RTX 4060 sistem performansı çok düştü

Mustomeister12

Picopat
Daha fazla  
Eski PC'm Intel i3 eski bir seri ve GT 730 idi, 6 GB ise RAM vardı ve Minecraft'ta ortalama olarak 50-60 arası FPS alıyordu. Şimdiki PC ise AMD Ryzen 5 5500 işlemci ve RTX 4060 8 GB, 16 GB kadar da RAM bulunduruyor ve eskiden 200'den fazla FPS alırdım fakat artık 40-60 arası FPS alıyorum, eski çöp PC'mde bile en az 50 görürdüm, oyun ayarlarımda hiçbir farklılık yok. Benim tahminim ekran kartının yeni sürücülerinden dolayı kaynaklanması yönünde fakat emin olmadan eski sürücüye dönmek istemiyorum, bu performans düşüşü ani bir düşüş oldu. Gün geçtikçe Max 160 görmeye başladım sonraki günlerde ise dediğim gibi bildiğiniz Minecraft'ı güzel bilgisayarda kasarak oynamaya başladım. Ne yapmak lazım? Çok kafamı karıştıran bir durum. Yardımcı olursanız sevinirim.

Eski PC'm Intel i3 eski bir seri ve GT 730 idi, 6 GB ise RAM vardı ve Minecraft'ta ortalama olarak 50-60 arası FPS alıyordu. Şimdiki PC ise AMD Ryzen 5 5500 işlemci ve RTX 4060 8 GB, 16 GB kadar da RAM bulunduruyor ve eskiden 200'den fazla FPS alırdım fakat artık 40-60 arası FPS alıyorum, eski çöp PC'mde bile en az 50 görürdüm, oyun ayarlarımda hiçbir farklılık yok. Benim tahminim ekran kartının yeni sürücülerinden dolayı kaynaklanması yönünde fakat emin olmadan eski sürücüye dönmek istemiyorum, bu performans düşüşü ani bir düşüş oldu. Gün geçtikçe Max 160 görmeye başladım sonraki günlerde ise dediğim gibi bildiğiniz Minecraft'ı güzel bilgisayarda kasarak oynamaya başladım. Ne yapmak lazım? Çok kafamı karıştıran bir durum. Yardımcı olursanız sevinirim.

Formatlayın hocam. Virüs olabilir.

Ne zaman bakımlarını yaptın?

Virüs taraması yapın.
Yakın zamanda virüs bulaşmıştı ve ben Bios dahil herşeye format attım şuanda kaspersky da kullanıyorum tam zamanlı olmasada güncel olarak tam tarama yaparım 10 günde bir, virüs yok yani

Virüs taraması yapın.
Ne zaman bakımlarını yaptın?
Farkettiğim birşey var ki işlemcinin ağır bastığı oyunlarda daha fazla sıkıntı yaşıyorum, Termal macun durumu olduğunu düşünürdüm fakat alalı 4,5 ay oldu böyle birşey mümkün değil, bir ara temizlik için işlemci fanını çıkartırken işlemciyide ona yapışık şekilde çıkartmak zorunda kalmıştım(soket fan) acaba o sırada işlemciye zarar vermiş olabilir miyim? ayrıca ısınma konuşunda hiç dert yaşamıyorum yani bilgisayarım ısınmıyor, çok kafama taktığımdan yakın zamanda PC tamir yerine götüreceğim yinede mümkünse buradan yardım alıp hemen halletmek istiyorum hiç gitmek istemiyorum, işlemciye zarar verdiysem ne yapacağım peki?

Son düzenleme:

Geri
Yukarı