RTX 4080 vs RTX 4080 Super

Livori

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar, Gaming.Gen.TR'den 4080'li bir hazır sistem alacaktım. Fakat paramı denkleştirene kadar istediğim sistemi 4080 kartların stoku tükendiği için kaldırdılar. Aradığımda net bir şey söyleyemiyorlar stoklarla ilgili. NVIDIA yakın zamanda 4080 Super kartları tanıttı ve az önce sitelerine girdiğimde ürünleri listelediğimde 4080 kartları göremedim. Sizce stoklar yenilenir mi? Böyle bir muallakta kaldım. 4080 Super kartlı bir sistem mi almalıyım yoksa beklemeli miyim?

NVIDIA'nın sitesindeki kartlar: NVIDIA GeForce RTX 40 Serisi Ekran Kartları
(4080 Super gözüküyor ama 4080 hiç gözükmüyor. Tamamen sildiler mi bu kartı anlam veremedim)

www.videocardbenchmark.net'e göre puan değerlerini de paylaşayım. Bu siteye göre çok büyük bir fark görünmüyor ama bazı yabancı forumlarda %22'ye kadar gücünün düşürüldüğü yazılmış. Değerli yorumlarınızı bekliyorum dostlar.

Dosya Ekleri

• güç puanları.JPG
    güç puanları.JPG
    33,3 KB · Görüntüleme: 45
Son düzenleyen: Moderatör:
Direkt 4070 Ti SUPER'li sistem alabilirsiniz aslinda hem daha uyguna gelir hem de kas gucu olarak inanilmaz bir fark yok 4080 ile. VRAM'de 16GB zaten.

Arkadaşlar, Gaming.Gen.TR'den 4080'li bir hazır sistem alacaktım. Fakat paramı denkleştirene kadar istediğim sistemi 4080 kartların stoku tükendiği için kaldırdılar. Aradığımda net bir şey söyleyemiyorlar stoklarla ilgili. NVIDIA yakın zamanda 4080 Super kartları tanıttı ve az önce sitelerine girdiğimde ürünleri listelediğimde 4080 kartları göremedim. Sizce stoklar yenilenir mi? Böyle bir muallakta kaldım. 4080 Super kartlı bir sistem mi almalıyım yoksa beklemeli miyim?

NVIDIA'nın sitesindeki kartlar: NVIDIA GeForce RTX 40 Serisi Ekran Kartları
(4080 Super gözüküyor ama 4080 hiç gözükmüyor. Tamamen sildiler mi bu kartı anlam veremedim)

www.videocardbenchmark.net'e göre puan değerlerini de paylaşayım. Bu siteye göre çok büyük bir fark görünmüyor ama bazı yabancı forumlarda %22'ye kadar gücünün düşürüldüğü yazılmış. Değerli yorumlarınızı bekliyorum dostlar.
Çok fena zamlar yolda.

RTX 4080'lerin üretimi durduruldu ve 4080 Super daha iyi bir kart. Boşuna 4080 beklemeye ya da almaya değmez.
4080 okadar iyiydiki yok satıyprdu 4080superi gölgeledi nvidiada üretimi durdurdu.

Daha iyi olduğunu düşünmenizi sağlayan şey nedir? Çünkü biraz araştırdığımda gücünü düşürdüklerini okudum hep.

Çünkü daha iyi. Gücünün düşürüldüğünü söyleyenler sallamışlar birebir aynı mimarinin daha fazla CUDA çekirdeği, daha fazla bellek bant genişliği, daha yüksek frekansı olan modelinin nasıl gücü düşürülmüş oluyor kanıtlasınlar görelim.

Ya da sen yanlış okudun %22 oranında düşürülen şeyin kartı fiyatı değil de gücü zannetin.

Çünkü daha iyi. Gücünün düşürüldüğünü söyleyenler sallamışlar birebir aynı kartın daha fazla CUDA çekirdeği, daha fazla bellek bant genişliği, daha yüksek frekansı olan modelinin nasıl gücü düşürülmüş oluyor kanıtlasınlar görelim.

Ya da sen yanlış okudun %22 oranında düşürülen şeyin kartı fiyatı değil de gücü zannetin.
Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Dediğiniz gibiyse tabiki düşürmüş olamazlar. Fiyatla ilgili değildi yorum yanlış anladığımı sanmıyorum, muhtemelen yanlış bilgi veriyorlar.

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Dediğiniz gibiyse tabiki düşürmüş olamazlar. Fiyatla ilgili değildi yorum yanlış anladığımı sanmıyorum, muhtemelen yanlış bilgi veriyorlar.

4080 Super'in bazı benchmarklarda 4080'in çok az altında kalması da sürücülerin yeniliğinden kaynaklanıyor. RTX 4080 $1200'dan, 4080 Super $1000'dan etiket alınca dedim sanırım %22'yi onunla alakalı yazdılar.

Burada iki kartın da teknik özellikleri mevcut;

Geri
Yukarı