Rusya'da yaşamak mantıklı mı?

Neden mantıksız olmasın. Rusya'nın şehirleri güzel, imkanları buraya görece iyi ve kadınları da aşırı güzel. Eğer fazla özgürlükçü biri değilsen bakma arkana bile.

Herkes niye o zaman Rusya'yı eleştiriyor hatta Türkiye'den daha kötü olduğunu söyleyenler neye göre söylüyor? Bir slav arkadaş Moskova da yaşayamacaksan cehenneme gitmektir demişti.

Herkes niye o zaman Rusya'yı eleştiriyor hatta Türkiye'den daha kötü olduğunu söyleyenler neye göre söylüyor? Bir slav arkadaş Moskova da yaşayamacaksan cehenneme gitmektir demişti.

İnsanlar neye göre eleştiriyor hiçbir fikrim yok hocam ama benim de rus arkadaşlarım var. Adamların o kadar ambargoya rağmen keyifleri gıcır. Ha internete uygulanan sansür vs var ama onlar zaten buna alışık. Arkadaşımın babası SSCB zamanı sansürün daha kötüsü uygulanıyordu bile diyormuş. Rusyanın da yaşam şartları olarak eleştirildiğini düşünmüyorum. Siyaseten eleştirilir ama yaşam şartları eminim ki buradan çok daha iyidir.

İnsanlar neye göre eleştiriyor hiçbir fikrim yok hocam ama benim de Rus arkadaşlarım var. Adamların o kadar ambargoya rağmen keyifleri gıcır. Ha internete uygulanan sansür vs var ama onlar zaten buna alışık. Arkadaşımın babası SSCB zamanı sansürün daha kötüsü uygulanıyordu bile diyormuş. Rusya'nın da yaşam şartları olarak eleştirildiğini düşünmüyorum. Siyaseten eleştirilir ama yaşam şartları eminim ki buradan çok daha iyidir.

Hocam vallahi eleştiren yaşam şartlarından dolayı eleştiriyor yok çok kavgacılar, yok çok soğuk insanlar sana yardımcı olmazlar, yok böyleler. Yok orada artık Rus edebiyatını yaşarsın yapıları çok eski bla bla hep bir eleştiri anlamadım hiç görmedikleri bir ülkeyi niye insan bu kadar eleştirir? Her ülkede zengin fakir vardır elbette ama abartıyor insanlar yani güzel bir işin olsa dil bilsen tamamdır bende hep Avrupa yerine Rusya istemişimdir nedendir bilinmez ama dilciyim alman dili ve edebiyatı okumayı düşünüyorum birkaç ilan bile gördüm Almanca bilen arıyorlar ama Rusça tabii bilmem lazım yani bir mühendis çok kolay Rusya'ya gider iş bulur ama benim gibi birisi orada ne yapar bilemiyorum bazı arkadaşlarım gerçi denklik var orada belki öğretmen olursun dedi ya da özel sektörde çalışırsın dedi bir Azerbaycan'lı da Türkçe+Rusça bilerek Moskova'da iyi para kazanırsın demişti.

Hocam vallahi eleştiren yaşam şartlarından dolayı eleştiriyor yok çok kavgacılar, yok çok soğuk insanlar sana yardımcı olmazlar, yok böyleler. Yok orada artık Rus edebiyatını yaşarsın yapıları çok eski bla bla hep bir eleştiri anlamadım hiç görmedikleri bir ülkeyi niye insan bu kadar eleştirir? Her ülkede zengin fakir vardır elbette ama abartıyor insanlar yani güzel bir işin olsa dil bilsen tamamdır bende hep Avrupa yerine Rusya istemişimdir nedendir bilinmez ama dilciyim alman dili ve edebiyatı okumayı düşünüyorum birkaç ilan bile gördüm Almanca bilen arıyorlar ama Rusça tabii bilmem lazım yani bir mühendis çok kolay Rusya'ya gider iş bulur ama benim gibi birisi orada ne yapar bilemiyorum bazı arkadaşlarım gerçi denklik var orada belki öğretmen olursun dedi ya da özel sektörde çalışırsın dedi bir Azerbaycan'lı da Türkçe+Rusça bilerek Moskova'da iyi para kazanırsın demişti.

Bilemiyorum hocam. Kovalamak lazım fırsatları. İnsanların eleştirdiği şeylere baktığımda klasik Türk aklı. Salla gitsin. Kavgacılar lafı silme palavra, soğuk insanlar olmalarına ben okeyim şahsen.

Hocam siz zaten kafaya koymuşsunuz bunu. Eleştiri tabii ki gelecek. Siz kendinizi muhtemelen daha çok ikna edecek fikirler arayışına girerek açmışsınız konuyu.

Soru sormuşsunuz çünkü sadece olumlu bir şey belirtin dememişsiniz.

Bir de yani sizinki de tuhaf bir iş. Bir dil sevdasına, sonuçta belirli bir işiniz yok, komple bir kültürü benimsemek ve savaş olan bir ülkeye gitmek pek akıl karı değil.

Hocam siz zaten kafaya koymuşsunuz bunu. Eleştiri tabii ki gelecek. Siz kendinizi muhtemelen daha çok ikna edecek fikirler arayışına girerek açmışsınız konuyu.

Soru sormuşsunuz çünkü sadece olumlu bir şey belirtin dememişsiniz.

Bir de yani sizinki de tuhaf bir iş. Bir dil sevdasına, sonuçta belirli bir işiniz yok, komple bir kültürü benimsemek ve savaş olan bir ülkeye gitmek pek akıl karı değil.

Hocam ben zaten insanların fikirlerini merak ettiğim için soru sordum yani ne olursa olsun Rusya'ya giderim kafasında değilim ama Avrupa ve Amerika gitmek daha zor diye bende alternatif arıyorum elbette bende savaş olduğunu yani sıfırdan başlamanın çok zor olduğunu biliyorum ve pek akıl karı olmadığının da farkındayım aslında 😁

Son düzenleme:
Moskova ve Petersburg şehirlerini gezme fırsatım oldu. Öncelikle Rusya'da yaşayacaksanız bence bu şehirlerden birini veya Kazan'ı düşünebilirsiniz. Mimari olarak şehirler harika ve çok temiz, insanlar saygılı ve medenidir. Ayrıca sokaklarda bir tane dilenci bulamazsınız yabancı uyruklu(mülteci) yoktur. Geceleri oldukça güvenlidir. Öyle kavgacılar demek atmasyon tamamen. Şehirleri gerçekten çok güzel asla sıkılmazsınız herkes gezmeyi sever her yer canlıdır. İnsanlar ilk başta soğuk yaklaşırlar ancak diyalog kurdukça çok sıcakkanlıdırlar. Evet savaşta olmalarından dolayı batılı ülkelerden ciddi bir ambargo yiyorlar ve zor bir süreçteler ancak Rusya güçlü bir ülke ve açıkçası savaşa rağmen önümüzdeki birkaç yıl içinde ekonomik büyüme görülen ülkelerden de bir tanesi gariptir.😁 Tüm bunları göz önüne aldığımızda bizden çok daha düzenli düzgün bir ülkedir bizim her yerimiz kaos abi. Tavsiyem bir süre daha bekleyin çünkü Putin son zamanlar da Avrupa'ya silah yardımını kesmesi konusunda çok sert çıkışıyor bu işin sonu muhtemelen avrupa ve ABD'nin tamamen elini ayağını ukrayna'dan çekmesiyle durgunlaşmaya doğru gidecektir. Ayrıca vize konusunda da rahat bir ülke o yönden de avantajı var.

Öyle süper bir bilgim yok ama Rusça'yı bende seviyorum bir Azerbaycanlı olarak. Amacınız okumaksa belki daha süper ülkeler vardır iyicene araştırın. Ama Rusya harika bir ülke bence.

Geri
Yukarı