Çözüldü RTX 2080 Ti Fan Sesi Çok Yüksek

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Synerqix

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar aşağıdaki videoda da gördüğünüz gibi oyunları Ultra ayarda açtığımda ekran kartı fanları son hızda dönüyor ve yüksek ses çıkartıyor, bu normal mi? Bunun önüne nasıl geçerim acaba?
Afterburner ile fan hızları ayarlanmıyormuş, bu kartta. Yani Afterburner ile manuel ayarlasanız bile kart otomatik kendi hızlandırıyor. Bir sorun yaratır mı karta? Ya da fanlara ve herhangi bir çözümü var mı? Fan sesleri rahatsız ediyor.
MSI RTX 2080 Ti Trio ekran kartım ve 2K ASUS 27" PG27vq 1ms 165Hz G-Sync monitörüm var.
Video:
00:00 ile 00:35 saniyeleri arası oyun grafik ayarları ve sistem ısı dereceleri yer almakta.
00:35 ile 00:42 saniyeler arası fandaki yüksek sesi duyabilirsiniz.
00:42 ile 00:48 saniyeleri arasında oyunu alta aldığımda GPU'ya yük binmediği için fan sesi kesiliyor fan sesi yokken ki ses farkını anlamanız için yaptım.
00:48 ile 00:55 arası tekrar oyuna giriyorum ve yüksek fan sesi geliyor.
Yardımlarınızı bekliyorum. Teşekkürler.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Arkadaşlar sorun çözüldü.
Yabancı forumlardaki araştırmalarım doğrultusunda termal macun değişiminde bu fanların son hızda dönüp ses yapma sorunu çözüldüğünü öğrenmiştik ve MSI yetkili servisini aradım.
Garanti kapsamında termal macun değişimi yaptıklarını söylediler ve kartı gönderdim.
Kart bugün elime ulaştı ve şu an PUBG 1440P Ultra ayarlarda denedim ve sorun düzelmiş.
Aynı sorunu yaşayan arkadaşlara bilgi olsun termal macun değişimi yapılarak sorun çözüldü.
Merhaba arkadaşlar aşağıdaki videoda da gördüğünüz gibi oyunları Ultra ayarda açtığımda ekran kartı fanları son hızda dönüyor ve yüksek ses çıkartıyor, bu normal mi? Bunun önüne nasıl geçerim acaba?
Afterburner ile fan hızları ayarlanmıyormuş, bu kartta. Yani Afterburner ile manuel ayarlasanız bile kart otomatik kendi hızlandırıyor. Bir sorun yaratır mı karta? Ya da fanlara ve herhangi bir çözümü var mı? Fan sesleri rahatsız ediyor.
MSI RTX 2080 Ti Trio ekran kartım ve 2K ASUS 27" PG27vq 1ms 165Hz G-Sync monitörüm var.
Video:
00:00 ile 00:35 saniyeleri arası oyun grafik ayarları ve sistem ısı dereceleri yer almakta.
00:35 ile 00:42 saniyeler arası fandaki yüksek sesi duyabilirsiniz.
00:42 ile 00:48 saniyeleri arasında oyunu alta aldığımda GPU'ya yük binmediği için fan sesi kesiliyor fan sesi yokken ki ses farkını anlamanız için yaptım.
00:48 ile 00:55 arası tekrar oyuna giriyorum ve yüksek fan sesi geliyor.
Yardımlarınızı bekliyorum. Teşekkürler.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Coil whine olduğunu düşünmüyorum. Afterburner'dan fan ayarı yapınca bir üste zorla seçeneceğini işaretleyin.

Felaket ya. Süpürge makinesından farksız. Tavsiyem kasayı aşağıya indirin diycem ama görsel bir kasa yapmışsınız. Bende zamanında EVGA 1080 Ti almıştım. Onun sesinden rahatsız olmuştum. Sonra radyatorlu hybrid modeline gecince rahatlamıştım.

Coil Whine olduğunu düşünmüyorum. Afterburner'dan fan ayarı yapınca bir üste zorla seçeneceğini işaretleyin.

