RTX 2070 görüntü gitme sorunu

TejoOs

Kilopat
Daha fazla  
Herkese öncelikle iyi günler. Bilgisayarım Ağustos ayının ortasında Vatan Bilgisayar'da toplandı. Kısaca özelliklerim:
  • Ekran kartım: MSI 2070 Armor
  • İşlemcim: AMD Ryzen 3600X
  • Anakartım: Gigabyte X570 GAMING X rev1
Bu zamana kadar hiçbir sorun yaşamadan oyunlarımı oynuyordum. 2 gün önce Man of War: Assault squad 2 oynarken ekranım gitti, monitörde sinyal yok yazdı ve ekran kartı olarak tahmin ettiğim fanlar tam devir dönmeye başladı. Ben de kablolarda bir sorun olduğunu düşünüp tak-çıkar metodu ile bilgisayarımı yeniden başlattım. Tekrar aynı oyuna girdim ve bir' süre oynadıktan sonra tekrar aynı problemle karşılaştım.

Bilgisayarı yeniden başlattım fakat açılırken anakartımın logosunun olduğu bölümde gerektiğinden uzun kaldı (Windows bootlanmıyordu). Ben de bu bir işaret diğerek BIOS'a girdim. Girdiğimde bana BIOS ayarlarınız resetlendi diyen bir mesaj çıktı. BIOS'da yaptığım tek ayar tarih, saat ve XMP'yi açamak. Ayarlarımı tekrar yapıp BIOS'dan çıktım. Windows'u bootlaması 5 dakikadan fazla sürdü. Açıldığı zaman her şeyin driverlerını kontrol edeyim dedim. Geçen ay anakartıma yeni sürüm gelmiş (bilgisayarımı ilk aldığımda yaptığım güncelleme F4J idi). Onu yapmak üzere indirdim. Windows günceldi.

Bilgisayarım trend micro internet security ile korunmakta tam tarama yaptım fakat bir şey bulamadı. Ekran kartıma baktığımda ise yeni sürüm gelmişti (440.97 - WHQL). Ekran kartımın sürücüsü indi fakat kurumun %50 civarlarında ekranım tekrar gitti. Belki işlem devam ediyordur diye ellemedim. 30 dk'nın sonunda kapatma kararı aldım. Açılırken BIOS güncellemi yaptım. Ekran kartıma güncel sürümde diyordu Experience fakat güvenmedim ve NVIDIA'nın sitesinden indirdim. DDU'nun yardımı ile sürücüyü silip tekrar yükledim.

Acaba sadece yükte mi böyle oluyor diye düşündüm ve FurMark ile test yapıp Afterburner yardımıyla takip ettim geçen 30 dknin sonunda kart 70 derecenin üzerine çıkmamıştı ve herhangi bir görüntü gitmesi yaşamamıştım. İşlemcime de test yapıyım dedim. Aynı sürede yaptım fakat gene de bir problem olmuyordu. Ardından ne yapacağımı düşünürken masaüstünde boştayken bir daha görüntüm gitti. Elimde bir tek oyuna suç atabilme ihtimalim kalmıştı ben de oyunu ve onunla ilgili tüm dosyaları sildim. Başka bir oyun açtığımda bu sefer ekran gitme süresi daha da kısalmıştı 5 dk maksimum oyunda duruyordu. Bende sizden yardım istemeyi düşündüm. N'apmam gerekir acaba? Sorunumu yeterince açıklayamadıysam affola. Siz sorun ben cevaplarım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Anakart ile bileşen bağlantılarını kontrol edin. PSU marka/model belirtin. Başka portları deneyin. Eski sürücüleri deneyin. Onboard Grafik üzerinden görüntü almayı deneyin bakın tekrar olacak mı? Bunları deneyip sonuçları yazarsanız memnun olurum.

Tam özelliklerim:
  • CPU: AMD Ryzen 5 3600x
  • CPU SOĞUTUCU: Cooler Master Masterliquid 240L
  • GPU: MSI RTX 2070 ARMOR 8GB
  • PSU: THERMALTAKE SMART RGB 80PLUS 700W
  • ANAKART: GIGABAYT X570 GAMING X
  • RAM: 2X Crucial ballistix 8GB
  • KASA: RAMPAGE RCM2019 JOYANCE
  • 500 GB SAMSUNG SSD VE 2x 1 TB HDD
  • MONİTÖR: WIEVSONİC 24" VX2458-C-MHD

Ekran kartınızı servise gönderin.

