RTX 2070 oyunlarda %100 kullanılmıyor

emrereel

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba son 1 aydır yaşadığım sorun var bilgisayarda. 3 yıldır aktif olarak kullanıyorum. Ekran kartım oyunlarda %100 kullanmıyor birkaç saniye tam performansına geçse de çok dengesiz kullanım sunuyor. Örneğin son günlerde oynadığım ranch Simulator de %30 %20 seviyelerinde ekran kartını kullanıyor. Oyun grafikli oyun değil biliyorum hepsini kullansın demiyorum ama ranch Simulator de 25 30 FPS alıyorum. Yine yakın zamanda oynadığım oyunlardan Raft oyunda %60 %70 veriyordu onda da 45 50 FPS alıyorum. Boşta iken GPU kullanımı yok. Virüs taramasından geçirdim temiz çıktı. Termal macununu ve PC temizliğini birkaç ay önce yapmıştım. 2K monitör ve 1080p olarak iki monitör kullanıyorum. Oyunları 2K monitör de oynuyorum. İki monitör de 144 Hz 1 ms.

Bilgisayar donanım.
RTX 2070.
Ryzen 7 2700X.
2x8 RAM 3000 MHz.
650W PSU.
ASUS TUF b450.
Samsung 970 EVO 500GB.

Oyundan almanız gereken FPS'in altında alıyorsanız sorun vardır ama GPU'nun %100 kullanılmaması bir sorun değildir. Zaten %100 kullanmasını istemezsiniz çünkü yüksek seviyede input lag yaratır. Yine de içiniz rahat edicekse DDU programını kullanarak güvenli modda driverınızı kaldırıp tekrar normal moda geçip güncel driver yükleyin. Sıcaklıklarınızı kontrol edin. BIOS'ta XMP devrede olup olmadığını kontrol edin. Size yakın sistemlerin sizin oynadığınız oyunlarda kaçar FPS aldıklarını kendinizle karşılaştırın.

Geri
Yukarı