RX 550 sürücü yüklendikten sonra görüntü vermiyor

SIRINDOSCARF

Kilopat
Yer
BURSA-BANDIRMA
Daha fazla  
21.5.1 sürümünde genel olarak görüntü alıyordum, sonra bilgisayar donduğundan yeniden başlattım. Sonrasında format attım. Attıktan sonra Windows'un kurduğu sürücü normaldi. Ben de eski kullandığım sürüme geri dönmek istemiştim. Eğer sorunu çözemezsem tekrardan format atacağım. Format atmadan önce çözüm önerisi olan varsa önerilere açığım.

Ekran kartı: RX 550 4 GB ASUS Phoenix modeli.

Ekran kartı 2-3 hafta gibi bir süre mining yaptım bilgi işlem modunda. Sonrasında miningi bırakınca görüntü kesmeye başladı.

Genel olarak mavi ekran vermez. Bilgisayar donar, renkler karışır veya monitör rengi beyaz olur.

Isındığında düzeldiğine dair söylentiler var ama ben öyle bir şey ile karşılaşmadım. Bakalım az önce görüntü aldım sürücü her zamanki 21.5.1 sürücüsünü kuracağım. Sonuçları açıklarım birazdan.

Isındığında düzeldiğine dair söylentiler var ama ben öyle bir şey ile karşılaşmadım. Bakalım az önce görüntü aldım sürücü her zamanki 21.5.1 sürücüsünü kuracağım. Sonuçları açıklarım birazdan.

Isındığında evet düzeliyor. Ama oda senin şansına kalmış %50 ihtimal var ya ısındıktan sonra çöp olabilir ya da kullanabilirsin.

Isındığında evet düzeliyor. Ama oda senin şansına kalmış %50 ihtimal var ya ısındıktan sonra çöp olabilir ya da kullanabilirsin.

Az önce 21.5.1 sürücüsünü kurmayı denedim Windows 7 sürücüsü bölümüne düşmüş. Windows 10 sürücülerine vardı. Ama yine de işletim sistemi uygun değil dedikten sonra kurmadı. Bir de R9 380 21.5.1 sürücüsünü kurayım bakalım. Aynı sürüm sadece R9 380 ekran kartında Windows 10 versiyonu olarak sunuluyordu en son. Bakalım inşallah bunu kabul eder. Çünkü bu sürücü ile kullanıyordum hep görüntü kesmediği zamanlarda.
İşin garibi ben bu sürücü bu ekran kartı için değil uyarısı hatası vermedi hadi bakalım inşallah çözülür.
Ekran görüntü veriyor ama gidip geliyor. Şu anda sürücüyü tanıdı ve görüntüyü düzgün şekilde veriyor. Şaka gibi 21.5.1 sürücüsünü sevdi. Birazdan CS:GO indirip sonuçlara bakacağım gerçekten ekran kartı çalışıyorum diye.
@SerdarEdition R9 380 sürücüsünü kurdum gerçekten açıldı ve şu anda FurMark testindeyim hiçbir sorun yok. Bir daha bilgisayarı kapatmak yok bundan sonra.

Son düzenleme:
Dün ekran kartı görüntü kesiyor diye bir konu açmıştım ve bu sorunu 21.5.1 sürücüsünü kurarak çözmüştüm. Gerçi 21.5.1 sürücüsü RX 550 için Windows 7 sürücüsü olarak gözüküyordu ama ben R9 380 ekran kartı için olan 21.5.1 sürücüsünü kurdum gerçekten hiçbir sorun yok.

Ekran kartı ile bilgi işlem modunda yaklaşık 2 3 hafta arasında mining yaptım. Ayarlarım GPU clock 1530 Memory clock 2000 güç yüzdesi %75'ye kullandım. Sıcaklıklar ise hiçbir şekilde 70 dereceyi geçirmedim. 21.5.1 sürücüsünde kazdım hep. Çünkü daha fazla hashrate veriyor diye.

