Çözüldü RTX 2060 çok ısınıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Heisenberke

Hectopat
Gigabyte RTX 2060 OC modelini kullanıyorum. Yeni aldığım için daha önce bir oyuna girmemiştim dün gece Tomb Raider'ı en yüksek grafiklerde oynamaya başladım. Derece 78-79'lara kadar çıktı. Kasanın önü tamamen mesh 3 önde 1 arkada fan var. Modeli Dark Diamond Pro mesh. Dereceye nasıl düşürürüm diye bir araştırmaya girdim undervolting işlemi ile bunun mümkün olduğunu söylediler. Fakat nasıl yapacağımı bilmiyorum. Performansta en az kayıp ile en az voltajı ve stabiliteyi nasıl ayarlarım?

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    7 KB · Görüntüleme: 157
Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
MSI RTX 2060 Ventus XS kullandım şu an Zotac RTX 2070 Mini kullanıyorum. Undervolt vs. ayarlarına gerek yok. Özellikle COD Warzone'da senin gibi sıcaklıklarla karşılaşıyordum. Firmanın varsayılan fan devirleri düşük oluyor. MSI Afterburner kurulumunda Riva Tuner kurulumu isterse onaylamasan iyi olur. İşin yoksa tabi onunla. Resimlerle tarif etmeden önce benimle aynı arayüzü ayarlarsan tarifimi kolay anlarsın. MSI Afterburner ile fan profilini aktif etdip derecelere göre yüzde kaç fan hızında çalışacağını ayarla. Sonra MSI Afterburner'ın ayarlarından başlangıçta açılmasını ve sağ altta sistem simgesi olarak açılmasını işaretleyin. Uygulamanın ana sayfasında bu ayarların profile 1'e kaydedilmesini sağlayın yeter.
arayüz.jpg

fan.jpg

başlangıç ayarları.jpg
profile 1.jpg

Son attığım resimdeki Fan Speed kısmının yeşil çerçeveli (aktif) olduğuna dikkat et.
Merhabalar. Aslında bahsettiğiniz 78-79 derece aşırı tehlikeli bir değer değil. Undervolt işlemi genelde ekran kartı tarafında ısınma problemli olan AMD RX serisi modellerinde çokça yapılan bir işlem fakat NVIDIA tarafında ise yapan birkaç kullanıcı görmüştüm elbette. Undervolt işlemini MSI Afterburner programından Core Voltage seçeneğini ayarlayarak yapabilirsiniz. Yavaş yavaş Core Voltage değerini düşürerek deneme yanılma yöntemi ile stabil bir ayar bulunur undervolt mantığında. Ama bende undervolt yapmanızı tavsiye etmem çünkü aşırı tehlikeli değerler almıyorsunuz sıcaklık tarafında. Yalnız fan ayarı yapabilirsiniz. Fan ayarını yükseltirseniz sıcaklık değerleri biraz düşecektir.

78°C nin ısınma sorunu yaşatacağını düşünmüyorum, thermal throttling yaşıyor musunuz? Eğer evet ise fanları kasaya hava üflüyor olarak değil de kasadaki sıcak havayı dışarı atıyor olarak konumlandırdığınızdan emin olun. Onun dışında undervolting yapmanızı tavsiye etmem çünkü kartınız unstable olarak çalışabilir.
Kaç dereceden sonra sıkıntı yaratır sitesinde Max derecenin 88 olduğu yazıyor.
99

Geri
Yukarı