RX 570 Armor ekran simsiyah oluyor

hardnrocker

Kilopat
  • Ryzen 5 2600
  • 8+8 GB DDR4 3000 MHz Corsair RAM
  • Gigabyte Aorus Ultra Gaming X470
  • MSI RX570 Armor 4 GB OC

19.9.2 Radeon sürümü yüklü. Isı Rise of the Tomb Raider oyununda, PUBG Lite sürümünde 70 ve üstü değerlerde görünüyor. 3 aydır kartı kullanıyorum. Büyük bir sorun vermese de, sıcaklık değeri ve ekran kararma yapması birkaç kez, beni bu konuya getirdi.

Afterburner kullanmadım, daha yeni yükledim. İlk başlarda Radeon programının sıcaklık değerini yanlış gösterdiğini sanıyordum. Anakart Easy Tune programında PCIEX16 kısmında 10, oyun içinde 15 derece fark görünüyor. Radeon yazılımında kart neredeyse 80 dereceye çıkacak gibi görünüyordu. Burayı okuduktan sonra Afterburner yükledim. Orada hız ve voltaj ayarlarını düşürdüm.

Radeon yazılımında bunu her oyun için farklı yapıldığını gördüm. PUBG ve Tomb Raider için hız değerlerini düşürüp, 60 derece civarlarına sabitledim. Afterburner programına gerek var mı? Bilmeyen biri gelip karıştırırsa kartı yakabilir. Radeon programını açmazlar. Sadece Radeon'da ayar yapsam aynı görevi gördürmüş olur mu?

Bir de birkaç kez gerçekleşen bir sorun var, canımı sıkıyor. Bir kere Windows'a girerken şifre yazma ekranında, monitörden çat diye ses geldi. Ekran gitti. Işıklar falan yanıyor, her şey çalışıyor fakat ekran siyah. İşlem yapılmıyor, tuşlar tepkime vermiyor. Reset atmak zorunda kaldım. Bunu birkaç kez de Windows altında yaptı. Çat diye ses geliyor. Ekran simsiyah oluyor, klavye ve kasa kapatma tuşu işlemiyor. Fanlar, ışıklar çalışıyor. CTRL+alt+delete işlemiyor. Ya kapatma tuşuna basılı tutup kapamak lazım, ya da reset atmak lazım bu durumdan çıkmak için. Sadece bir kere bir tuşa bastığımda normale döndü.

Bu durumlar hakkında bilgisi olanlar var mı? Kartın çekirdek ve RAM hızlarını Kaç yapmak daha mantıklı? Cevaplarsanız sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kasadaki hava düzeniniz iyi mi?
önde 2 üstte bir arkada bir fan yapın.
Zaten 85 dereceye kadar sorun yok.
Ekran kararması ekran kartından olmayabilir işlemci de ya da güç kaynağında bir

Kasada ki hava düzeniniz iyi mi?
önde 2 üstte bir arkada bir fan yapın.
Zaten 85 dereceye kadar sorun yok.
Ekran kararması ekran kartından olmayabilir işlemci de ya da güç kaynağında bir

Zalman Z5 5+ kasa var, üstte 2 tane, önde 2 tane, arkada 1 tane egsoz fan mevcut. Kasadan sorun olacağını düşünmüyorum. Kartın özelliği ile alakalı sanırsam. Doğrudur, 80-85 gibi de kullanılabilir fakat giderek ömründen yiyeceğini düşünüyorum. Bir de gereksiz yere enerji çekiyor ve güç uyguluyor. After burn programına şifre koyulursa iyi olur. Ya da radeon içinden halledeyim.
OCZ-ZS 650W 80+ PSU var fakat alınalı uzun zaman oldu. Değeri illa düşmüştür. Şu son zamanlarda o kararmayı yapmadı. Yaparsa artık PSU ya yönlenmeyi düşünüyorum.
Bir de win 10 da siyah alanlarda noise hissediliyor. Bu ekran kartından mı, win 10 dan mı? Siyah olan yerlerde pixel pixel gürültü var, hareket ediyor gibi görünüyor. Aslında genelinde var fakat, siyahta daha çok belli oluyor.

