RTX 3050 laptop Valorant'ta 120 FPS veriyor

İşletim sistemi
Windows 11

IIMERTII

Decapat
Daha fazla  
RAM
16
Ekran kartı
rtx 3050
İşlemci
ryzen 7 5800h
Merhabalar, laptop kullanıyorum. Özellikleri:
  • RTX 3050.
  • AMD Ryzen 7 5800H.
  • 1x16 GB RAM.
  • SSD.
Bu laptop ile Valorant'ta 100-120 FPS arası alıyorum. Diğer RTX 3050 laptoplar 200> çıkıyor sanırım. Çıkmasa bile benim aldığım değer gene de daha düşük. Sorun RAM'in tek kanal olması mı? Windows 11 kullanıyorum.

Sebep 1: 1x16GB ram olduğu için, 2x8 veya 2x16 yaparsan fps biraz daha artacaktır.
Sebep 2: Aldığın laptopda Mux Switch büyük ihtimalle yok, bu yüzden RTX 3050 oyunu renderlayıp, işlemcinin içindeki dahili grafik birimine (iGPU) gönderiyor ki laptop ekranına yansıtabilsin. Bu esnada doğal olarak performans düşüşü yaşanıyor. (Rehber: MUX Nedir? Ne işe yarar?)

Sebep 3: Ekran kartlarında isimden ziyade TDP değeri ön plana çıkıyor. Aldığın modeldeki ekran kartının TDP değerini de göz önüne alarak fps karşılaştırması yapmalısın.
Örneğin, senin kartın 60W TDP değerine sahipken, youtube videosunda izlediğin kartın 80W TDP değeri olabilir.

Bunlar olası sebepler tabi, daha farklı bir sorun da olabilir.

hocam aynı pcnin 32g ramlisi bende var valorantta 150-200 fps arası alıyorum şarjda oynuyorsun değilmi ?

Sebep 1: 1x16GB ram olduğu için, 2x8 veya 2x16 yaparsan fps biraz daha artacaktır.
Sebep 2: Aldığın laptopda Mux Switch büyük ihtimalle yok, bu yüzden RTX 3050 oyunu renderlayıp, işlemcinin içindeki dahili grafik birimine (iGPU) gönderiyor ki laptop ekranına yansıtabilsin. Bu esnada doğal olarak performans düşüşü yaşanıyor. (Rehber: MUX Nedir? Ne işe yarar?)

Sebep 3: Ekran kartlarında isimden ziyade TDP değeri ön plana çıkıyor. Aldığın modeldeki ekran kartının TDP değerini de göz önüne alarak fps karşılaştırması yapmalısın.
Örneğin, senin kartın 60W TDP değerine sahipken, youtube videosunda izlediğin kartın 80W TDP değeri olabilir.

Bunlar olası sebepler tabi, daha farklı bir sorun da olabilir.
kartım 95W rtx 3050 sanırsam
hocam aynı pcnin 32g ramlisi bende var valorantta 150-200 fps arası alıyorum şarjda oynuyorsun değilmi ?
Evet şarjda oynuyorum.
TDP değerini nasıl öğrenirim?

GTA 5 Online ayarlar high Ultra değilken 40 60 FPS değişiyor.
Minecraft'ta bile 180 civarı.

Hocam çoğu laptopta biri oyun için biri günlük kullanım için çift ekran kartı kullanılır genellikle Valorant'ı RTX 3050 kartı ile değil de günlük kullanım için koyulan kart ile çalıştırıyor olabilir misiniz? Bir kontrol ederseniz sevinirim.

Yeni konular

Geri
Yukarı