RTX 3070 sistemde oyun oynarken ekran kayıyor

Ulkan

Yoctopat
Daha fazla  
RAM
g skill ripjaws 8gb x2
Ekran kartı
Nvidia 3070
İşlemci
13th Gen Intel(R) Core(TM) i5-13400F 2.50 GH
1716156151241.png
Dostlar oyun oynarken genelde ekran şu şekildeki gibi yukar aşağı kayıyor (video koyamadığımdan videodan SS atıyorum)
Her oyunda yapmıyor ancak Witcher gibi oyunlarda yapıyor. Ayrıca masaüstünde veya Chrome da vs dolaşırken de yaşamıyorum. Yalnızca oyunlarda yani.
(Ortalama değerleri şu şekilde.)

1716156351643.png

Sistemim normalde bu tarz oyunları rahat kalıran bir sistem ancak son zamanlarda bunu yaşamaya çok başladım.
Sorunun DP kablosuyla alakalı olduğunu sanmıyorum çünkü öyle olsa her zaman yaşardım bu sorunu. Yine de kabloları oynatıp tak çıkaryapmayı filan da denedim.
HDMI kablosu ile dğiştirip bakmadım baksam mı da bilmiyorum açıkçası.
Ayrıca bu sorunu yaşamadığım başka bir oyunda ise değerlerim şu şekilde;

1716156589142.png

Sistemim;
Ekran kartı; NVIDIA 3070.
İşlemci; 13th gen Intel(R) Core(tm) i5-13400F 2.50 gh.
RAM; G.Skill Ripjaws 8 GB X2.

Ek olarak sistem daha taze sayılır ve virüs sebepli olduğunu da sanmam. Ekran kartını zorlayacak derecede çalıştırmadım dediğim gibi kullanım şeklim sistemimin rahat kaldırabileceği şekildeydi hep. Çözüm önerileriniz veya tavsiyeleriniz varsa sevinirim teşekkürler.

Her oyunda yapmıyor ancak Witcher gibi oyunlarda yapıyor.

Şimdi diğer oyunlar ekran kartını tam kapsite kullanmıyor. 3. SS de ekran kartının %45'ini anca kullanmış oyun fakat Witcher ekran kartını tam yük kullanmış. Isı değerlerine iyi bakın, ısı arttığı zaman mı böyle yapıyor? Ekran kartında onarım gerektirecek bir durum söz konusu olabilir, ekran kartın aşırı ısınmıyor fakat yine de ısınınca böyle yapıyor ise teknik servise başvurman gerek. Isınınca içerisindeki lehimler artık birbirine mi kaynaşıyor bilmiyorum, böyle bir sorun söz konusu.

Kısaca: Ekran kartı sadece ısınınca böyle yapıyor ise sıkıntı.

Şimdi diğer oyunlar ekran kartını tam kapsite kullanmıyor. 3. SS de ekran kartının %45'ini anca kullanmış oyun fakat Witcher ekran kartını tam yük kullanmış. Isı değerlerine iyi bakın, ısı arttığı zaman mı böyle yapıyor? Ekran kartında onarım gerektirecek bir durum söz konusu olabilir, ekran kartın aşırı ısınmıyor fakat yine de ısınınca böyle yapıyor ise teknik servise başvurman gerek. Isınınca içerisindeki lehimler artık birbirine mi kaynaşıyor bilmiyorum, böyle bir sorun söz konusu.

Kısaca: Ekran kartı sadece ısınınca böyle yapıyor ise sıkıntı.
yanıt için teşekkürler. Az önce DP kablosunu HDMI ile değiştirdiğimde sorun çözüldü ısı değerleri ise yine yaklaşık şu şekilde
1716159414804.png

umarım ki sorun kablodandır ve ekran kartı veya soketler ile ilgili bir sorun yoktur. Diğer oyunlardaki yük değerlerini de yeniden inceleyip dönüş yaparım.
Ancak kablo farkı bu değerleri çok etkiler mi? HDMI kablosu DP kablosuna göre daha fazla yük bindirir mi acaba?

Yanıt için teşekkürler. Az önce DP kablosunu HDMI ile değiştirdiğimde sorun çözüldü sıcaklık değerleri ise yine yaklaşık şu şekilde
Eki Görüntüle 2200028
Umarım ki sorun kablodandır ve ekran kartı veya soketler ile ilgili bir sorun yoktur. Diğer oyunlardaki yük değerlerini de yeniden inceleyip dönüş yaparım.
Ancak kablo farkı bu değerleri çok etkiler mi? HDMI kablosu DP kablosuna göre daha fazla yük bindirir mi acaba?

Hocam Display kablosu HDMI'ya nazaran daha kaliteli daha iyi görüntü aktarımı sağlar. Geri dönüşünüzü bekliyorum. Display ile HDMI arasında bir performans farkı yok FPS bakımından.

Geri
Yukarı