Zalman Z5 5+ kasa var, üstte 2 tane, önde 2 tane, arkada 1 tane egzoz fan mevcut. Kasadan sorun olacağını düşünmüyorum. Kartın özelliği ile alakalı sanırsam. Doğrudur, 80-85 gibi de kullanılabilir fakat giderek ömründen yiyeceğini düşünüyorum. Bir de gereksiz yere enerji çekiyor ve güç uyguluyor. After burn programına şifre koyulursa iyi olur. Ya da Radeon içinden halledeyim.
OCZ-ZS 650W 80+ PSU var fakat alınalı uzun zaman oldu. Değeri illa düşmüştür. Şu son zamanlarda o kararmayı yapmadı. Yaparsa artık PSU'ya yönlenmeyi düşünüyorum.
Bir de Win 10 da siyah alanlarda noise hissediliyor. Bu ekran kartından mı, Win 10'dan mı? Siyah olan yerlerde pixel pixel gürültü var, hareket ediyor gibi görünüyor. Aslında genelinde var fakat, siyahta daha çok belli oluyor.
Siyah olan yerlerde gürültü nasıl oluyor?
Pixeller biraz garip duruyorsa monitörden olabilir.
Aynı sorun WİN 7 de de oluyor mu daha önce kullandıysanız?

3 ay önce FX 6300 sistemim vardı. Hep 7 kullandım. Noise ile hiç karşılaşmadım. 4 parça değiştirdim. Board, RAM, GPU, CPU. Diğer bileşenler aynı kaldı. Ya işletim sisteminden, ya parçalardan olsa gerek diye düşünüyorum. Hani karanlıkta fotoğraf çekersiniz de, nokta nokta belli olur kumlanma. Bende fotoğraftan hariç hareket ediyor o noktalar. Oyun içinde fazla yok gibi fakat dikkat kesilirse görülüyor. Gözü yoruyor diye tahmin ediyorum. Aynı kasaya denemelik, başka hard diske 7 kurup deneyeyim bir ara. Buraya da fotoğraf ya da video çekip eklerim kumlanma için.

Biraz önce siyah ekran verip, monitör kapanma yapma yine. Tuşlar çalışmıyordu, CTRL+ALT+Del işe yaramadı. Reset atmak zorunda kaldım. Masaüstünde telefon yedeğini alıyordum. Yani CPU ve GPU olarak kasmayan bir işlem yapıyordum. Afterburner yazılımında değerleri biraz azalttım, ısınma ve yüklenme yapmasın diye.
Açılırken ev kullanıcılarının SSD'sinden açıldı. Kendi SSD me geçmek için F12 yapamadım. Klavye devre dışı kaldı. Şifre ekranı gelince klavye düzeni değişti, rakam giremedim. Ekran klavyesini açtım alttan simgeden öyle rakam girdim. Bir de böyle bir klavye sorunum var. Acaba sorun klavyede mi? Onu değiştirip kullanayım diyeceğim fakat Yedekteki de A4 klavyeydi. Sanki onda da böyle hatalar yapıyor gibiydi. Bloody B328 klavye var şu an. Eskisi A4 G300 washed klavye.
Acaba PSU mu yetmiyor artık? PSU'nun şu andaki gerçek değerini anlama gibi imkan var mı? Kafayı yiyeceğim.
@Recep Baltaş Bey, üstteki mesajda, "Biraz önce siyah ekran verip, monitör kapanma yaptı yine. "Cümlesiyle başlayan sorunum var. Fikrinizi rica edebilir miyim?

Arkadaşlar imzamdaki sistem var. MSI RX570 4 GB OC kart var. Birkaç defadır siyah ekran verip, monitör kapanma yapıyor. Tuşlar çalışmıyor, CTRL+ALT+Del işe yaramıyor. Reset atmak zorunda kaldım. Masaüstünde telefon yedeğini alıyordum. Yani CPU ve GPU olarak kasmayan bir işlem yapıyordum. Afterburner yazılımında değerleri biraz azalttım, ısınma ve yüklenme yapmasın diye. Bu sorun ile karşılaşan oldu mu?

