RTX 3080 Ti vs RTX 4070 Ti

The Pariah

Centipat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Monitör: ASUS TUF Gaming VG27AQ 27 QHD IPS 1ms G-SYNC
Board: MSI B550 Gaming Edge Wi-Fi
GPU: MSI RTX 3080 Ti Suprim X
CPU: AMD Ryzen 7 5800x3D
RAM: Corsair Vengeance RT 2x16 32 GB CL16 3600MHz
SSD: Adata XPG S70 Blade 2TB NVMe M.2
PSU: Corsair RM1000X
Soğutma: Corsair H150 360
Kasa: Xigmatek zest.
Klavye: Corsair K60 Viola
Kulaklık: Razer BlackShark V2 X
Mouse: Razer Viper Mini.
Pad: Sony DualSense
Koltuk: xDrive 15'LI
Kamera: Everest SC-HD03
Merhaba arkadaşlar. Çok yakın bir arkadaşımdan 1-2 ay kullanılmış Corsair RM1000X PSU, 3080 Ti Suprim X GPU ve MSI MAG CoreLiquid 360r sıvı soğutmayı 25000 TL'ye alacağım. (arkadaşım bu parçaları 1-2 ay kullanıp Kanada'ya okumaya gitmişti. PC parçalarını temiz kullanan biridir. Bu parçalar 0 kalitesine çok yakın yani. Kendim kontrolünü yaptım.)

Şu anki sistemimde RX 5600 XT GPU, Dark Freezer X124 kule tipi soğutucu ve Thermaltake'in modelini bilmediğim 750W'lık 80+ bir PSU'su var. Aklıma şöyle bir soru takıldı. Arkadaşımdan bu dediğim parçaları almak yerine gidip sadece Gaming X Trio 4070 Ti mı alsam acaba? Mevcut soğutucum ve PSU'm yeterli olur mu bilmiyorum. Sadece hangi seçenek sizce daha mantıklı? 4070 Ti ile 3080 Ti arasında uçurum olduğunu duydum oyun performansı olarak. (yeni kuracağım sistem 2K'da beni 4 sene kadar götürsün istiyorum ve DLSS 2.4 kullanan 3080 Ti'da bunu yapabilir miyim bilmiyorum açıkçası. CPU olarak AMD R7 5800x3D aldım, bunu da göz önünde bulundurursanız çok makbule geçer yorum yaparken.) O yüzden biraz kafam karıştı. Sizden tavsiye bekliyorum. Şimdiden vereceğiniz cevaplar için teşekkür ederim.

Aralarında uçurum yok dediğinin aksine. 4070Ti'ı bu kadar iyi bir kart yapan, DLSS 3.0 ve FG. Bunun üstüne bir de Ampere'in RT performansından çok daha iyi bir RT performansı olunca 4070Ti çok daha tercih edilebilir oluyor. Nihayetinde mantıklı düşünmüşsün, 4070Ti daha iyi olur.

Aslında Arkadaşımdan 25k'ya bahsettiğim ürünleri alacağım gibi. 4070ti alsam eninde sonunda o PSU ve Soğutucuyu değiştirmem gerekecek zaten. Şuan kafamda o var. Sadece 4070ti kafamı biraz karıştırmıştı. Aralarında uçurum olduğunu duydum lakin DLSS'siz testlerinde 3080ti ile denkler. DLSS 3 yüzünden iyi gözüküyor 4070ti sanırım.
Aralarında uçurum yok dediğinin aksine. 4070Ti'ı bu kadar iyi bir kart yapan, DLSS 3.0 ve FG. Bunun üstüne bir de Ampere'in RT performansından çok daha iyi bir RT performansı olunca 4070Ti çok daha tercih edilebilir oluyor. Nihayetinde mantıklı düşünmüşsün, 4070Ti daha iyi olur.

Aslında Arkadaşımdan 25k'ya bahsettiğim ürünleri alacağım gibi. 4070ti alsam eninde sonunda o PSU ve Soğutucuyu değiştirmem gerekecek zaten. Şuan kafamda o var. Sadece 4070ti kafamı biraz karıştırmıştı. Aralarında uçurum olduğunu duydum lakin DLSS'siz testlerinde 3080ti ile denkler. DLSS 3 yüzünden iyi gözüküyor 4070ti sanırım.
Kıyas yaparken ''o olmasa'' ''bu olmasa'' diye kıyas yapılmaz ama. Ek olarak 3080Ti ile denk değiller, 4070Ti daha iyi; sadece aralararında uçurum yok dedim. 3080Ti aldığında hem DLSS 3.0'dan hem de FG'den mahrum kalacaksın, üstüne üstlük daha kötü bir RT performansın olacak. 4070Ti alabiliyorken 3080Ti tercih edilmez. 4070Ti'dan artan 5.000 TL bütçeye PSU+sıvı soğutma alabilirsin. Alamadığın yerde de az biraz bütçe artırırsın.

O ekran kartı, soğutucu ve güç kaynağının aynısını ya da denklerini ikinci elde almaya kalksan biraz pazarlıkla 15K. Bu 4 sene içerisinde arkadaşının parçalarıyla aynı gitme ihtimali %99. 2-3 aylık kullanılmış, temizmiş bunların aşırı önemi yok. Haydi önemi olsun edeceği 20K. 1 kuruş fazlası değil.

Cebinden 25K çıktıktan sonra sıfır 4070 Ti + güç kaynağı + soğutucu yapabiliyorsun zaten. Suprim olsun, Gaming X olsun bunlar keyfi şeyler. Galax da, MSI da, diğerleri de 5 seneyi rahatça devirecek kalitede ürünler.

O ekran kartı, soğutucu ve güç kaynağının aynısını ya da denklerini ikinci elde almaya kalksan biraz pazarlıkla 15K. Bu 4 sene içerisinde arkadaşının parçalarıyla aynı gitme ihtimali %99. 2-3 aylık kullanılmış, temizmiş bunların aşırı önemi yok. Haydi önemi olsun edeceği 20K. 1 kuruş fazlası değil.

Cebinden 25K çıktıktan sonra sıfır 4070 Ti + güç kaynağı + soğutucu yapabiliyorsun zaten. Suprim olsun, Gaming X olsun bunlar keyfi şeyler. Galax da, MSI da, diğerleri de 5 seneyi rahatça devirecek kalitede ürünler.
Şiir gibi konuşmuşsun ustam.

Yeni konular

Geri
Yukarı