Artık mining yapmaktan vazgeçtim. Ama bu şekilde komik bir olay ile karşı karşıyayım.

Ekran kartı güncel sürücüde olsa 21.5.2 sürücüsünde olsa kabul etmiyor görüntü kesiyor. Ama 21.5.1 sürücüsünü çok seviyor ve hiçbir sorun olmadan çalışıyor. Hatta FurMark testi açtım 1 saat aralıksız çalıştı.

Sizce sorunum ne olabilir? Dün açtığım konuda görüntüyü kestiği ve bu ekranı vermesi sebebiyle çip arızası olabileceği söylenmişti.

IMG_20211210_155850.jpg

Sonrasında 21.5.1 sürücüyü kurdum sorun çözüldü. Sadece bilgisayarı kapatıp açılırken bu ekran arada çıkarsa korkusuyla güncellemeler için bile yeniden başlatmaya korkar oldum.

Acaba bu kartın gerçek sorunu ne? Windows 11 üzerinde Windows 11 sürücüsünü kurayım demiştim sonrasında böyle şeyler oldu. Windows 10'a döndüm yine çeşitli sürücüler deniyorum ama nafile. Yine 21.5.1 sürücüsünü sevmişti o zamanda. Ama kafamı karıştıran şey her şeyin Windows 11 sürücüsü kurduktan (kurulmamıştı gerçi) sonra başladı. Yani servise gitti kart hiçbir sorun yok dediler geri gönderdiler.

İleride bir gün satayım desem bu bir kusur mu? Çünkü servis bile hiçbir şey yok normal bir şekilde çalıştığını söyledi.

Şu an kafam acayip karışık. Vallaha belki de şu ana kadar forumdaki kimsenin başına gelmemiştir bu sorun.

@Recep Baltaş @Ali Güngör @Yener K. @BERWAR @kino @Mithat Berhan artık sorunumu kim çözebilecekse lütfen yardım eder misiniz?
Bilgisayar kendisini gece güncellemeyle almış ve yine görüntü gitti. Güvenli modda açarken güncelleştirmeler tamamlanamadı değişiklikler geri alınıyor diyor. Yahu şu anda ne oluyor bu karta anlayan var mı acaba?

Son düzenleme:
Klasik AMD sürücü sorunları ya da GPU lehim gevşeme sorunu, çözmek imkansıza yakın, kurcaladıkça başka yerden çıkmayacağının bir garantisi yok. Yaşadıklarınız genellikle döngü şeklinde devam ediyor ve aynı seri model bir başka kartta olmayabilir ama sizde olabiliyor.

Klasik AMD sürücü sorunları ya da GPU lehim gevşeme sorunu, çözmek imkansıza yakın, kurcaladıkça başka yerden çıkmayacağının bir garantisi yok. Yaşadıklarınız genellikle döngü şeklinde devam ediyor ve aynı seri model bir başka kartta olmayabilir ama sizde olabiliyor.

Şu anda sorun sadece sürücü sorunu var. Garip bir şekilde sürücü çalıştıktan sonra hiçbir sorun yok hatta tam kapasite kullanılabiliyor. Ama yeniden başlatma veya kapatma sonucunda sürücü devreye girmiyor. O yüzden görüntü kesiyor. Mesela ekran kartının BIOS'unu tekrar kursam ATIFlash ile düzelme ihtimali olur mu acaba? Bu sorun Windows 11 üzerinde sürücü güncellemek en başladı ve hep devam etti. Ne önerebilirsiniz BIOS'u tekrardan yazdırayım mı? Bir ara yedeklemiştim ama şu an hangi dosyanın içindedir hiçbir fikrim yok. Artık deneme yanılma ile bulacağım ve kartı bir düzene sokacağım. İnşallah sorunu kısa sürede çözebilirim.

Yeni konular

Geri
Yukarı