RTX4070 ekran kartına sistem önerisi

dalgicmithat

Femtopat
Daha fazla  
Herkese selam, eski sistemimin üzerine birkaç yeni parça almak istiyorum. Şu an darboğaz hesaplaması yaptığımda %25-35 aralarında bir darboğaz yüzdesi ile karşılaşmaktayım. Sanırım darboğazdan dolayı kullandığım grafik tasarım programlarında aşırı derecede kasmalar mevcut.

• Grafik kartım: RTX 4070
  • SSD: Kingston Fury 7000/7300 okuma - yazma
  • Sıvı soğutma: MSI Liquid 3 fanlı model
  • Ekran: ViewSonic 5ms 144Hz oyuncu monitörü (X2 adet mevcut, tek kullanıyorum)
  • İşlemci: i9-9900K
  • RAM: HyperX Fury 3200MHz 16x2
  • Anakart MSI Z370 Gaming Plus

İşlemcimi, RAM'i ve anakartımı değiştirmek istiyorum. En uyumlu çalışacak şekilde hangi parçaları alabilirim?

Sorunlarım:
- Adobe uygulamalarında kasma mevcut. RAM miktarını arttırdığım halde Photoshop ve Premiere inanılmaz derecede kasıyor diyebilirim. Aynı zamanda bir MacBook M.2 Pro işlemcili dizüstü bilgisayarım da var ancak onda da ara sıra kasmalar yaşıyorum yaptığım işin ağırlığından kaynaklı olabilir bu durum.

Sorularım:
  • Darboğaz bu şekilde bir soruna sebep olur mu?
  • Yeni parçalara yatırım yaptıktan sonra yine bu şekilde bir kasma yaşar mıyım?

Son düzenleyen: Moderatör:
İnternetteki darboğaz siteleri doğruyu yansıtmıyor ekstra olarak ekran kartın ve işlemcin darboğaz yapacak kadar uyumsuz ikili değiller ikisi de denk parçalar Adobe NVIDIA kartlar encoder ayarı var onu yaptınız mı yaptığınız projelerin ağırlığı nedir bilmiyorum ama ben basit motovlog editlerimde 3080 ve 5600 ile kasmadan edit yapabiliyorum.

Ryzen çok kullanma taraftarı değilim açıkçası işlemci olarak da ya i9 14 ya i7 14 tercih etmek istiyorum paraları pek mühim değil ama aşırı dereceye de kaçmasak fena olmaz :)

Bu sistemde Ryzen kullanılmış. Uygun mu istiyorsun yoksa performans mı önemli? İ5 13400F' de alırsın ama ısınabilir bir süre sonra. Ses de çıkarır.

AMD istemediğin için tavsiyem İ7 14700KF. Sıvı soğutucu ya da kule tarzı bir soğutucu örneğin AK620, çift RAM 32' lik. Örnek, G.Skill Flare X5 32 GB (2x16) 6000 MHz CL36 F5-6000J3636F16GX2-FX5 DDR5 Ram Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe
Güç için, NZXT C850 Gold PA-8G1BB-EU 850 W Power Supply Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe
Anakart, MSI Pro B760M-A Wi-Fi Intel LGA1700 DDR5 Micro Atx Anakart Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe
SSD, Kioxia Exceria G2 LRC20Z001TG8 PCI-Express 3.0 1 TB M.2 SSD Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe
Bunlar örnek. Daha uygun daha performanslı ürünler de bulabilirsin. Anakart için de araştırma yapabilirsin. Çok var. Örnek attım. Ama DDR5 olarak, slot sayısına dikkat ederek bak.

Bu şekilde bir kaç ekipman yazdım sizce çok aykırı mı kalır?
AMD istemediğin için tavsiyem İ7 14700KF. Sıvı soğutucu ya da kule tarzı bir soğutucu örneğin AK620, çift RAM 32' lik. Örnek, G.Skill Flare X5 32 GB (2x16) 6000 MHz CL36 F5-6000J3636F16GX2-FX5 DDR5 Ram Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe
Güç için, NZXT C850 Gold PA-8G1BB-EU 850 W Power Supply Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe
Anakart, MSI Pro B760M-A Wi-Fi Intel LGA1700 DDR5 Micro Atx Anakart Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe
SSD, Kioxia Exceria G2 LRC20Z001TG8 PCI-Express 3.0 1 TB M.2 SSD Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe
Bunlar örnek. Daha uygun daha performanslı ürünler de bulabilirsin. Anakart için de araştırma yapabilirsin. Çok var. Örnek attım. Ama DDR5 olarak, slot sayısına dikkat ederek bak.

Yeni konular

Geri
Yukarı