Çözüldü RX 570 OC yapılıyken h. 264 encoder devre dışı kalıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Makaleler
16
Yer
İzmir
Daha fazla  
Meslek
Web Yazılım
Merhaba, arkadaşlar.
RX 570 kartıma OC yaptığım zaman hiçbir şekilde yayın veremiyorum, Discord dahil. AMD'de yayın açma yerinde ise hiç görüntü yok ve kayıtlanan dosya açılmıyor. Ayrıca OBS'de kaynak olarak seçilemiyor.
Radeon'dan fabrika ayarlarına çevirmem gerekiyor düzelmesi için.

Yaptığım OC neticesinde %10 kadar fark söz konusu bazı oyunlarda %15, o yüzden bu şekilde kullanmak istiyorum zaten bunlar test edilmiş sonuçlar yani stabil kartım.

Ne yabancı ne de yerli hiçbir çözüm bulamadım, nedense bir şekilde h. 264 devre dışı kalıyor gibi gözüküyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Çözülmesine sevindim, ekran görüntülerinde bir sorun yok. Ekran kartı sürücüsünü güncellediniz sanıyorum. Çözümü paylaşın.
Aslında sürümü önceye çekmiştim, bir önceki mesajda yazdığım gibi. Sonra kaldırıp tekrar güncel kurdum ve gene MSI ile OC yapınca sorun çıkmadı. Sorunu neyin çözdüğünü bile anlamadım açıkçası, yazılımsal bir bug oluştu sanırım.
Arkadaşlar sorunu HDCP kapatarak çözdüm. Fakat böyle yapınca da bir çok yerden video izlenmiyordu, geri açtım ve yayını verebildiğimi fark ettim gene. Bug'a girmiş galiba, şu an AMD üzerinden OC yapıp, yayınımı da verebiliyorum.

@Plyra @kino @Furkan Soysal
Arkadaşlar şöyle OC ile alakası yok ben bu değerleri benchmark ile kaç kes test ettim. Adrenalin'de “manuel” deyip, MHz kısmını getirdiğim anda encoder devre dışı kalıyor. Yani MHz, voltaj vs. hiç ellemesem bile oluyor sorun.

Hocam o zaman MSI Afterburner üzerinden yapacaksınız başka çaresi yok. Driver düzenlemeyi bilen kişiler belki dediğiniz sorunu çözebilir.
Arkadaşlar şöyle OC ile alakası yok ben bu değerleri benchmark ile kaç kes test ettim. Adrenalin’de “manuel” deyip, mhz kısmını getirdiğim anda encoder devredışı kalıyor. Yani Mhz, Voltaj vs. hiç ellemesem bile oluyor sorun.
Hocam stabil bulduğunuz en yüksek ayarı atar mısınız?

Hocam o zaman MSI Afterburner üzerinden yapacaksınız başka çaresi yok. Driver düzenlemeyi bilen kişiler belki dediğiniz sorunu çözebilir.

Hocam stabil bulduğunuz en yüksek ayarı atar mısınız?
Msi ile de denedim ama birazdan tekrar deneyeceğim.

Core: 1450
Memory: 2100
Voltaj: 1000 (+100)

Bu ayarları iyi yapmışsınız RX 580 performansı verecek düzeyde. Memory değerini 2250'e kadar yükseltebilirsiniz.
Çok zorlamak istemedim yoksa 2200 memory de baya arttırıyor.

Adrenalin'i 2 sürüm önceye çektim ve MSI Afterburner silip kurdum her ihtimale karşı ve MSI'dan OC yaptım bu sefer ardından sorun çözüldü. Fakat Adrenalin'den gene yapamıyorum, bir şekilde devredışı kalıyor.

Son düzenleme:
İlginç bir probleme benziyor. GPU-Z indirip ana sayfayı paylaşın. Daha sonra Advanced sekmesine gidip General, AMD BIOS, WDDM ve DXVA 2.0 Hardware Decode sayfalarını paylaşın. Ekte bıraktığım gibi gözüksün.
2022-05-08 13_56_39-TechPowerUp GPU-Z 2.46.0.png

İlginç bir probleme benziyor. GPU-Z indirip ana sayfayı paylaşın. Daha sonra Advanced sekmesine gidip General, AMD BIOS, WDDM ve DXVA 2.0 Hardware Decode sayfalarını paylaşın. Ekte bıraktığım gibi gözüksün.
Eki Görüntüle 1381967
Sorun çözüldü ama atayım gene de.

s.gif

2.gif

3.gif

4.gif

Çözülmesine sevindim, ekran görüntülerinde bir sorun yok. Ekran kartı sürücüsünü güncellediniz sanıyorum. Çözümü paylaşın.

Aslında sürümü önceye çekmiştim, bir önceki mesajda yazdığım gibi. Sonra kaldırıp tekrar güncel kurdum ve gene MSI ile OC yapınca sorun çıkmadı. Sorunu neyin çözdüğünü bile anlamadım açıkçası, yazılımsal bir bug oluştu sanırım.
Arkadaşlar sorunu HDCP kapatarak çözdüm. Fakat böyle yapınca da bir çok yerden video izlenmiyordu, geri açtım ve yayını verebildiğimi fark ettim gene. Bug'a girmiş galiba, şu an AMD üzerinden OC yapıp, yayınımı da verebiliyorum.

Son düzenleme:
Çözüm

reis bende Radeon RX 570 8gb oc kullaniyorum ve benzer sorunlar gordum seninki ile, aylardir ugrasiyorum ekran kartim ile oc tecrubem yok ama aylardir arastirdim herkeste oluyor ama nedense benimkinde gereksiz absurt hatalar oluyor ve yuzde 1 performans bile goremiyorum bana ulasirsan ve bana yardim edebilirsen inanilmaz mutlu olurum

Geri
Yukarı