RTX 3070 oyunlarda anlık FPS düşüşü

İşletim sistemi
Windows 11

Murat Salmanow

Centipat
RAM
32GB
Ekran kartı
rtx 3070
İşlemci
r5 5600x
Arkadaşlar CS:GO'da olsun PUBG'de olsun anlık FPS düşüşleri yaşıyorum, mesela CS:GO'da çok muzdaribim ayarlar düşükte olsa da.
300 400 FPS alırken bir anda 120 140'a düşüyor %99 FPS bunu önceden yaşamıyordum şu an yaşıyorum, monitörüm 165Hz olduğundan kasıyor gibi gözüküyor.
Aynısı PUBG de de oluyor bir anda 37FPS'e düşüyor %99 FPS ne yapmam gerek? Bir de GPU kullanımı CS:GO'da 40 50 falan CPU'da aynı şekilde.

GPU'nun hepsini kullanmaması FPS limiti varsa olabilir, önbelleği temizlediysen ekran kartın o oynadığın haritaları hızlı hızlı takılmadan açması için girdiğin ilk ellerde maçlarda önbelleğe almaya çalışır ondan takılma yaşayabilirsiniz.

GPU'nun hepsini kullanmaması FPS limiti varsa olabilir, önbelleği temizlediysen ekran kartın o oynadığın haritaları hızlı hızlı takılmadan açması için girdiğin ilk ellerde maçlarda önbelleğe almaya çalışır ondan takılma yaşayabilirsiniz.

FPS limiti yok ve önebellek derken biraz daha açar mısınız?

FPS limiti yok ve önebellek derken biraz daha açar mısınız?

Önbellek; veri depolayan bir donanım veya yazılım bileşenidir, böylece bu veriler için gelecekteki talepler daha hızlı bir şekilde yerine getirilebilir; bir önbellekte depolanan veriler daha önceki bir hesaplamanın sonucu veya başka bir yerde depolanan verilerin bir kopyası olabilir. Kısacası bunu bilmeden temizlediysen oyunlarda ilk 3 dakika falan takılma yaşarsın.

Önbellek; veri depolayan bir donanım veya yazılım bileşenidir, böylece bu veriler için gelecekteki talepler daha hızlı bir şekilde yerine getirilebilir; bir önbellekte depolanan veriler daha önceki bir hesaplamanın sonucu veya başka bir yerde depolanan verilerin bir kopyası olabilir. Kısacası bunu bilmeden temizlediysen oyunlarda ilk 3 dakika falan takılma yaşarsın.
Nasıl temizleniyor yani?

Geri
Yukarı