RX 480 vs GTX 1060

Kardeşim şu Amdcileri anlamıyorum. Daha dün Ndivia için yanıp tutuşurken şimdi ne oldu da Amd yi öve öve bitiremiyorsunuz. Her şeyi açıklayayım. 1. 2 x rx480 > gtx 1080 diye bir şey yok. Adamın test ettiği oyuna bilerek optimazyonunu artırmışlar sadece 2-3 fps fazla diye cross fire rx 480 daha iyi dediler. Gel gelelim diğer oyunlarda alakası yok. 2. Dx 12 de katlayacak dediniz aha dayıya sor Rise of Tombrider da geride kalmış ve bu onunla sınırlı kalmayacak. Buda yalan oldu. 3. Fiyatı 1500'den aşağı olmaz, en az 1600 olur dediniz. Technopat ana sayfasında yer alan resmi haberde KDV DAHİL 1030tl dendi. E buda çöp oldu. Arkadaş galiba unutmuş ama Gta 5 de 15 fps fark atıyor. 4. Şu anda daha çıkmadı filandı falandı diyen arkadaşlar rx 480 çıkmadan önce öve öve bitirememişlerdi. Misal ''Ndivia battı Amd artık yeni lider.'' ' x rx 480 in (yalan haber) gtx 1080 i geçtiğini görünce ''Of bu kart 980ti yı da yıkar ezer geçer hem de 800 tl ye çıkacak dendi.'' Şu anda durum ne? Kart 1200 e çıktı (ki özel tasarımlarıda bu fiyata olur), baktılar o öve öve bitirilemeyen kart hayal kırıklığı oldu fps açısından. Bu sefer de 1 gün önce atıp atıp tuttukları kartı bir anda göme göme bitiremediler. Ama iyi oldu. Niye çünkü gtx 970 alacaklar bekledi ve daha ucuza 980 ve üstü performansını elde edecekler. İşte neye niyet neye kısmet. Sonuç bu kart daha çok satacak çünkü nerdeyse kitlemizin %70 i zaten Ndivia fanboyu ve bunları öğrenince Amdcileride kendi yanlarına çekecekler. Bu arada kartın (bence tek sorunu) sli olmamasının sebebi ise gayet açık. Adamlar gtx 1070 ve 1080'in önünü kesmek istemiyorlar ve haklılar. Adamlar zaten bu kartı sadece orta segmenti Amdnin toplamasını istemedikleri için çıkardılar. Gayet de mantıklı yapmışlar senin şuan da bütçen kısıtlıdır gtx 1060 alırsın seni 3-4 yıl idare der. Sonrasında bütçen düzelince gtx 1070 veya 1080 alırsın (ki o zamana Ndivia ne gibi şaheserler sunacak orası belli değil).Yazımı şu kısım ile noktalamak istiyorum. Çoğu oyun (%70 lik bir kesim) Ndivia optimizasyonlu ve Ndivia için her yöne daha iyi seçenekleri var (gerek performans gerek görüntü). He ayrıca zaten dünyaya at gözlüğüyle bakan insanlar için söylüyorum; daha bu işin G-Syncı VR ı 4k sı var ve bu konularda da Ndivia önde. Ama siz sadece fps e bakın. Allah bilir bu konuda 60hz mönitörde 60 fps üstüne çıkmanın ne demek olduğunu bilmeyenler var. Onlar sadece fps yüksekse mutlu olurlar 300tl ye bir monitör alırlar ve her şeyin ekran kartında olduğunu sanırlar. Ama neyse bu konu böyle uzar gider. Şu sözü hatırlatıp ''Sen ne kadar anlatırsan anlat bilgilerin karşındakinin anladığı kadardır. Amd hiç bir zaman Ndivia kalitesine erişemeyecek. Sevgili moderetörlerim, yazım uzun olduğundan yazım yanlışları dikkatimden kaçmış olabilir. Lütfen noktadan virgülden 3 hafta ban atmak yerine, hatalı yerleri düzeltirseniz çok daha mesud olurum...
Dostum hepsi iyi güzel katıldığım bölümler de var katılmadığım ( çoğunlukla ) bölümler de var fakat fiyat karşılaştırması yaparken kendinle çelişiyorsun bu kartlardan amd tarafını seçen Freesync monitör alabilecekken nvidia tarafını seçen normal bir monitörler yetinecek. Bu durum amdyi öne geçirmez mi ?

Gtx 1060 alacak arkadaşlar monitör olarak g-sync destekli monitör alırsanız ve Rx 480 alacak arkadaşlar freesync monitör alırsanız aralarında çok bir fark olmaz. İki kartta 1080p'de çok rahatlıkla oynatır. Rekabetçi oyun oynayanlar sistem gereksinimi genelde düşük olduğu için 144hz monitör almalılar.

O kötü bu kötü diye bir şey yok bana göre kullandığınız monitöre uygun olanı seçmelisiniz. Eğer 1080p 60hz sync desteği olmayan bir monitör var ise zaten bu iki kartı almak saçma olur.

Monitör olarak bakılacak olursa performans artışı yaşanır ise 1440p için RX serisinin bir üst kartı 490 veya 480x ile birlikte Asus mg278q almayı düşünüyorum. İstediğim düzeyde olmaz ise 1080p için Rx 480 ile Viewsonic xg2401 monitör almayı düşünüyorum. G-sync monitörler gerçekten çok pahalı ve fps olarak bakılacak olur ise 5-10 fps için monitör ve ekran kartına 1000-1500 lira fazla verme bana saçma geliyor.

Test edilen ekran kartlarının, test yapılan işlemci ve belleklerinin de etkili olduğunu unutmayın!

MSI RX 480 GAMING X, 8 GB, GDDR5, 256 bit Ekran Kartı, Fiyat: 1.133 TL

GIGABYTE GTX 1060 G1 GAMING, 6GB, GDDR5, 192 bit Ekran Kartı, Fiyat: 1.239 TL

Son düzenleme:
Kardeşim şu Amdcileri anlamıyorum. Daha dün Ndivia için yanıp tutuşurken şimdi ne oldu da Amd yi öve öve bitiremiyorsunuz. Her şeyi açıklayayım. 1. 2 x rx480 > gtx 1080 diye bir şey yok. Adamın test ettiği oyuna bilerek optimazyonunu artırmışlar sadece 2-3 fps fazla diye cross fire rx 480 daha iyi dediler. Gel gelelim diğer oyunlarda alakası yok. 2. Dx 12 de katlayacak dediniz aha dayıya sor Rise of Tombrider da geride kalmış ve bu onunla sınırlı kalmayacak. Buda yalan oldu. 3. Fiyatı 1500'den aşağı olmaz, en az 1600 olur dediniz. Technopat ana sayfasında yer alan resmi haberde KDV DAHİL 1030tl dendi. E buda çöp oldu. Arkadaş galiba unutmuş ama Gta 5 de 15 fps fark atıyor. 4. Şu anda daha çıkmadı filandı falandı diyen arkadaşlar rx 480 çıkmadan önce öve öve bitirememişlerdi. Misal ''Ndivia battı Amd artık yeni lider.'' ' x rx 480 in (yalan haber) gtx 1080 i geçtiğini görünce ''Of bu kart 980ti yı da yıkar ezer geçer hem de 800 tl ye çıkacak dendi.'' Şu anda durum ne? Kart 1200 e çıktı (ki özel tasarımlarıda bu fiyata olur), baktılar o öve öve bitirilemeyen kart hayal kırıklığı oldu fps açısından. Bu sefer de 1 gün önce atıp atıp tuttukları kartı bir anda göme göme bitiremediler. Ama iyi oldu. Niye çünkü gtx 970 alacaklar bekledi ve daha ucuza 980 ve üstü performansını elde edecekler. İşte neye niyet neye kısmet. Sonuç bu kart daha çok satacak çünkü nerdeyse kitlemizin %70 i zaten Ndivia fanboyu ve bunları öğrenince Amdcileride kendi yanlarına çekecekler. Bu arada kartın (bence tek sorunu) sli olmamasının sebebi ise gayet açık. Adamlar gtx 1070 ve 1080'in önünü kesmek istemiyorlar ve haklılar. Adamlar zaten bu kartı sadece orta segmenti Amdnin toplamasını istemedikleri için çıkardılar. Gayet de mantıklı yapmışlar senin şuan da bütçen kısıtlıdır gtx 1060 alırsın seni 3-4 yıl idare der. Sonrasında bütçen düzelince gtx 1070 veya 1080 alırsın (ki o zamana Ndivia ne gibi şaheserler sunacak orası belli değil).Yazımı şu kısım ile noktalamak istiyorum. Çoğu oyun (%70 lik bir kesim) Ndivia optimizasyonlu ve Ndivia için her yöne daha iyi seçenekleri var (gerek performans gerek görüntü). He ayrıca zaten dünyaya at gözlüğüyle bakan insanlar için söylüyorum; daha bu işin G-Syncı VR ı 4k sı var ve bu konularda da Ndivia önde. Ama siz sadece fps e bakın. Allah bilir bu konuda 60hz mönitörde 60 fps üstüne çıkmanın ne demek olduğunu bilmeyenler var. Onlar sadece fps yüksekse mutlu olurlar 300tl ye bir monitör alırlar ve her şeyin ekran kartında olduğunu sanırlar. Ama neyse bu konu böyle uzar gider. Şu sözü hatırlatıp ''Sen ne kadar anlatırsan anlat bilgilerin karşındakinin anladığı kadardır. Amd hiç bir zaman Ndivia kalitesine erişemeyecek. Sevgili moderetörlerim, yazım uzun olduğundan yazım yanlışları dikkatimden kaçmış olabilir. Lütfen noktadan virgülden 3 hafta ban atmak yerine, hatalı yerleri düzeltirseniz çok daha mesud olurum...
Bir önceki seri kartlar da amd nvidiayı geçti. Yanlış biliyorsam düzeltin. Bazılarında geçti bazılarında geçemedi. Ama AMD yarışta geri düşmedi hiçbir zaman. Kitlemizin %70'i nvidia fan boyu demişsin. Teknolojide taraf tutulmaz. Hangisi daha iyiyse o alınır. Zaten bu forumda birçok kişi ekran kartı önerisinde
Eyvallah kardeşim yazımın doğru olmasının sebebi gerçekler. Adamlar niye kapatsınlar 1070 ve 1080in önünü. Ki bu kart sli sız da gayet yeter. Zaten dediğim gibi parası olan bu seviyelere inmez gider 1080 alır. Ama bu kart bütçesi kısıtlı olanları gayet idare edecek ve birkaç yıl sonra (ben dahil) ((eğer daha iyisini Ndivia çıkartmazsa)) 1080 alacağım. Kardeşim kim kimi kandırıyor rx 490 gtx 1080 le aynı olacak diyolar -bakın yine aynı skandal-. Sen kim 4k ultra tüm mxaa lar sxaa lar açıkken 150 fps verebilen bir kartla yarışmak kim. Güldüryorsunuz beni. Hani Levona pc den parayı kırınca telefona yöneldi ya. E Amd de öyle. Adamlar işlemciden birazcık para kazanınca, hemen ekran kartı piyasasına atladılar. Ndvia gibi köklü bir firmayı kim devirebilir. Valla ben de tarafsızım diye geçiniyorum ama bu Amd nin yaptıklarından sonra insan ister istemez Nivia ya yöneliyor. Bunu görmemek için kör ve bağnaz olmak gerek. ;)
SLI desteğinin olmamasını çok yanlış değerlendirmişşin. Firma yetkilileri bilir. Çift ekran kartlı sistemlerin tarihe karışması lazım. Üretim nanometreleri düştü. Enerji tüketimi çift hanelere düşecek yakında. Sli desteği olsun veya olmasın 2 tane 1060, 1070 performansına eşit olur mu. 1 tane 1070 alıp keyfine bakarlar. Niye 2 tane 1060 almakla uğraşsın.

Son düzenleme:
@merttkz
AMD değişti bundan kesinlikle eminim. Aynı denilemez , artık bütün sorunlar kalktı da denilemez fakat gayet iyi gelişti AMD. Fanboy demedim size zaten :) ama bazıları öyle bir anlatıyor ki '' AMD çöp , AMD ısınıyor , AMD ses çıkarıyor '' sonra '' Nvidia candır. '' diyen kişiye fanboy derim. Nvidia'yı bende seviyorum. Hatta almak istediğim ekran kartı GTX1060 fakat bütçe sıkıntı. 19 Temmuz'u bekliyorum hepiniz gibi.

@merttkz
AMD değişti bundan kesinlikle eminim. Aynı denilemez , artık bütün sorunlar kalktı da denilemez fakat gayet iyi gelişti AMD. Fanboy demedim size zaten :) ama bazıları öyle bir anlatıyor ki '' AMD çöp , AMD ısınıyor , AMD ses çıkarıyor '' sonra '' Nvidia candır. '' diyen kişiye fanboy derim. Nvidia'yı bende seviyorum. Hatta almak istediğim ekran kartı GTX1060 fakat bütçe sıkıntı. 19 Temmuz'u bekliyorum hepiniz gibi.
Tabiki AMD almak içinde birçok sebep var mesela Freesycn olayı Amd yi 2-0 öne geçiriyor bir anda. Onun dışında yeni kartlarda 14nm olmasına rağmen verimlilik bu yönde beklenilen düzeyde değil. Şuanki söylentilere ve sızıntılara göre 1060 16nm ve daha fazla performansla daha verimli olacak gibi duruyor. Yinede AMD birşeyler yapmaya çalışıyor. AMD olmasa Nvidia fiyat artırmaya devam edecek. İnşallah Amd daha iyi kartlar yaparda rekabet devam eder. :)

Eğer test sonuçları doğru çıkarsa ve 6GB sürümü 250$, FE sürümü 300$ olursa fiyat olarak RX480'den daha ucuz kartlar görecez. Tabii Nvidia'nın GameWorks, GeForce Experience, Denetim masası gibi özelliklerini saymıyorum. Tabii ki AMD'nin de kendi yazılımları var ama ne kadar çalıştılarsa da Nvidia'nın yazılımları karşında başarılı olamadılar. Bu büyük bir artıdır Nvidia için.
SLI konusundaki saçmalığı ise anlamıyorum. "Ben 3 sene sonra aynı modelle CF yapar 3 yıl daha giderim." diyorsunuz da 3 sene sonra yeni kartlar çıkmayacak mı? Bu sayede yazılım desteği düşmeyecek mi? Sizin mantıkla gidersek "CF'nin performansı düşerse bir tane daha aynı model takarım 3'lü CF ile 3 yıl daha." olur. Sonra bir 3 yıl daha 4'lü CF ile. Sonuçta süreklilik önemli değil mi! Lütfen saçmalamayın. Bu teknolojinin gerçeğidir. Sonradan bir şey çıkarsa öncekinin desteği giderek azalır. O zaman GTX690 alan adamın veya Titan Black alan adamın daha kart almaması gerekir. Sonuçta performans önemli. Ama Nvidia GameWorks gibi yazılımlardan +0.1 kaliteyle dönerler. Belki gelecekte de GameWorks gibi bir atılımı olacak AMD'nin ve sadece o nesilden sonrası destekleyecek. O zaman napacaksınız? Teknolojide bütçe varsa hep güncel kalmak önemlidir. Bunu bir düşünün.

SM-G935F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı