Çözüldü RTX 3070 ve R7 5800X sistem anlık takılmalar yapıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

PankyPunch

Decapat
Daha fazla  
RAM
GSkill 32gb 3600mhz CL16
SSD veya HDD modeli
SSD: Samsung 1TB 970EVO Plus , HDD: 1TB 5900RPM
Ekran kartı
Gigabyte 3070 Vision
Anakart
Asus b550-e Gaming
İşlemci
Ryzen 7 5800x
  • Ekran kartı: Gigabyte 3070 vision.
  • Anakart: ASUS B550-E Gaming anakart.
  • İşlemci: Ryzen 7 5800X.
  • Sıvı soğutucu: NZXT Kraken X53 240mm.
  • Kasa: Cooler Master TD500 mesh 4X.

Merhaba, oyunlarda ve normal kullanımda anlık takılma yaşıyorum. Yukarıda paylaştığım donanıma sahibim. YouTube üzerinden 34.27 dakikalık bir video paylaştım.

Videoda; 08:20-08:30, 28:43-28:55 dakikalar arasında fark ettiğim takılmalar yaşadım. Videonun geri kalan kısmında da takılmalar mevcut olabilir. Fark edebildiklerimi söylüyorum.

Paylaştığım diğer video da ise, HWMonitor ile bilgisayar yükdeyken (video render deniyor galiba) ki donanım parçalarının değerleri mevcut.

Görselde de CrystalDiskInfo ile SSD ve HDD durumları mevcut.

Ek olarak, RAM'i 3200MHz de çalıştırıyorum.

yardımcı olursanız memnun olurum.

YouTube(1280x960, düşük çözünürlük): Youtube Linki

HWMonitor (bilgisayar yükdeyken): Google Drive Linki

Dosya Ekleri

• hdd disk durumu.png
    hdd disk durumu.png
    63,7 KB · Görüntüleme: 16
  • ssd disk durumu.png
    ssd disk durumu.png
    55,9 KB · Görüntüleme: 23
Çözüm
  • Ekran kartı: Gigabyte 3070 vision.
  • Anakart: ASUS B550-E Gaming anakart.
  • İşlemci: Ryzen 7 5800X.
  • Sıvı soğutucu: NZXT Kraken X53 240mm.
  • Kasa: Cooler Master TD500 mesh 4X.

Merhaba, oyunlarda ve normal kullanımda anlık takılma yaşıyorum. Yukarıda paylaştığım donanıma sahibim. YouTube üzerinden 34.27 dakikalık bir video paylaştım.

Videoda; 08:20-08:30, 28:43-28:55 dakikalar arasında fark ettiğim takılmalar yaşadım. Videonun geri kalan kısmında da takılmalar mevcut olabilir. Fark edebildiklerimi söylüyorum.

Paylaştığım diğer video da ise, HWMonitor ile bilgisayar yükdeyken (video render deniyor galiba) ki donanım parçalarının değerleri mevcut.

Görselde de CrystalDiskInfo ile SSD ve HDD durumları mevcut.

Ek olarak, RAM'i 3200MHz de çalıştırıyorum.

yardımcı olursanız memnun olurum.

YouTube(1280x960, düşük çözünürlük): Youtube Linki

HWMonitor (bilgisayar yükdeyken): Google Drive Linki

Voltaj ve sicaklik degerlerin normal gozukuyor. Kaldi ki Valorant oynarken ne islemcin ne ekran kartin bu kadar yuk altina girmez. Videodaki takilmayi ben fark edemedim ama kullanici sen oldugun icin sen daha iyi fark edersin. Sorun buyuk ihtimal RAM'lerinde, Memtest86 programiyla bir test yapabilir misin? Sonuclarini bekliyorum.
Voltaj ve sicaklik degerlerin normal gozukuyor. Kaldi ki Valorant oynarken ne islemcin ne ekran kartin bu kadar yuk altina girmez. Videodaki takilmayi ben fark edemedim ama kullanici sen oldugun icin sen daha iyi fark edersin. Sorun buyuk ihtimal RAM'lerinde, Memtest86 programiyla bir test yapabilir misin? Sonuclarini bekliyorum.
Herhangi bir sorun çıkmadı ancak takılmalar hala devam ediyor. 3200mhz de kullanıyorum ramleri ama testi yaparken hangi mhz de kullandığımın bir önemi yok değil mi?

Ek olarak, Anakartımın VGA ışığı yaklaşık bilgisayarı aldıktan 5-6 ay sonra yanmaya başladı. Anakart ve ekran kartını servise yolladım ve herhangi bir sorun çıkmadı. Ancak şuan hala VGA ışığı yanıyor. Şöyle bir durum var; bazı günlere bilgisayarı açtığımda ışık yanmazken bazen yanıyor. Ancak bilgisayarı reslediğimde vga ışığı sönüyor.

Dosya Ekleri

• memtest86-report2.png
    memtest86-report2.png
    45,3 KB · Görüntüleme: 11
  • memtest86-reeport1.png
    memtest86-reeport1.png
    88 KB · Görüntüleme: 8
Son düzenleme:
Evet testleri de XMP profilin acikken yapmissin. RAM'lerin saglam. Oyun ici cozunurluk ayarin sanirim farkli dogru değil mi?
1080p de oynuyorum ancak donma sorunlarını normal kullanımda dahil yaşamaya başladım. Sorunun kaynağını bulabilsem direkt değiştireceğim ama bulamadım. İşlemci, sıvı soğutucu, PSU veya ekran kartında sorun var ama hangisi çözemedim.

Videoda; 0.14 ve 0.54 dakikaları arasında gözle görülür bir şekilde 2-3 saniyelik donmalar yaşadım.

GoogleDrive (Donma-Takılma)

@Marix

Hocam sende yardımcı olabilir misin? Donma-takılma sorunu ile ilgili

1080p de oynuyorum ancak donma sorunlarını normal kullanımda dahil yaşamaya başladım. Sorunun kaynağını bulabilsem direkt değiştireceğim ama bulamadım. İşlemci, sıvı soğutucu, PSU veya ekran kartında sorun var ama hangisi çözemedim.

Videoda; 0.14 ve 0.54 dakikaları arasında gözle görülür bir şekilde 2-3 saniyelik donmalar yaşadım.

GoogleDrive (Donma-Takılma)

@Marix

Hocam sende yardımcı olabilir misin? Donma-takılma sorunu ile ilgili

BIOS surumun eski bir surum oncelikle onu bir guncelleyelim. Sorunun yazilimsal olmasi muhtemel gibi duruyor. Cunku sicaklik ve voltaj degerlerin stabil. BIOS guncelledikten sonra sorun devam ederse Windows sistem dosyalarini onarmayi deneyelim. Sorun yine devam ederse temiz bir Windows kuralim. Ama hepsinden once bir de, CrystalMark ile diskleri kontrol edelim. Zannetmiyorum, ama bir bakalim.

BIOS surumun eski bir surum oncelikle onu bir guncelleyelim. Sorunun yazilimsal olmasi muhtemel gibi duruyor. Cunku sicaklik ve voltaj degerlerin stabil. BIOS guncelledikten sonra sorun devam ederse Windows sistem dosyalarini onarmayi deneyelim. Sorun yine devam ederse temiz bir Windows kuralim. Ama hepsinden once bir de, CrystalMark ile diskleri kontrol edelim. Zannetmiyorum, ama bir bakalim.
Tamamdır. PSU 'yu test edebilir miyim? Bozuk olup olmadığını nasıl anlarım?

Ek olarak, yaklaşık 9 ay önce aldığım bir videoya baktım, o zamanda da küçük takılmalar oluyordu ama tabi bu kadar donma ve takılma olmuyordu. Ancak orada sıcaklık değerlerim 70'i geçmiyormuş. Şuan, donmalar olduğunda aniden sıcaklık fırlamaları oluyor ve sıcaklık 76 dercelere çıkıyor: GoogleDrive (Donma-Takılma)

Net bir şekilde sorunun ekran kartından olmadığını söyleyebilir miyiz? Yani değerler vs nasıl? Açıkçası ekran kartının problemli olup olmadığını nasıl anlarım, bilmiyorum @Escuba

Son düzenleme:
Tamamdır. PSU'yu test edebilir miyim? Bozuk olup olmadığını nasıl anlarım?

Ek olarak, yaklaşık 9 ay önce aldığım bir videoya baktım, o zamanda da küçük takılmalar oluyordu ama tabii bu kadar donma ve takılma olmuyordu. Ancak orada sıcaklık değerlerim 70'i geçmiyormuş. Şu an, donmalar olduğunda aniden sıcaklık fırlamaları oluyor ve sıcaklık 76 dercelere çıkıyor: GoogleDrive (Donma-Takılma)

Net bir şekilde sorunun ekran kartından olmadığını söyleyebilir miyiz? Yani değerler vs nasıl? Açıkçası ekran kartının problemli olup olmadığını nasıl anlarım, bilmiyorum @Escuba

PSU'da problem olmasi muhtemel gibi durmuyor. Voltaj dusuklugu yasamiyorsun. VGA isigi kismini yeni okudum kusura bakma. FurMark indir. High ayarlarda 45 50 dakikalik bir teste sok, once suruculerin guncel oldugundan emin ol tabii. Hepsinden once en stabil sistem icin BIOS guncellemeni yapmayi ihmal etme.

PSU'da problem olmasi muhtemel gibi durmuyor. Voltaj dusuklugu yasamiyorsun. VGA isigi kismini yeni okudum kusura bakma. FurMark indir. High ayarlarda 45 50 dakikalik bir teste sok, once suruculerin guncel oldugundan emin ol tabii. Hepsinden once en stabil sistem icin BIOS guncellemeni yapmayi ihmal etme.
Teşekkürler, deneyeceğim

Gelisme var mı? Nedir test sonuclari?
Şuan format attım, ekran kartını test edemedim ve biosu da güncelleyemedim. En kısa zamanda yapacağım, ilginiz için teşekkürler

Ek olarak, FurMark testini tam olarak neden istediniz, sorunlu olma ihtimali var mı? Atmış olduğum videolar içerisinde vs anormal olan değerler vs. mi gördünüz? Bilmek açısından soruyorum

Gelisme var mı? Nedir test sonuclari?
Yanlışlıkla screenshot'u sildim ancak videoya almıştım.F urmark'da yaklaşık olarak 19dk test yaptım. Sonuç bu şekilde

bu da 1080p preset sonucu

@Escuba

Dosya Ekleri

• WhatsApp Image 2024-05-04 at 23.11.30.jpeg
    WhatsApp Image 2024-05-04 at 23.11.30.jpeg
    230,2 KB · Görüntüleme: 8
  • preset 1080 sonuç.png
    preset 1080 sonuç.png
    30,8 KB · Görüntüleme: 4
Son düzenleme:

Geri
Yukarı