Smartfan varmış işte hiçbir şekilde işlem yaptırmıyor kendi otomatik bildiğini yapıyor :)

Smart fan teknolojisi yani belirli bir derecenin üstüne çıktığı zaman fan hızı artar. Örneğin oyunda 70 derece üstü görürse fan sesi artar. Gayet normal. Takıl hocam takma RTX2080'in var :(

Videolarda izliyorum 75-80 derecelere çıkıp Ultra oyun oynayanlar var bu kartla ama tabii kasa uzakta olduğu için ses falan duyulmuyor diyorum ki acaba onlarda da ses yapıyorda saklıyorlar mı çünkü fan Speed ile ilgili hiç bilgi verilmiyor.

Felaket ya. Süpürge makinesından farksız. Tavsiyem kasayı aşağıya indirin diycem ama görsel bir kasa yapmışsınız. Bende zamanında EVGA 1080 Ti almıştım. Onun sesinden rahatsız olmuştum. Sonra radyatorlu hybrid modeline gecince rahatlamıştım.

Evet ses rahatsız ediyor. Bir forum konusunda 2080'de bu sorunu yaşayan arkadaş varmış termal macun değiştirdim düzeldi demiş acaba doğru mudur ama garantisi devam ettiği için açamam garantiye mi göndersem?

Bir an uçak kalkıyor zannettim :) o derece de 3500RPM dönmesi saçma.

Eski kasamda da 3500+ RPM'de dönüyor ve ses yapıyordu sıcaklıkta 80 derecelerdeydi ama hava akışı kötüydü. O yüzden bu videoda gördüğünüz kasayı yeni aldım ve sıcaklığı düşürmeyi başardım şu an 72.
Derecelerde seyrediyor daha yukarı çıkmıyor ama fan sesi hala var :(

Bulunduğu ortamdan dolayı mı yankı yapıyor acaba? O ekran kartının o kadar ses yapması pek normal gelmedi bana.

Yankı biraz olabilir ama eve normal bir ses değil 3500+RPM'de döndüğü için rahatsız ediyor.
Kasa Gamepower warCry mı? Pek hava alan bir kasaya benzemiyor.

Evet GP warCry. Hangi konuda hava alan bir kasaya benzemiyor dediniz. Kullandınız mı görünüş olarak mı öyle dediniz tavsiyeniz var mı?

Smartfan varmış işte hiçbir şekilde işlem yaptırmıyor kendi otomatik bildiğini yapıyor :)

Videolarda izliyorum 75-80 derecelere çıkıp Ultra oyun oynayanlar var bu kartla ama tabii kasa uzakta olduğu için ses falan duyulmuyor diyorum ki acaba onlarda da ses yapıyorda saklıyorlar mı çünkü fan Speed ile ilgili hiç bilgi verilmiyor.

Evet ses rahatsız ediyor. Bir forum konusunda 2080'de bu sorunu yaşayan arkadaş varmış termal macun değiştirdim düzeldi demiş acaba doğru mudur ama garantisi devam ettiği için açamam garantiye mi göndersem?

Eski kasamda da 3500+ RPM'de dönüyor ve ses yapıyordu sıcaklıkta 80 derecelerdeydi ama hava akışı kötüydü. O yüzden bu videoda gördüğünüz kasayı yeni aldım ve sıcaklığı düşürmeyi başardım şu an 72.
Derecelerde seyrediyor daha yukarı çıkmıyor ama fan sesi hala var :(

Yankı biraz olabilir ama eve normal bir ses değil 3500+RPM'de döndüğü için rahatsız ediyor.

3500RPM'de derecenin 50'lerde olması gerekiyor az bir RPM değil 3500'de 70'lerde dolaşması büyük ihtimal kasanızın hava akışıyla alakalı.

İsterseniz şurada yazılanları okuyun. Aynı sorunu yaşayan kullanıcılar var. Hepsi de sorunu termal macunları yenileyip çözmüşler. Bu işlem sanırım kartı garanti dışı bırakıyor. Yani karar sizin.

Geri
Yukarı