RTX 3060 vs RX 6700

Eki Görüntüle 1916342
Bakın, kendiniz görebilirsiniz. Kaynak hardware Unboxed'in "Hogwarts Legacy" videosu.
Hocam bu oyunun yeni çıktığı zamana mı ait? saf güç olarak 3070 ve 3080'in daha güçlü olduğu bariz gerçek. Sadece bu oyun için mi geçerli bu dediğiniz?

İzlediğim neredeyse bütün (aslında hepsi) test videolarında 3070 ve 3080 3060 12 gb'den daha iyi örnek link:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

RX 6700 XT satılıp 4060 Ti almaya değer mi?

Oyun içinse hayır kesinlikle, VRAM kaybı var. Performans aynı hatta bazı oyunlarda daha düşük.
Artıları ise sadece daha az güç tüketimi ve bazı oyunların desteklediği DLSS 3 bir de av 1 enkoderi. Sadece o özellikleri daha güçsüz bir karta geçmeyi haklı çıkarmaz benim gözümde.

Hocam bu oyunun yeni çıktığı zamana mı ait? Saf güç olarak 3070 ve 3080'in daha güçlü olduğu bariz gerçek. Sadece bu oyun için mi geçerli bu dediğiniz?

İzlediğim neredeyse bütün (aslında hepsi) test videolarında 3070 ve 3080 3060 12 GB'den daha iyi örnek link.

3070 ve 3080'nin 3060'a kıyasla tabii ki daha güçlü olduğunu biliyorum, herhalde. Sadece yeni oyunların ciddi bir VRAM isteği var ve o yönde gideceği belli olmaya başladı. Öyle senaryolarda 3060'ın bile sırf VRAM'dan dolayı VRAM'ı düşük kartlara fark attığı görülebiliyor.

Eki Görüntüle 1916342
Bakın, kendiniz görebilirsiniz. Kaynak hardware Unboxed'in "Hogwarts Legacy" videosu.

Bu tamamen ilk yamasını bile almamış çıkış versiyonunda RT falan ne varsa dibine kadar köklenip yapılmış cherry pick test. Hayır aynı kanal 4060 Ti 8 GB RE4'te ayarları kökleyince takılıyor diye gösteriyordu arkadaş 4 saat oynadım oyunu 1 kere takılma olmadı en yoğun noktalarda bile.

Oyun içinse hayır kesinlikle, VRAM kaybı var. Performans aynı hatta bazı oyunlarda daha düşük.
Artıları ise sadece daha az güç tüketimi ve bazı oyunların desteklediği DLSS 3 bir de av 1 enkoderi. Sadece o özellikleri daha güçsüz bir karta geçmeyi haklı çıkarmaz benim gözümde.

DLSS 3.0 her oyunda mod ile eklenebiliyor "bazı" kısmı geçerliliğini yitirdi ve 4060 Ti bariz daha üstün bir kart. 6700 XT'de isterse 24 GB VRAM olsun bir derde derman olmaz teknolojisi olmadıkça.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Bu tamamen ilk yamasını bile almamış çıkış versiyonunda RT falan ne varsa dibine kadar köklenip yapılmış cherry pick test. Hayır aynı kanal 4060 Ti 8 GB RE4'te ayarları kökleyince takılıyor diye gösteriyordu arkadaş 4 saat oynadım oyunu 1 kere takılma olmadı en yoğun noktalarda bile.

DLSS 3.0 her oyunda mod ile eklenebiliyor "bazı" kısmı geçerliliğini yitirdi ve 4060 Ti bariz daha üstün bir kart. 6700 XT'de isterse 24 GB VRAM olsun bir derde derman olmaz teknolojisi olmadıkça.

Biraz konudan alakasız ama Frame Gen açtığınız zaman FPS'in arttığını bariz şekilde hissedebiliyor musunuz? Gözle görünür şekilde daha mı akıcı oluyor? Bazı yerlerde FPS artıyor ama farkını hissedemiyorsun tarzı yazılar okumuştum.

RX 6700 genel olarak daha iyi. RTX 3060'ın gücü belli ve sıfır RTX 3000 serisi alınmaz. Karta DLSS 3 özelliği gelmeyecek. NVIDIA satın almak istiyorsanız RTX 4000 serisine bakmalısınız. O kadar para veriliyorsa da parasına değmeli.

Biraz konudan alakasız ama Frame Gen açtığınız zaman FPS'in arttığını bariz şekilde hissedebiliyor musunuz? Gözle görünür şekilde daha mı akıcı oluyor? Bazı yerlerde FPS artıyor ama farkını hissedemiyorsun tarzı yazılar okumuştum.

Oyun uçuyor, %1 low FPS'lerden tut hepsi yükseliyor yani hissedememe artık kişiyle alakalıdır sanırım.

Remnant 2'yi FG açık 80-90 FPS, DLSS ve FG açık 120-140 FPS oynamaya alıştım native 60 FPS ayarlarına döndüğümde oyun gözüme yavaş geliyor.

Attığınız mod daha tam çıkmamış bile o yüzden "bazı" kısmı hala geçerliliğini iyi tutuyor o yüzden. Oyunu yüksek ayarlarda veya daha yüksek bir çözünürlükte adamakıllı oynayabilmek için oyunun DLSS 3'ü ekleyip eklemeyeceğine veya bir rastgele bir kişinin modlarına kalmış oluyor. Bir bakıyorsun eklememiş mi? 4060 Ti yine bir 3060 Ti'dan farksız oldu o oyun için.

Bu tamamen ilk yamasını bile almamış çıkış versiyonunda RT falan ne varsa dibine kadar köklenip yapılmış Cherry pick test. Hayır aynı kanal 4060 Ti 8 GB RE4'te ayarları kökleyince takılıyor diye gösteriyordu arkadaş 4 saat oynadım oyunu 1 kere takılma olmadı en yoğun noktalarda bile.

Unutmayın bir de 1080P'de, yani o 4K kartı olarak çıkan 3080 sadece VRAM'dan dolayı 1080P'de Max ayarlarda bile sıkıntıya uğrayabiliyordu. Ve maalesef ki oyunların hangi yöne gittiğini iyi gösteren bir test aynı zamanda. 8 GB yeterli olmamaya başladı ve bundan sonra sadece daha da ilerliyecek, hatta 8 GB'yi bırak 10GB'lik kartlarda bile sıkıntı olabiliyor.

Biraz konudan alakasız ama frame gen açtığınız zaman FPS'in arttığını bariz şekilde hissedebiliyor musunuz? Gözle görünür şekilde daha mı akıcı oluyor? Bazı yerlerde FPS artıyor ama farkını hissedemiyorsun tarzı yazılar okumuştum.

Zaten gözle görülür şekilde daha akıcı oluyor sadece veri giriş gecikmesi normal olarak kalıyor örnek verecek olursam görünen akıcılık 60FPS'den 120FPS'e çıkıyor ama veri giriş gecikmesi hala 60FPS'e göre ilerliyor o yüzden daha hızlı veya rekabetçi oyunlarda tercih edilmiyor ve o yüzden 10FPS'den 60FPS'e frame generation ile çıkarsanda oynanışı hala garip hissettirir tıkladığın tuşa vermesi gereken cevabı 10FPS'e ayarlı şekilde vereceği için.

Geri
Yukarı