Çözüldü RX 550 görüntü vermemeye başladı

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

TheTiger

Centipat
Daha fazla  
Sapphire RX 550 2 GB kullanıyorum. Yaklaşık 2 aydır kullanıyorum. Monitörüm VGA ve RX550'de VGA çıkışı olmadığından dönüştürücü ile kullanıyordum.
Bende eski bir fan vardı onu takmak için ekran kartını çıkardım fanı monte ettikten sonra ekran kartını yine takıp bilgisayarımı açmadan yattım. Yarın bilgisayarı açtığımda monitöre hiçbir şekilde görüntü gelmiyordu, hiçbir belirti yoktu.
Ekran kartını çıkarıp onboard bağladığımda görüntü alabiliyordum.
(Ekran kartını zorlamışlığım yok. Ağırlıklı Valorant, Far Cry3 tarzı oyunlar oynuyordum kart da en fazla 73 dereceyi görüyordu.)
Sonra kartın girişlerinde fotoğraftakiler gibi eksikler fak ettim sorun buralardan kaynaklı olabilir mi?

IMG_20240120_151249.jpg

IMG_20240120_151257.jpg

Biri kartın ön tarafında diğeri kartın arka tarafında. Halbuki kartı nazikçe takıyordum.

Eğer sıkıntı bunlardan ise ortalama ne kadara tamir olur?

Çözüm
Arkadaşlar sorun dönüştürücüdeymiş. Değiştirince oldu Allah'a şükür.
Sapphire RX 550 2 GB kullanıyorum. Yaklaşık 2 aydır kullanıyorum. Monitörüm VGA ve RX550'de VGA çıkışı olmadığından dönüştürücü ile kullanıyordum.
Bende eski bir fan vardı onu takmak için ekran kartını çıkardım fanı monte ettikten sonra ekran kartını yine takıp bilgisayarımı açmadan yattım. Yarın bilgisayarı açtığımda monitöre hiçbir şekilde görüntü gelmiyordu, hiçbir belirti yoktu.
Ekran kartını çıkarıp onboard bağladığımda görüntü alabiliyordum.
(Ekran kartını zorlamışlığım yok. Ağırlıklı Valorant, Far Cry3 tarzı oyunlar oynuyordum kart da en fazla 73 dereceyi görüyordu.)
Sonra kartın girişlerinde fotoğraftakiler gibi eksikler fak ettim sorun buralardan kaynaklı olabilir mi?

Eki Görüntüle 2090692

Eki Görüntüle 2090691

Biri kartın ön tarafında diğeri kartın arka tarafında. Halbuki kartı nazikçe takıyordum.

Eğer sıkıntı bunlardan ise ortalama ne kadara tamir olur?

Hayır onlar çentik. Eksiklik değil.

Hocam ekran kartındaki o eksiklikler her ekran kartında olan şeyler korkmayın eksiklik yok. Ekranın gelmemesi sorunu eger tam olarak oturttuysanız ve kablo sıkıntısız ise statik elektriklenme olabilir, çözümü şu şekildedir: Sistemin Power kablosunu çekin be Power düğmesine 5-10 kez basın, ardından BIOS pilini çıkartın ve 5 dk bekleyin. Beklerken RAM'leri de çıkartıp RAM'larin giriş tarafını bastırmadan hafifçe silgiyle silin silgi kalıntısı kalmasın dikkat edin. Sonrasında RAM'leri takın ve 5dk geçtikten sonra pilide takip sistemi çalıştırın. Bu yöndem BIOS'unuzu sıfırlayacak ve statik elektriklenmeyi atacaktır.

Hocam o eksiklikler çentik oluyor her kartta var
Sorun yok hocam korkmayın 30 - 40 seri kartlarda bile var.
Bence kartı tam oturtamadın çıkardıktan sonra, biraz güç uygula tam pinlerin oturduğuna emin ol çünkü kolay kolay bozulacak bir kart değil. Bi kere ısınmıyor bile kart .
Hepinize çok teşekkür ederim gerçekten içime su serpildi.

Hocam o eksiklikler çentik oluyor her kartta var
Sorun yok hocam korkmayın 30 - 40 seri kartlarda bile var.
Peki sorun neyden kaynaklı olabilir

Hocam çözümü yukarıya detaylıca yazdım uygulayın.
Hocam teşekkür ederim ama her ihtimale karşın diğerlerinin de fikrini almak istedim. Sizin yönteminizi deneyeceğim. Bu arada size bir sorum daha olacak. Ben bilgisayarın power kablosunu taktığımda bilgisayar çalışıyor olsun veya olmasın arkadaki beyaz yerlerini kontrol kalemi ile baktığımda elektrik çarpıyor yani elektrik akımı geçiyor. Bu sisteme veya ekran kartına zarar verir mi. Ayrıca neden kaynaklanıyor çözümü nedir?

Geri
Yukarı