Şu an altta PUBG Lite açık. FPS 160'lara kadar çıkıyor. Şu ayarlarda ısıyı düşürdüm. Yaptığım ayarlar sizce sorun verir mi? Kapanma sorunu olacak mı yine bilmiyorum.
PUBG Lite menüde, yanlış anlaşılmasın. Oynama yapmıyorum fakat bu PUBG Lite'da sorun var, ya da Radeon'da. Alttaki ekran da kartın normal ayarları. 70 derecelerde geziniyor. Başka oyunlarda da böyle. Bence 60 dereceyi geçmemesi lazım. FPS düşürmeden, 60 derece ayarı için bilgi verebilir misiniz?
Son olarak Power limit -30 yaptım. Sıcaklık 62 derecelere düştü. Fakat Power limit -30 yapmak FPS ve performansı çok düşürür mü?

1571767886231395543817622434853.jpg
15717684574974993389006771107000.jpg

Ekran kartınızı garantiye gönderin. Kararma sorunu genelde sorunlu karttan kaynaklanıyor. RX 500 ve 5000 serisinde bu sorunlar fazlaca maalesef.
Arkadaşlar, ürünü servise gönderdim. Görüntü kesme arızası, açık devre özelliği gösteren komponent değiştirilerek giderildi, işlemi yapılarak gönderildi. Gelince deneme yaptım. Monitör hoparlöründen çatlama sesleri, ekran kararma, ekranda gparazit gibi sıkıntılar ve akabinde kilitlenme yaptı. Bugün tekrar göndereceğim.
Ekran kartını değiştirelim dediler. Ben bu modelden soğudum açıkçası. Farkını verip başka üst modellere geçmeye karar verdim. Ne önerirsiniz? Nvidia ya mı geçeyim? Yoksa amd den mi devam edeyim? 700 tl ye indirim ile almıştım kartı.
Sistemim:
AMD Ryzen5 2600, Stock Fan, 8+8GB DDR4 3ghz Corsair Vengeance, Gigabyte x470 aorus ultra gaming, OCZ-ZS 650W 80+ , OCZ Vertex 460 240 GB SSD, 1 TB Seagate ST31000524AS, MSI rx570 armor oc 4gb, Zalman Z5+, Samsung S23B550V, Bloody B328 Klavye, Bloody Pad B-081, Logitech G402, Shov 5.1 Hoparlör
Fiyat olarak yine aldığım para kadar çıkabilirim. Üst model olarak RX 580 8 GB'ye mi çıkayım? Şu karta ne dersiniz? HIS Amd Radeon RX580 ICEQX2 OC 8GB 256 Bit GDDR5 Fiyatı
@Recep Baltaş Hocam, MSI RX570 ekran kartımı garantiye gönderdim 3 defa. En son gönderişimde iade hakkım oldu. Yerine hem biraz daha güncel, hem de sorunlu seriden uzaklaşmak için Sapphire RX590 Nitro +SE Blue aldım. Fakat aynı sorunlar bunda da oldu. Kart geleli bir hafta oldu. Geri mi göndereyim sizce? 1660ti iyi kartlar şu an kurdan yüksek olduğundan bütçem yetmedi. Düşüklerde de ucuz işçilik buna bağlı ısınma sorunları var. Sistem özelliklerim:
AMD Ryzen5 2600, Stock Fan, 8+8GB DDR4 3ghz Corsair Vengeance, Gigabyte x470 aorus ultra gaming, M2 James Donkey 1TB, OCZ-ZS 650W 80+ , OCZ Vertex 460 240 GB SSD, 1 TB Seagate ST31000524AS, Sapphire RX590 Nitro+ SE 8gb, Zalman Z5+, Samsung S23B550V, Bloody B328 Klavye, Bloody Pad B-081, Logitech G402, Shov 5.1 Hoparlör
Altta 2 kartta da aldığım sorunun videosu var. Fotoğrafta ise kilitlenmeden sonra ana kartımın verdiği CPU ve DRAM hata ledleri yanıp sönüyor.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Dosya Ekleri

• scr.png
    scr.png
    1,2 MB · Görüntüleme: 39
Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı