Çözüldü RTX 3070 ve R7 5800X sistem anlık takılmalar yapıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

PankyPunch

Decapat
Daha fazla  
RAM
GSkill 32gb 3600mhz CL16
SSD veya HDD modeli
SSD: Samsung 1TB 970EVO Plus , HDD: 1TB 5900RPM
Ekran kartı
Gigabyte 3070 Vision
Anakart
Asus b550-e Gaming
İşlemci
Ryzen 7 5800x
  • Ekran kartı: Gigabyte 3070 vision.
  • Anakart: ASUS B550-E Gaming anakart.
  • İşlemci: Ryzen 7 5800X.
  • Sıvı soğutucu: NZXT Kraken X53 240mm.
  • Kasa: Cooler Master TD500 mesh 4X.

Merhaba, oyunlarda ve normal kullanımda anlık takılma yaşıyorum. Yukarıda paylaştığım donanıma sahibim. YouTube üzerinden 34.27 dakikalık bir video paylaştım.

Videoda; 08:20-08:30, 28:43-28:55 dakikalar arasında fark ettiğim takılmalar yaşadım. Videonun geri kalan kısmında da takılmalar mevcut olabilir. Fark edebildiklerimi söylüyorum.

Paylaştığım diğer video da ise, HWMonitor ile bilgisayar yükdeyken (video render deniyor galiba) ki donanım parçalarının değerleri mevcut.

Görselde de CrystalDiskInfo ile SSD ve HDD durumları mevcut.

Ek olarak, RAM'i 3200MHz de çalıştırıyorum.

yardımcı olursanız memnun olurum.

YouTube(1280x960, düşük çözünürlük): Youtube Linki

HWMonitor (bilgisayar yükdeyken): Google Drive Linki

Dosya Ekleri

• hdd disk durumu.png
    hdd disk durumu.png
    63,7 KB · Görüntüleme: 16
  • ssd disk durumu.png
    ssd disk durumu.png
    55,9 KB · Görüntüleme: 23
Çözüm

Merhaba, oyunlarda ve normal kullanımda anlık takılma yaşıyorum. Yukarıda paylaştığım donanıma sahibim. YouTube üzerinden 34.27 dakikalık bir video paylaştım.

Videoda; 08:20-08:30, 28:43-28:55 dakikalar arasında fark ettiğim takılmalar yaşadım. Videonun geri kalan kısmında da takılmalar mevcut olabilir. Fark edebildiklerimi söylüyorum.

Paylaştığım diğer video da ise, HWMonitor ile bilgisayar yükdeyken (video render deniyor galiba) ki donanım parçalarının değerleri mevcut.

Voltaj ve sicaklik degerlerin normal gozukuyor. Kaldi ki Valorant oynarken ne islemcin ne ekran kartin bu kadar yuk altina girmez. Videodaki takilmayi ben fark edemedim ama kullanici sen oldugun icin sen daha iyi fark edersin. Sorun buyuk ihtimal RAM'lerinde, Memtest86 programiyla bir test yapabilir misin? Sonuclarini bekliyorum.
RAM'lerin frekans değerini 2666 falan yapıp deneyebilirsin bir de.

Voltaj ve sicaklik degerlerin normal gozukuyor. Kaldi ki Valorant oynarken ne islemcin ne ekran kartin bu kadar yuk altina girmez. Videodaki takilmayi ben fark edemedim ama kullanici sen oldugun icin sen daha iyi fark edersin. Sorun buyuk ihtimal RAM'lerinde, Memtest86 programiyla bir test yapabilir misin? Sonuclarini bekliyorum.

Çözüm
Müsait bir zamanda Memtest ile denerim ancak RAM leri aslında 23temmuz 2023 de değiştirmiştim. Sorunlu olacağını pek fazla düşünmüyorum ama şunu fark ettim. Sıcaklıklar anlık olarak yükseldiği zaman çoğu zaman takılmalar oluyor.

takılmayı şöyle söyliyim: 28:49 - 28:51 birde 8:23 - 8:26 arasına bakarsan daha iyi olur.

Bu kadar yük altına girmez dediğin tam olarak ne oluyor? Değer oılması gerekenden fazla mı yani

Ek olarak donanım değerlerinde bir problem gözükmüyor o zaman değil mi? Yük altındayken ki videoya bakabildin mi? Yani GoogleDrive ile paylaştığım link

RAM'lerin frekans değerini 2666 falan yapıp deneyebilirsin bir de.
2666 yaptığımda performans kaybına sebep olmaz mı? Normalde 3600 ile çalıştırmam lazım ama Asus Rog Strix b550 ile stabil çalışmıyor

Son düzenleme:
Müsait bir zamanda Memtest ile denerim ancak RAM'leri aslında 23Temmuz 2023 de değiştirmiştim. Sorunlu olacağını pek fazla düşünmüyorum ama şunu fark ettim. Sıcaklıklar anlık olarak yükseldiği zaman çoğu zaman takılmalar oluyor.

Takılmayı şöyle söyleyeyim: 28:49 - 28:51 bir de 8:23 - 8:26 arasına bakarsan daha iyi olur.

Bu kadar yük altına girmez dediğin tam olarak ne oluyor? Değer oılması gerekenden fazla mı yani.

Ek olarak donanım değerlerinde bir problem gözükmüyor o zaman değil mi? Yük altındayken ki videoya bakabildin mi? Yani googledrive ile paylaştığım link.

2666 yaptığımda performans kaybına sebep olmaz mı? Normalde 3600 ile çalıştırmam lazım ama ASUS ROG STRIX B550 ile stabil çalışmıyor.

Yok hocam deneme amaçlı dedim, deneyin isterseniz sonra sonucu paylaşırsınız hocam.

Yok hocam deneme amaçlı dedim, deneyin isterseniz sonra sonucu paylaşırsınız hocam.
Teşekkürler, bakacağım

Ek olarak, memtest86 ile yaklaşık olarak kaç dakika test yapmam gerekiyor?

Yeni konular

Geri
Yukarı