RTX 4090 neden RTX 3090'dan daha ucuz?

Tamamen serbest piyasayla ilgili bir durum şimdi bende 3090 Ti var ve 23.000 TL'ye aldım bu ekran kartının çıkış fiyatı 2000 dolara yakın yani 40.000 TL falan yapıyor 4090 yanlış hatırlamıyorsam 1600 dolara satışa çıkmıştı 50.000 TL civarına satılıyor şimdi herkes bu ekran kartını alamaz değil mi? Sırf bu yüzden fiyatları şişiriyorlar yeni nesiller çıkınca eski nesilleri ellerinden çıkarmak için kampanyayla fiyatını düşürüyorlar ama 3090 4090'dan daha pahalı değil serbest piyasadan dolayı satıcılar şişirmiştir.

Son düzenleyen: Moderatör:
4080 mobil GPU'su duyurulması 4080 12GB olarak planlanan 4070Ti ile aynı özelliklere sahip 4080'den daha düşük performanslı bir ekran kartı.
Zaten VRAM ve çekirdek sayısından anlaşılıyor.

Daha önce satıcı tarafından distribütörden yüksek fiyata alındıysa ve distribütör bu kartları geri almıyorsa olabilir. Rtx 3090 çıktığında mining yapılıyordu ve bu kartlar normalın iki üç katı fiyatlara satılıyordu. Ayrıca mining için alınmış ve daha sonra mining bittiği için sıfır gibi satılan kartlara da dikkat edin derim. Rtx 3090 serisinde mining kilidi de olmadığından ben çoğu kartın mining için kullanıldığı kanaatindeyim. Bu tarz yüksek fiyatlar rtx 3080 ti modellerinde de oluyor. Gayet normal buluyorum bunu. Piyasanın arz talep dengesi uzun zamandır hem mining yüzünden hem karaborsacılar hem de aç gözlü üreticiler yüzünden bozulmuş durumda. 5000 serisi kartlarda biraz daha dengeye gelecektir.

Bir önceki nesil kartlardan alacaksanız ikinci ele yönelmenizi öneririm. 1-2 sene oyun için kullanılan kartlar temizlik ve macun değişimi sonrası sıfırdan farksız olacaktır. 1-2 sene yapılan miningde çok fazla etkilemez kartları yüksek sıcaklıkta yapılmadıysa. Zaten mining ekran kartlarını çok ısıtan bir şey değil tabi işin çok acemisi değilseniz.

Daha önce satıcı tarafından distribütörden yüksek fiyata alındıysa ve distribütör bu kartları geri almıyorsa olabilir. Rtx 3090 çıktığında mining yapılıyordu ve bu kartlar normalın iki üç katı fiyatlara satılıyordu. Ayrıca mining için alınmış ve daha sonra mining bittiği için sıfır gibi satılan kartlara da dikkat edin derim. Rtx 3090 serisinde mining kilidi de olmadığından ben çoğu kartın mining için kullanıldığı kanaatindeyim. Bu tarz yüksek fiyatlar rtx 3080 ti modellerinde de oluyor. Gayet normal buluyorum bunu. Piyasanın arz talep dengesi uzun zamandır hem mining yüzünden hem karaborsacılar hem de aç gözlü üreticiler yüzünden bozulmuş durumda. 5000 serisi kartlarda biraz daha dengeye gelecektir.

Bir önceki nesil kartlardan alacaksanız ikinci ele yönelmenizi öneririm. 1-2 sene oyun için kullanılan kartlar temizlik ve macun değişimi sonrası sıfırdan farksız olacaktır. 1-2 sene yapılan miningde çok fazla etkilemez kartları yüksek sıcaklıkta yapılmadıysa. Zaten mining ekran kartlarını çok ısıtan bir şey değil tabi işin çok acemisi değilseniz.
Ben bununla ilgili olduğunu düşünmüyorum şuan 4070 ekran kartı gündemde aynı marka-model ekran kartının 15k dan 20k (hatta daha üstü) etiketleri farklı satıcılarda kesin vardır. zihniyet şudur ; "4070 kartı 50k ya satabiliyorsam satıyorumdur" kar marjı vs hepsi hikayedir zihniyet bozuktur bütün mesele budur.

Geri
Yukarı