RTX 3060 12GB sistemde coil whine nereden geliyor?

crybeek1

Hectopat
Galax RTX 3060 12 GB karta sahibim, henuz 5 aylık. Oyunlarda ve furmakta inanilmaz derecede yüksek seste coil whine duyuyorum. Ama bu kafanizi kasaya yaklastirince gelen ses değil. kasam masanın altinda, sol tarafta, ona ragmen cayir cayir ciyakliyor. Egilip dinledigimde sesin PSU'dan daha baskin geldigini gordum. Yuk altinda degilken de cok hafif bir ses geliyor PSU'dan. Sorum su, bana yardımcı olur musunuz? PSU'dan gelen ses PSU'dan mi kaynaklı yoksa ekran kartinda coil whine var da o mu sebep oluyor? Ben çıldırmak uzereyim cunku ses fan sesini bastirmaya basladi. fan sesinden cok bu coil whine sesini duyuyorum. Çıldırmak üzereyim.

Kullandigim guc kaynagi da bu. 7 yıldır aktif kullandim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ekran kartını çıkar onboard olarak görüntü al eğer işlemcin destekliyorsa. Ya da farklı bir ekran kartı takarak deneyebilirsin.

Onboard yapamiyorum maalesef. PSU mu tam yukte oyunda test edecek ekran kartimda yok maalesef.

Her şeyde olabilir hocam. yıllardır ekran kartında coil whine sanardım hard diskimde varmış kontrol etmek lazım onboarddan teste sokup kasayı dinle kasayı açık çalıştırın hatta ekran kartını çıkarmanıza bile gerek olmaz.
Harddisk bile kullanmiyorum o ses icin. Ama gercekten bu ses tuzunden tum sistemi satasim var. Asiri yuksek bir cizirti var

Galax RTX 3060 12 GB karta sahibim, henuz 5 aylık. Oyunlarda ve furmakta inanilmaz derecede yüksek seste coil whine duyuyorum. Ama bu kafanizi kasaya yaklastirince gelen ses değil. kasam masanın altinda, sol tarafta, ona ragmen cayir cayir ciyakliyor. Egilip dinledigimde sesin PSU'dan daha baskin geldigini gordum. Yuk altinda degilken de cok hafif bir ses geliyor PSU'dan. Sorum su, bana yardımcı olur musunuz? PSU'dan gelen ses PSU'dan mi kaynaklı yoksa ekran kartinda coil whine var da o mu sebep oluyor? Ben çıldırmak uzereyim cunku ses fan sesini bastirmaya basladi. fan sesinden cok bu coil whine sesini duyuyorum. Çıldırmak üzereyim.

Kullandigim guc kaynagi da bu. 7 yıldır aktif kullandim.

Her şeyi tek tek denemen gerek veya başka bir sistemde.

Undervolt harici yapabileceğin bir şey yok GPU için.

PSU için bir şey yapamazsın, temizlik dışında.

HDD'de en fazla elektromagnetin acutator coil'i olur, onun da sesi fiziki dönmenin yarattığı sesten fazla çıkmaz - çıkarsa da bir seferlik çıkıp bozulması gerekir.

Kasayı açıp test eder misiniz hocam sesin nereden geldiğini tespit edip sorunu çözün.

Zaten test ettim. Ekran kartindan da PSU'dan da geliyor ama ekran kartindan daha az. PSU ciyak ciyak oluyor. Sistem bostayken ikisi de sessiz. Sadece PSU'dan cok cok hafif bir ses var ama oyuna girince PSU aglamaya basliyor. Ekran kartini çıkarıp arkadaşımın sistemine taktim yine ses vardi ama bu ses onun sisteminde var miydi benim ekran kartimdan mi oldu emin değilim.

Her şeyi tek tek denemen gerek veya başka bir sistemde.

Undervolt harici yapabileceğin bir şey yok GPU için.

PSU için bir şey yapamazsın, temizlik dışında.

HDD'de en fazla elektromagnetin acutator coil'i olur, onun da sesi fiziki dönmenin yarattığı sesten fazla çıkmaz - çıkarsa da bir seferlik çıkıp bozulması gerekir.
Her seyi tek tek deneme gibi bir fırsatım yok suan maalesef. Normalde coil whine gelsin sıkıntı yok ama bu kadar olmasi beni çıldırtıyor

Zaten test ettim. Ekran kartindan da PSU'dan da geliyor ama ekran kartindan daha az. PSU ciyak ciyak oluyor. Sistem bostayken ikisi de sessiz. Sadece PSU'dan cok cok hafif bir ses var ama oyuna girince PSU aglamaya basliyor. Ekran kartini çıkarıp arkadaşımın sistemine taktim yine ses vardi ama bu ses onun sisteminde var miydi benim ekran kartimdan mi oldu emin değilim.

Her seyi tek tek deneme gibi bir fırsatım yok suan maalesef. Normalde coil whine gelsin sıkıntı yok ama bu kadar olmasi beni çıldırtıyor
Psu değişmen lazım hocam coil whine müdahale edebileceğin bir şey değil.

Gececegine inansam simdi alirim direkt zaten arastiriyorum ama ya ekran kartindaysa ya ses devam ederse diye tedirginim.
Undervolt yap, düşükten yükseğe doğru veya tersi, kabul edebileceğin şekle gelirse GPU'yu öyle kullanırsın ama PSU ise temizlik yaptıktan sonra geçmezse, yenisi gerek.

Geri
Yukarı