RX 570 fanı çok hızlı çalışıyor

"Adrenalin 21.10.2 Recommended (WHQL)" olanı indireceksiniz.

DDU ile silme işlemini Windows güvenli modda yapmayı ihmal etmeyin. Galiba rehberde yazmamış. Ona da buradan bakabilirsiniz: Windows 10 Güvenli Mod Açma Nasıl Yapılır?

Edit: @07alone07 mesajını görmedim 🤣
Sorun çözme aşkıyla forumda takılıyoruz. :D Arkadaşın sorunu aslında ilginç çünkü bende zamanında XFX RX 590 kullanıyordum ve kart cayır cayır yanmasına rağmen stok fan ayarları çok düşük çalışıyordu. Şuan RX 560 kullanıyorum bu kartta 70-75 dereceye ulaşmasına rağmen stok ayarları düşük fan hızı veriyor. Bu arada ilk mesajımda kasa diye atlamadım aslında sadece genel bilgi vermek maksadıyla yazdığımı belirtmek isterim. :)

Güvenli modda DDU ile sürücüyü kaldırdım ama WHQL indirdiğim sürücüyü yüklerken kısıtlama gibi bir hata verdi. Güvenli moddan çıkıp normal bir şekilde yükledim. Doğru mu yaptım acaba?

Çok saçma şeyler oluyor anlam veremedim. 75 derece 3.000 RPM çalışıyor yine oyunda test ettim az önceden beri. Sonra bir anda tak 1.000 RPM'e düştü ve yavaş yavaş yine 3.000'e doğru çıkıyor. Kafasına göre gidip geliyor. 😭

Çok saçma şeyler oluyor anlam veremedim. 75 derece 3.000 RPM çalışıyor yine oyunda test ettim az önceden beri. Sonra bir anda tak 1.000 RPM'e düştü ve yavaş yavaş yine 3.000'e doğru çıkıyor. Kafasına göre gidip geliyor. 😭
Termal macunu değişimi yapmanızla alakası olabilir. Değişimden önce böyle bir sorun var mıydı? Ne zaman başladı? Ne yaparken başladı?

Bir de kartın tam marka-modeli nedir?

Kartın tam modelini belirtmediğiniz için tahminde bulunarak eğer kartta BIOS tuşu varsa belki onu fark etmeden de olsa değiştirdiğiniz için fan hızı bu şekilde çalışıyor olabilir.

Termal macunu değişimi yapmanızla alakası olabilir. Değişimden önce böyle bir sorun var mıydı? Ne zaman başladı? Ne yaparken başladı?

Bir de kartın tam marka-modeli nedir?

Termal macundan önce ısılarım daha yüksekti. Macun değişiminden sonra ısı düştü. Ben kendim yaptırmamıştım zaten bilgisayarcı bir arkadaş kasanın komple bakımını yaptı. Sapphire RX 570 NITRO 4 GB

fan.png

Buradaki fan ayarları nasıl?
Bir şey daha fark ettim. Oyunda bazı sahnelerde yükseliyor bazı sahnelerde azalıyor. 🤔

Son düzenleme:
Termal macundan önce ısılarım daha yüksekti. Macun değişiminden sonra ısı düştü. Ben kendim yaptırmamıştım zaten bilgisayarcı bir arkadaş kasanın komple bakımını yaptı. Sapphire RX 570 NITRO 4 GB

Eki Görüntüle 1208597

Buradaki fan ayarları nasıl?
Buradaki fan ayarları kartın kendi ayarları mı yoksa sizin yaptığınız ayarlar mı? İlk mesajımda belirtmiştim fakat tekrar belirtmem gerekirse Radeon programından yapılan ayarlar sıfırlanabiliyor. Bunun için Windows ayarlarında bulunan hızlı başlatmayı kapatmak gerekiyor. Ayrıca eğer kart üzerinde BIOS tuşu var ise bakım yapılırken diğer moda alınmış olabilir. Yanlış biliyorsam düzeltin benim bildiğim kadarıyla BIOS tuşu olan modellerde 2 adet mod bulunuyor. İlki kartın stok ayarları diğeri ise frekans ve fan hızlarının arttığı mod.

Buradaki fan ayarları kartın kendi ayarları mı yoksa sizin yaptığınız ayarlar mı? İlk mesajımda belirtmiştim fakat tekrar belirtmem gerekirse Radeon programından yapılan ayarlar sıfırlanabiliyor. Bunun için Windows ayarlarında bulunan hızlı başlatmayı kapatmak gerekiyor. Ayrıca eğer kart üzerinde BIOS tuşu var ise bakım yapılırken diğer moda alınmış olabilir. Yanlış biliyorsam düzeltin benim bildiğim kadarıyla BIOS tuşu olan modellerde 2 adet mod bulunuyor. İlki kartın stok ayarları diğeri ise frekans ve fan hızlarının arttığı mod.

Evet kartın üzerinde BIOS SWITCH diye tuş var.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı