RTX 2060 - R5 5600X sistemde oyun açıldığı anda sistem kapanıyor

StiShadYY

Hectopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
RTX 2060 6GB OC
AMD RYZEN 5 5600X
MSI B550-A PRO
XPG D30 8x2 GB 3000MHz
Meslek
Öğrenci
RAM
XPG 16 GB 3000 MHz
SSD veya HDD modeli
ADATA SU630 SATA SSD, Samsung 970 Evo Plus M.2 SSD
Ekran kartı
Gigabyte RTX 2060 OC
Anakart
MSI B450A PRO
İşlemci
R5 5600X
Herkese iyi sosyaller. PC'de son iki gündür anlamakta zorluk çektiğim bir problem var. Herhangi bir oyunu açtığımda bilgisayarın ekranı direkt gidiyor simsiyah oluyor.

Arkada uygulamalar çalışıyor duyabiliyorum ancak görüntü yok ve bu esnada ekran kartının fanları da inanılmaz hızlanıyor. Restart atmak için reset tuşuna bastığımda ise ana kartımdaki VGA ışığı yanıyor ancak güç düğmesinden kapatabiliyorum.

Sorun ne olabilir?

PSU sorunu dışında, Kartta veya güç girişinde gevşeklik, anakart PCI-e slotunda arıza olabilir.

Sistem boşta çalışırken kartı ve güç girişini yukarı aşağı oynayın, siyah ekrana düşecek mi bakalım.
Bu dediklerinizi denedim hocam. 8 pin ekran kartı güç girişinde bir gevşeklik söz konusu değil. PCI-e slotunda da bir problem gözükmüyor oynatma sağlandığı zaman. Şu an için sorun PSU da mı ekran kartında mı onu bulmak gerekiyor.

Sistem boştayken de herhangi bir sorun yok ne zaman bir oyun açsam belirli bir süre geçtikten sonra ekran gidiyor.

FurMark testi başlatın, yanada HWMonitor'ü tüm veriler görünecek şekilde açın, özellikle kartın ısısı ve PSU 12v voltaj kısmını kontrol edin.

Kart ısısında 2 veya 3 değer olacak hepsini kontrol edin.

Hocam testi yaparken ayarlar nasıl olmalı?

Fark etmez kart yüke binsin yeter.
Hocam testi yaptım değerler bu şekilde. %97-%100 yük altında çalıştı. Ancak testi kapatır kapatmaz direkt ekran gitti sistemi yeniden açmak zorunda kaldım.

Dosya Ekleri

• HW1.png
    HW1.png
    67,5 KB · Görüntüleme: 12
  • HW2.png
    HW2.png
    63,5 KB · Görüntüleme: 4
Sizin gözlemlediğiniz bir anormallik var mıydı?

Ayrıca yükten çıkınca siyah ekrana düşme güç soketindeki temazsızlıktan yapar, yani sokette problem olabilir.
Sıcaklık, yük veya voltaj değerlerinde bir anormallik gözlemleyemedim. Dediğiniz problem PCI-e mi yoksa güç kablosu mu?

Anakartta 2 tane PCI-e slotu var diğerine takıp deneyebilmem mümkün mü?

Slot değil PSU'dan ekran kartına giren güç soketinde sorun var, geçmişte aynı sorunu yaşayan bir sistemle uğraşmıştım.

Soketi çıkarıp yakından inceleyin, kararma var mı diye.
Soketi çıkardım, ekran kartında da ekran kartına gelen pinlerde de kararma yok.

Yeni konular

Geri
Yukarı