İnceleme RTX 4070 R5 7600X sistem

Arkadaşlar merhaba.
Bundan yaklaşık 3 ay önce topladığım DDR5 sistem hakkında bilgiler vereceğim. Yararlı olması dileğiyle.

Sistem özellikleri;
Anakart:
MSI B650 Carbon Wi-Fi
işlemci: AMD Ryzen 5 7600X.
RAM: Corsair 16x2 32 GB DDR5 5200 MHz.
ekran kartı: ASUS TUF RTX 4070.
soğutucu: Corsair H150.
PSU: MSI MAG A850GL 850W 80+ Gold.
SSD: Samsung 980 Pro 500 GB.
kasa: ASUS GT501 white.
monitör: Dell G2724D.

Öncelikle sistem açılışı BIOS son sürümde ve tüm güncellemeler yapılmasına rağmen şu an 17 saniye. 4 adet hard disk var ona bağlıyorum artık.
Bileşenlere geçersek anakart seçimim 4 adet M.2 ve 6 adet SATA girişi olması, arka portların yeterince tatmin etmesi sebebiyle. Sistemde 4 adet hard diskim bulunmakta (yedekler ve arşivler).
İşlemci seçim nedenim DDR5 ve AM5 sokete geçmek istemem sebebiyle oldu. Aslında düz 7600 alacaktım ama X modeli ben alırken daha ucuzdu. İşlemci sıcak bir arkadaşımız. Boşta 40 derecenin altına hiç düşüremedim. Oda sıcaklığı 22-23 derece iken. Oyunlarda ortalama 65 derecelerde. Ancak şöyle bir şey oluyor. Bir anda 75-80'lere de çıkabiliyor. Bazı oyunlarda 70'in altına da inmiyor. Örneğin AC Odyssey ve Origins gibi. Tüm oyunları 2K ve Ultra da denedim. Sadece Motion blur kapatıyorum (beni sarmıyor.) 1080p de 4070 ile direkt darboğaz halinde. %60-80 arası maksimum kullanım oluyor. Ancak 2K sorun yok gibi şu an.
RAM'lere gelecek olursak EXPO destekli aldım. BIOS'tan aktif ettim. İlk aldığımda hemen Memtest testi yaptım. Yaklaşık 6 saat sürdü. Bir sorun çıkmadı.
Ekran kartı ilk defa ASUS aldım. Önceki iki ekran kartım MSI idi. Onlarda da bir sıkıntı yaşamadım. Ekran kartı serin çalışıyor. En ağır oyunlarda dahi 60-62 derece ortalama gördüm (2K ile).
PSU seçimine gelecek olursak normalde 700-750 watt bu sistem için yeterli idi. Ama ben ileride işlemci ve ekran kartı yükseltirsem diye 850 watt aldım. Çok memnunum. Full modüler ve yeni nesil ekran kartlarını güç girişi kendi kutusundan çıkıyor. Sessiz çalışıyor.
Monitöre gelecek olursak en çok onu araştırdım. Hatta sosyalde konu açtım tavsiye üzerine aldım. Ölü piksel ve ghosting yok. Işık sızması çok az derece de var. IPS'lerin genel sorunu imiş. Normal kullanımda beni rahatsız etmediği için sıkıntı değil.

Genel bir değerlendirme yapacak olursam;
İlk eksim sistemin açılışı oldu. DDR3 sistemim BIOS süresi 6-7 saniye iken bu sistem 17 saniyede. Hatta ilk kurulum ve BIOS ayarları fabrikada iken 50 saniyelerde idi.
İkinci eksi demeyelim de sıkıntı işlemci çok sıcak. Önceki işlemcim 4790K boşta 30, yüklerde OC ile maksimum 80 derecelerde idi. Alma düşüncesi olanlar 360 mm sıvı soğutma ya da düz modelini alsınlar.

Bu iki madde dışında genel olarak memnunum. Ekran kartı ve işlemci için kesinlikle 2K monitör alınmalı. 1080p her oyunda darboğaz yapıyor. 2K da sıkıntı yok. 4K ile de şu an tatmin edici DSR ile denedim. Ama uzun vade de 4K için sistem düşük kalıyor.

Bu tarz bir sistem toplamak isteyenlere bilgilendirmek amacıyla bu konuyu açtım. Sistemle ilgili sorularınız varsa cevaplayabilirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Fan yönetimi için ne kullanıyorsunuz? MSI Center mi?
İşlemci bende bazen çok yükseklere çıkıyor oyun içinde 85 dereceleri görüyor sonra bakıyorum 1 dk geçiyor 60'a düşüyor ekran kartı da 50'lerde geziniyor hep.
Sizde de oluyor mu bu anlamsız fırlamalar? MAG CoreLiquid P240 sıvı soğutma kullanıyorum.

Fan yönetimi için ne kullanıyorsunuz? MSI Center mi?
İşlemci bende bazen çok yükseklere çıkıyor oyun içinde 85 dereceleri görüyor sonra bakıyorum 1 dk geçiyor 60'a düşüyor ekran kartı da 50'lerde geziniyor hep.
Sizde de oluyor mu bu anlamsız fırlamalar? MAG CoreLiquid P240 sıvı soğutma kullanıyorum.
Fanlardan sadece cpu fanı biostan smart yaptım. Pompa full çalışıyor. Evet dediğiniz fırlamalar bende de oluyordu. 2 çözüm buldum.

1. Biosdan CPB ve PBO yu kapatırsam işlemci temel frekansta çalışıyor. 4.7 ghz sabit. Oyunlarda maksimum sıcaklık 48-50 arası oluyor.
2. ise PBO yu kapatıp, CBO açık manuel cpu voltajı 1.29 verdim. Daha düşük verdiğimde mavi ekran yedim. Oyunlarda maksimum 75 gördü. 5.4 ghz çıkıyor.

En son God Of War oynadım.(2k tüm ayarlar ultra, dlss kalite) 1. ile ortalama 50 derecede, 2. ile ortalama 60-65 arası oynattı. 10-15 fps fark oluştu.

Eğer bios fabrika ayarlarında oynarsam ağır oyunlarda 90 lara kadar çıkıyor. Ancak bu kadar düşürebildim.

Ekran kartından memnun musunuz? Galax 4070 ile aralarında neredeyse 9.000 TL fiyat farkı var, değer mi?

Ekran kartından memnun musunuz? Galax 4070 ile aralarında neredeyse 9.000 TL fiyat farkı var, değer mi?
Ekran Kartında Markanın Önemi var mı? Sizce çünkü çok fark var 4070'te

Ekran kartından memnunum. Marka seçimi açıkçası ya MSI ya da Asus alacaktım. Asusu indirimde yakalayınca aldım. Markanın önemi yok diyorlar genelde. Bu konuda net bir şey söyleyemem. Benim seçimde ki etkisi tuf serisinin etkisi ve güç girişinin 8 pin olması idi. Yeni girişlerde sorunlar olabiliyormuş. Tamamen bütçe ve zevk meselesi.

Ekran kartında markanın önemi var mı? Sizce çünkü çok fark var 4070'te.

Bende markaya bakardım ama artık hem kalite hem fiyata bakıyorum PNY aldım ben mesela çok memnunum. Stabil buz gibi çalışıyor. Konu sahibinin dediği gibi iyi bir indirim olmadıkça artık marka isim diye daha fazla para vermem.

Geri
Yukarı