Böyle bir sistemde zaten kaliteli bir PSU olduğunu düşünüyorum ama bilgisayarınızın özelliklerini tam yazın.
Gönderirken Görüntü gidip gelmiyor desem yeterli olur mu?
Öncelikle PSU nedir onuda belirtin ikinci olarak görüntüyü hangi kablo ile alıyorsanız birde onu değiştirerek veya Displayport ise HDMI ile denemenizi öneririm.
Displayport Kullanıyorum. 3 portuda denedim fakat sorun kendini tekrarladı. HDMI ile bağladım fakat gene aynı sonucu verdi. Mönitörümde bir sorun olduğunu sanmıyorum çünkü aynı mönitörde HDMI üzerinden Playstation 4 oynuyorum. Değiştirdiğim zamanlar ekranım gitmiş ve bilgisayarı kapatmış oluyodum. Bir kerede açıken deniyim dedim. Displayport'u söktüğüm anda genede ekran kartımın fanları tam tur dönmeye başladı ve takmam bir fayda etmedi.

Anakart ile bileşen bağlantılarını kontrol edin. PSU marka/model belirtin. Başka portları deneyin. Eski sürücüleri deneyin. Onboard Grafik üzerinden görüntü almayı deneyin bakın tekrar olacak mı? Bunları deneyip sonuçları yazarsanız memnun olurum.
Anakartta gözle görünür bir bileşen çıkması göremedim. Eski sürücüleri ve Onboardı deniyeceğim sonucunu sizinle paylaşırım.

Sürücü kurulumu esnasında görüntü gidiyorsa yüksek ihtimal ekran kartı arızalanmış.
Hocam yanlış olmasın Experience üzerinden güncellerken ekranım gitti ama DDU ile silip kendim yüklediğimde bir sorun olmadı. Peki hocam ekran kartındaki bir ağırza BIOS'u etkiler mi?

Tam özelliklerim:
  • CPU: AMD Ryzen 5 3600x
  • CPU SOĞUTUCU: Cooler Master Masterliquid 240L
  • GPU: MSI RTX 2070 ARMOR 8GB
  • PSU: THERMALTAKE SMART RGB 80PLUS 700W
  • ANAKART: GIGABAYT X570 GAMING X
  • RAM: 2X Crucial ballistix 8GB
  • KASA: RAMPAGE RCM2019 JOYANCE
  • 500 GB SAMSUNG SSD VE 2x 1 TB HDD
  • MONİTÖR: WIEVSONİC 24" VX2458-C-MHD

Gönderirken Görüntü gidip gelmiyor desem yeterli olur mu?

Displayport Kullanıyorum. 3 portuda denedim fakat sorun kendini tekrarladı. HDMI ile bağladım fakat gene aynı sonucu verdi. Mönitörümde bir sorun olduğunu sanmıyorum çünkü aynı mönitörde HDMI üzerinden Playstation 4 oynuyorum. Değiştirdiğim zamanlar ekranım gitmiş ve bilgisayarı kapatmış oluyodum. Bir kerede açıken deniyim dedim. Displayport'u söktüğüm anda genede ekran kartımın fanları tam tur dönmeye başladı ve takmam bir fayda etmedi.

Anakartta gözle görünür bir bileşen çıkması göremedim. Eski sürücüleri ve Onboardı deniyeceğim sonucunu sizinle paylaşırım.

Hocam yanlış olmasın Experience üzerinden güncellerken ekranım gitti ama DDU ile silip kendim yüklediğimde bir sorun olmadı. Peki hocam ekran kartındaki bir ağırza BIOS'u etkiler mi?
Siz kartı garantiye gönderin, sorununa driver kurulurken görüntü gidiyor gelmiyor fanlar son hız çalışıyor yazarsınız.

Söylediğiniz üzere ekran kartımı servise gönderdim yardımlarınız için teşekkürler. Kargolar açık olsaydı daha mutlu olucaktım ama geç olsun güç olmasın :)

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı