada. ASUS'un yükseltme kılavuzunda görseldeki not yazıyor fakat anakartın üstünde PCI-e / SATA yazıyor, kafam karıştı. ASUS ROG Zephyrus M16 GU603ze modelindeki bilgisayarım hangi tür SSD'yi destekliyor acaba?
Eki Görüntüle 1725106

1680472247498.png

Attığın linkteki ürün NVMe bir M.2 o yüzden sorun olmaz.

Eki Görüntüle 1725121

Attığın linkteki ürün NVMe bir M.2 o yüzden sorun olmaz.
O zaman videoda da görüldüğü üzere, benim anakartım hem NVMe hem SATA SSD destekliyor diyebilir miyiz? Ek olarak anlamadığım nokta attığım görseldeki cümlede tam olarak ne demek istedikleri.

O zaman videoda da görüldüğü üzere, benim anakartım hem NVMe hem SATA SSD destekliyor diyebilir miyiz? Ek olarak anlamadığım nokta attığım görseldeki cümlede tam olarak ne demek istedikleri.

1680473152964.png

1680473174553.png

Üstte attığım ürün M.2 SATA ( M.2 aslında diskin tipini ifade ediyor, 2.5 inch, M.2 2280, M.2 2240 vs gibi ifadeler diskin fiziksel tipini belli eder), SATA ise veri yolunu ifade ediyor. Üstteki ürün SATA iken alttaki PCI-e veri yolu kullanır, kılavuzda yazana göre üstteki ürün bilgisayarınla uyumsuz.

Eki Görüntüle 1725133

Eki Görüntüle 1725134

Üstte attığım ürün M.2 SATA ( M.2 aslında diskin tipini ifade ediyor, 2.5 inch, M.2 2280, M.2 2240 vs gibi ifadeler diskin fiziksel tipini belli eder), SATA ise veri yolunu ifade ediyor. Üstteki ürün SATA iken alttaki PCI-e veri yolu kullanır, kılavuzda yazana göre üstteki ürün bilgisayarınla uyumsuz.
Anladım yani benim tek çentikli olan NVMe SSD satın almam gerek; tıpkı attığım linkteki gibi.

Geri
Yukarı