RTX 3080 ve 600W PSU bulunan sistem oyun sırasında kapandı

Sadettin 06

Centipat
Daha fazla  
Arkadaşlar yeni karta geçtim RTX 3080 16 pin.
Ama benim Power Supply 600W 8 pin dönüştürücü ile 16 pin yaptım.
İlk başlarda sorun yoktu bugün Forza 4 Full ayarlarda oynarken bir anda PC kapandı.
Yanık kokusu geldi ve 16 pin dönüştürücü çok ısınmıştı, kartın içine falan baktım kısa devre gözükmüyor. Anakartta da gözükmüyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu videoda da görüldüğü üzere PC açmaya çalıştığımda RGB LED'ler pır pır ediyor.

Sizce problem nedir?
Çok zarar açar mı?

Bence Power Supply'da bir problem var ama anlayan arkadaşlar varsa bir dönüş yaparsa çok sevinirim.

Dosya Ekleri

• IMG_20230909_012042.jpg
    IMG_20230909_012042.jpg
    104,6 KB · Görüntüleme: 436
  • IMG_20230909_012050.jpg
    IMG_20230909_012050.jpg
    79,3 KB · Görüntüleme: 451
  • IMG_20230909_012054.jpg
    IMG_20230909_012054.jpg
    67,8 KB · Görüntüleme: 418
Son düzenleyen: Moderatör:
Muhtemelen sorun PSU'nun dual 12V kanalına sahip olması. 21A gibi güç verebiliyor bir kanaldan bu da 250W gibi güce tekabül ediyor, 3080 de 320w tdp'ye sahip olduğundan sistem yüke girince muhtemelen güç yetmeyince sistem kapandı. Single 12V'a sahip güncel min 750W psu kullanmalısın. Benim 3070Ti sistem de bile 1200w psu saklı.

cooler master rs-600-acab-m2
Güç kaynağın markası Cooler Master olabilir, ama her köklü markanın tüm ürünleri iyi olacak diye bir mantık yok. Sahip olduğun model çok kötü. Özellikleri; https://www.coolermaster.com/catalog/legacy-products/power/thunder-600w/#specifications

Muhtemelen güç kaynağında arıza oluştu. Umarım bu problemden sonra tekrar tekrar bilgisayarı açmayı denememişsindir. Kendine farklı bir güç kaynağı satın almalısın. Mümkünse PCI-e çıkışları iyi olan ve bana kalırsa Gold sertifaklı bir güç kaynağı modeli satın al.

Yani şu anda zararın boyutu nedir sizce ?
Yanık kokusu biraz korkuttu beni..
Eğer rgb ledler pırpır ediyor ve sistem açılmıyorsa muhtemelen güç kaynağı gücü yetiştiremediği için kondansatörleri şişirip patlatmış olabilir. Normalde koruma entegresi gücü kesmesi lazımdı ama bazı durumlarda güç sınırda çalışıpta kondansatör veya doğrultma devresine zarar verebiliyor. Sistemde büyük ihtimal sorun olmaması gerekiyor. Benim eski pc de psu yanmıştı alev alev hiçbirşey olmamıştı.

PSU az falan değil. Bilmeyen yorum yapmasın. Kalitesini bilmiyorum ama bu sisteme 600W yeter.

Tek 8 pin'den 300-350W civarı güç çekmen kabloları yakmış olabilir. 200-250'ye kadar çekebilirdin ama biraz fazla gelmiş sanırım. Uzatma varsa ek yerinden de olabilir veya sadece ucu yanmış olabilir genelde öyle oluyor. 600W bir PSU'da 2 adet 8 pin PCIE vardır diye tahmin ediyorum. Eğer kablo yandı ise sadece o değişikliği yaparsan sorunun düzelir. Ama kablo işini ayarlaman biraz karışık. PSU'ların kabloları kendine özel oluyor pin sıralaması önemli. Satın alacağın kablolar da genelde uzatma kablo olur. Başka PSU kablosunu bilinçsiz olarak takma yakarsın. Tabii tüm bunları herhangi bir parçada sorun olmadığını varsayarak söylüyorum.

PSU az falan değil. Bilmeyen yorum yapmasın. Kalitesini bilmiyorum ama bu sisteme 600W yeter.

Tek 8 Pin'den 300-350W civarı güç çekmen kabloları yakmış olabilir. 200-250'ye kadar çekebilirdin ama biraz fazla gelmiş sanırım. Uzatma varsa ek yerinden de olabilir veya sadece ucu yanmış olabilir genelde öyle oluyor. 600W bir PSU'da 2 adet 8 pin PCI-e vardır diye tahmin ediyorum. Eğer kablo yandı ise sadece o değişikliği yaparsan sorunun düzelir. Ama kablo işini ayarlaman biraz karışık. PSU'ların kabloları kendine özel oluyor pin sıralaması önemli. Satın alacağın kablolar da genelde uzatma kablo olur. Başka PSU kablosunu bilinçsiz olarak takma yakarsın. Tabii tüm bunları herhangi bir parçada sorun olmadığını varsayarak söylüyorum.

Founders Edition için bile önerilen minimum PSU değeri 750W, bu ekran kartı tek başına 320-350W arası güç çekiyor. Bariz PSU yetersiz, 12V output gücü 408W, imkanı yok RTX 3080 gibi bir kartı besleyemez. Bilmeyen yorum yapmasın derken hiç bilmeden yorum yapmışsınız, ezberden 2 adet 8 pin PCI-e kablosu vardır diyorsunuz ancak tek 6+2 pin PCI-e mevcut.

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2023-09-10 104451.jpg
    Ekran görüntüsü 2023-09-10 104451.jpg
    129,3 KB · Görüntüleme: 28
Kablo gevşek kalınca büyük ihtimal daha kısa olan kablolar yanar. Cooler Master bir PSU bir kere sigorta attırır bu sigorta ısıya göre atar direk açarsan ince kablolardan ya da yollardan büyük ihtimal filtre kondasitörünü patlatır. Lsunun içini aç bir bak.

Dostum sorununun sebebi güç kaynağı. Single rail bir PSU olsa o çevirici ısınmazdı ve PSU'dan yanık kokusu almazdın. Çift kanal güç kaynağı kullanıyorsun bak. 12v kanalı 21x12'den 252 watt maksimum veriyor. Bunun üstüne başka bileşenleri de hesapla, üzerine sen bu kanaldan çeviriciyle çok güçlü bir ekran kartı besliyorsun. Sonuç bu işte. Tavsiyem, tüm gücünü tek 12vtan verebilen bir PSU alman.

Yeni konular

Geri
Yukarı