RTX 3050 sistemde mavi ekran hatası

İşletim sistemi
Windows 11

cenksayal

Hectopat
Daha fazla  
RAM
Corsair cl18 3600mhz
SSD veya HDD modeli
Corsair mp400
Ekran kartı
Zotac RTX 3050
Anakart
MSI z490 Gaming Edge
İşlemci
10600k
Merhaba masaüstüme RTX 3050 ekran kartı aldım.
Sitesinde 3050 driver ilginç bir şekilde yok. Gforce Experience ile driver kurulumu yaptım.
Ara sıra takılmalar, mavi ekran almaksızın restart atmalar ve garip takılmalar yaşıyorum.
Windows 10 sistemimde bu sorunu yaşadıktan sonra Windows 11 temiz kurulum yaptım fakat sorunlar değişmedi.

Minidump dosyamı paylaşıyorum;

Merhaba masaüstüme RTX 3050 ekran kartı aldım.
Sitesinde 3050 driver ilginç bir şekilde yok. Gforce Experience ile driver kurulumu yaptım.
Ara sıra takılmalar, mavi ekran almaksızın restart atmalar ve garip takılmalar yaşıyorum.
Windows 10 sistemimde bu sorunu yaşadıktan sonra Windows 11 temiz kurulum yaptım fakat sorunlar değişmedi.

Minidump dosyamı paylaşıyorum;
Minidump'tan anlamam ama belki bir BIOS güncellemesi veya resetlemesi sorununu çözebilir. Ayrıca Ram'lerini de bir çıkarıp temizleyip ağzını tekrar tak derimi ya da birbirlerinin yerlerini değiştir 2 adet varsa. ISI değerlerini de takip ediyor musun?

GeForce 511.32 WHQL driver download (for RTX 3050)
Bu driver ile deneyin sitesinde bazen sorun olabiliyor DDU ile silin ve manual olarak kurun.
511.79 kurulu.
Minidump'tan anlamam ama belki bir BIOS güncellemesi veya resetlemesi sorununu çözebilir. Ayrıca RAM'lerini de bir çıkarıp temizleyip ağzını tekrar tak derimi ya da birbirlerinin yerlerini değiştir 2 adet varsa. Isı değerlerini de takip ediyor musun?

Öneriler için teşekkür ederim. Tecrübeli kullanıcıyım. Sıkıntı büyük ihtimalle ekran kartının kendisinde. Minidump paylaşma sebebim nokta atışı bir tespit yapabilecek olması.

Corsair yazılımlarını kaldırın.

Zotac yazılımından Overclock yaptıysanız varsayılan ayarları uygulayın ve yazılımı kaldırın.

Ekran kartınızın sürücüsü hatalı kurulmuş. DDU ile var olan sürücünüzü kaldırın ve verdiğim sürücüyü kurun:

BIOS hatası almışsınız BIOS'u güncelleyin:

Yanıt için teşekkürler.

Corsair yazılımını kaldırdım (Fakat kullanmam elzem, sıvı soğutmam ve belleklerim Corsair)

Zotac yazılımını belki sıkıntıyı çözer diye kurmuştum, herhangi bir ayarına dokunmadım, kaldırdım.

Ekran kartımı DDU ile silip attığınız dosyayı yükledim (511.79 kuruluydu, aynısı oldu)

Bios'um linkini attığınız son sürümde.

Corsair yazılımını kaldırmamız ve sürücüyü tekrar kurmamız işe yaramaz ise tekrar sizi bilgilendiririm.
Corsair yazılımlarını kaldırın.

Zotac yazılımından overclock yaptıysanız varsayılan ayarları uygulayın ve yazılımı kaldırın.

Ekran kartınızın sürücüsü hatalı kurulmuş. DDU ile var olan sürücünüzü kaldırın ve verdiğim sürücüyü kurun:

BIOS hatası almışsınız BIOS'u güncelleyin:

İşe yaramadı tekrar kilitlenme ve sonrası yeniden başlatma.

Yeni minidump linki;

Son düzenleme:
PSU marka modeli belirtir misiniz?

Ekran kartınız ile ilgili sorun gözükmekte. Ekran kartının güç kablolarını kontrol edin ardından, DDU ile var olan sürümü kaldırın ve bunu kurun:

FurMark ile 1080p ayarlarda ekran kartınızı test edin.

Sorunun devamı halinde farklı PCI Express X16 portuna ekran kartınızı takın ve test edin.
@Yener K. Hocam rahatsız ediyorum ama, Ekran kartı sorunu var ve hatalı gibi duruyor sizde fikir verebilir misiniz?

Son düzenleme:
PSU marka modeli belirtir misiniz?

Ekran kartınız ile ilgili sorun gözükmekte. Ekran kartının güç kablolarını kontrol edin ardından, DDU ile var olan sürümü kaldırın ve bunu kurun:

FurMark ile 1080p ayarlarda ekran kartınızı test edin.

Sorunun devamı halinde farklı PCI Express X16 portuna ekran kartınızı takın ve test edin.
@Yener K. Hocam rahatsız ediyorum ama, Ekran kartı sorunu var ve hatalı gibi duruyor sizde fikir verebilir misiniz?
1645708581205.png

Sanırım bu suçluyu açıklıyor hocam.

Geri
Yukarı