RTX 3050 sistemde mavi ekran hatası

İşletim sistemi
Windows 11

cenksayal

Hectopat
Daha fazla  
RAM
Corsair cl18 3600mhz
SSD veya HDD modeli
Corsair mp400
Ekran kartı
Zotac RTX 3050
Anakart
MSI z490 Gaming Edge
İşlemci
10600k
Merhaba masaüstüme RTX 3050 ekran kartı aldım.
Sitesinde 3050 driver ilginç bir şekilde yok. Gforce Experience ile driver kurulumu yaptım.
Ara sıra takılmalar, mavi ekran almaksızın restart atmalar ve garip takılmalar yaşıyorum.
Windows 10 sistemimde bu sorunu yaşadıktan sonra Windows 11 temiz kurulum yaptım fakat sorunlar değişmedi.

Minidump dosyamı paylaşıyorum;

OCCT ile ne olur ne olmaz VRAM testi yapalım. Oradaki görüntü hiç hoşuma gitmedi.

Bu makalede sizin aldığınız hata haricinde OCCT testinin nasıl yapılacağına dair yönlendirme de var.
Oraya bakıp test uygulayabilirsiniz.

OCCT ile ne olur ne olmaz VRAM testi yapalım. Oradaki görüntü hiç hoşuma gitmedi.

Bu makalede sizin aldığınız hata haricinde OCCT testinin nasıl yapılacağına dair yönlendirme de var.

Sorun tam olarak bundan kaynaklı olabilir, kilitlenmelerden önce gözlemlediğim VRAM'lerin Full Frekans'a çıkması ve ardından yeniden başlatma.

Buna rağmen sıkıntının kendisi ekran kartında değil bence.

VRAM frekansını biraz düşürmek sıkıntıyı giderebilir. (malum Micron VRAM'ler Samsung VRAM'ler kadar yüksek kapasiteli değil.)

VRAM'lerin kötü olduğu bu senaryoda dahi hatanın NVIDIA sürücüsünde olduğu kanısındayım.

Önerdiğiniz testi yaptıktan sonra tekrar haber vereceğim.

OCCT VRAM hatası aldık hocam.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı