RTX 4080 ve Ryzen 7 7800x3D sistem uyumlu mudur?

Talha455

Picopat
Daha fazla  
Sistem uyumluluğu nasıl acaba? Ve tavsiyelerinize açığım.

SSD.

Ekran kartı https://www.hepsiburada.com/zotac-n...i-p-HBCV00003GJZP8?url_src=and-product-detail

İşlemci.

RAM.

Güç kaynağı.

Anakart.

Uyumlu hocam. Anakart olarak B650 Tomahawk dusunulebilir.

O işlemciye ASUS anakart önermiyorum. Bir süre önce gereğinden yüksek volt verdiği için işlemcileri öldürdü ASUS AM5 anakartlar. Benzer fiyata bunu alabilirsiniz.

Pek uyumludur, bir suredir kullanmaktayim.
Anakart B620 olmadiktan sonra senin ihtiyaclarina ve keyfine kalmis, overclocksuz kullanimda performans olarak pek birsey farketmiyor. Sadece yuksek hizli ram kullanmak istersen anakart uretim kalitesi alabilecegin max hizi degistirebiliyor, o da zaten aslinda bir overclock.
Asus x670e-e kullaniyorum, Asus yuksek voltaj olayini cozdu, devamli SoC voltaji takip ediyorum, 1.25v olarak tanimladim, uzerine cikmiyor.

Pek uyumludur, bir suredir kullanmaktayim.
Anakart B620 olmadiktan sonra senin ihtiyaclarina ve keyfine kalmis, overclocksuz kullanimda performans olarak pek bir şey fark etmiyor. Sadece yuksek hizli RAM kullanmak istersen anakart uretim kalitesi alabilecegin Max hizi degistirebiliyor, o da zaten aslinda bir overclock.
ASUS X670E-E kullanıyorum, ASUS yuksek voltaj olayini cozdu, devamli SoC voltaji takip ediyorum, 1.25v olarak tanimladim, uzerine cikmiyor.

Yani kafam karıştı biraz 🤠 X-670 de sorun yok alabilirsiniz diyorsunuz sanırım öyle mi?

Yok ya, illa x670 al demiyorum:) bir karta boyle bir konuyla ilgili bios guncelleme geldiyse ayni markanin diger kartlarina da guncelleme ayni gunde olmasa da 1-2 gunde gelir. kendin de destek sayfalarindan surumu/tarihi/guncelleme icerigini kontrol edebilirsin. Asus al da demiyorum:) sadece bu sebepten oturu normalde kafana yatan bir urunu aklindan silme diyorum.

Yok ya, illa X670 al demiyorum:) bir karta boyle bir konuyla ilgili BIOS guncelleme geldiyse ayni markanin diger kartlarina da guncelleme ayni gunde olmasa da 1-2 gunde gelir. Kendin de destek sayfalarindan surumu/tarihi/guncelleme icerigini kontrol edebilirsin. ASUS al da demiyorum:) sadece bu sebepten oturu normalde kafana yatan bir urunu aklindan silme diyorum.

BIOS kısmında ayar yapmaktan bahsettiniz o kısım karıştırdı biraz kafamı şimdi ben linkini paylaştığım bu anakartı alsam direkt takıp kullansam bir sorun çıkartır mı bana bir de arkadaşların tavsiye ettiği B-650 Tomahawk modeli de olabilir hiç fark etmez sorunsuz ve performansı iyi olsun yeterli.

O halde B650 anakartlari ucuzdan pahaliya siralayin, sonra usb portlarinin sayisi/hizi/tipi, wifi olup olmadigi, m2 slot sayisi. gen4/5 m2 ve pcie sayisi gibi ozelliklerin size yetip yetmedigine gore en ucuz anakarti alabilirsiniz.
Hersey tak kullan calisir, sadece ram'i 6000mhz hizda kullanmak icin biostan XMP/Expo aktiflestirmeniz veya manual timing, voltage ayarlari yapmaniz lazim. Yoksa standart 4800mhz olarak calisir ve timingleri yavas olur.

O halde B650 anakartlari ucuzdan pahaliya siralayin, sonra USB portlarinin sayisi/hizi/tipi, Wi-Fi olup olmadigi, M.2 slot sayisi. gen4/5 M.2 ve PCI-e sayisi gibi ozelliklerin size yetip yetmedigine gore en ucuz anakarti alabilirsiniz.
Her şey tak kullan calisir, sadece RAM'i 6000MHz hizda kullanmak icin BIOS'tan XMP/Expo aktiflestirmeniz veya manual timing, voltage ayarlari yapmaniz lazim. Yoksa standart 4800MHz olarak calisir ve timingleri yavas olur.

Bu sisteme en iyi olacak anakart hangisi acaba? Ben pek anlamıyorum şahsen.

Geri
Yukarı