RX 5700 XT kart oyunda 90 derece oluyor

Romaa

Decapat
Yer
Ankara
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
7500F / RX5700 XT / 32GB RAM
Merhaba, XFX THICC III RX 5700 XT kullanıyorum. Fan ayarlarını neredeyse fulleyip üstüne eco modda kullanmama rağmen ekran kartım çok ısınıyor, oyun dışı 50 derece falan oluyor, ama oyuna girdim mi çok artıyor. Başta 80 derken bir 5 dakika içinde 85, 90 oluyor. 95 derece gibide ekran kartı driverleri çöküyor zaten.

Örneğin bu sorunu Detroit: Become Human, TLOU part 1 ve Cyberpunk'ta yaşıyorum. AC Syndicate oynarkende 80'lerde geziyordu. TLOU oynarken çözünürlüğü kısıp AMD'nin piksel oluşturma teknolojisiyle 2K yapınca başta biraz düşmüştü, sonra yine yükseldi. Pixel oluşturmayı kapatınca da pek farklı değil.

Kasamla ilgisi var biraz, eski bir kasa. Önünde fan yoktu ben CD rom kısmını çıkarıp 1 tane fan ekledim, küçük fanlar kullanılıyor normalde bu kasa. Ama egzoze 12cm ekledim, dolayısıyla tam verimli değil. Yandada delikli bir yapı ve küçük bir fan var.

Biliyorum kasam çok verimsiz, yakında değişeceğim fakat aklıma bir şey takıldı. Eski kasadan yeni kasaya geçen insanları izliyorum, benim gibi kötü kasalardan geçiyorlar. CPU ısısı düşüyor ama ekran kartı çok düşmüyor mesela. Bir kaç derece falan gördüm en fazla.

Kısaca: Bu kasayı değiştiğimde gözle görülür fark olur mu? Dark Maxima V20 düşünüyorum.

Hocam bana kalırsa kasayı değiştirmeden önce kontrol edip emin olman gereken adımlar var.Bunlardan ilki kartı ne kadar süredir kullanıyorsunuz?
Kartın termal bakımlarını hiç yaptınız mı?
GPU driveri olan AMD software da herhangi bir ayarı değiştirdiniz mi

kasadan şüpheleniyorsan yan kapağı açık şekilde dene birde ama sanmıyorum bu kadar fazla etkileyeceğini. eski bir kart ise termal macun değişikliği gerekli olabilir.

Hocam bana kalırsa kasayı değiştirmeden önce kontrol edip emin olman gereken adımlar var.Bunlardan ilki kartı ne kadar süredir kullanıyorsunuz?
Kartın termal bakımlarını hiç yaptınız mı?
GPU driveri olan AMD software da herhangi bir ayarı değiştirdiniz mi
Kasayı zaten her türlü değiştireceğim, hem kozmetik hem hava akışı açısından şimdikinden daha iyi olacak her türlü.

Onun haricinde
1 seneye yakındır kullanıyorum.
Yapacaktım fakat vidaların orada perçem gibi birşey vardı, içini açamadım dolayısıyla yapmadım.

Yaptığım değişiklikler şunlar:
1709151386628.png

1709151401101.png

kasadan şüpheleniyorsan yan kapağı açık şekilde dene birde ama sanmıyorum bu kadar fazla etkileyeceğini. eski bir kart ise termal macun değişikliği gerekli olabilir.
Yan kapağı açmak çok etkilemiyor diye gördüm forumda. Recep Baltaş bile önermemiş. Kart 2019da çıktı yanlış bilmiyorsam.

Kasayı zaten her türlü değiştireceğim, hem kozmetik hem hava akışı açısından şimdikinden daha iyi olacak her türlü.

Onun haricinde
Yapacaktım fakat vidaların orada perçem gibi birşey vardı, içini açamadım dolayısıyla yapmadım.

Eki Görüntüle 2128696
Eki Görüntüle 2128697
AMD ekran kartlarında hiçbir ayara dokunmamak ayar yapmaktan çok çok daha iyidir.Benim size öncelikli tavsiyem şu olacaktır :
  • AMD Clenaup Utility ile driveri kaldırın
  • Sonrasında tekrar ekran kartınıza ait driveri indirin
  • Cihazınızın internet bağlantısını kesin,kestikten sonra indirdiğiniz ekran kartı driverini kurun
  • İnternet bağlantısını kurulum bittikten sonra takabilirsiniz
Bunları yaptıktan sonra lütfen driverde hiçbir ayara dokunmayın.Profil olarak “Varsayılan” kalsın

Onun haricinde
Yapacaktım fakat vidaların orada perçem gibi bir şey vardı, içini açamadım dolayısıyla yapmadım.

Eki Görüntüle 2128696
Eki Görüntüle 2128697

Yan kapağı açmak çok etkilemiyor diye gördüm forumda. Recep Baltaş bile önermemiş. Kart 2019'da çıktı yanlış bilmiyorsam.

Yan kapağı açmak etkiliyor bence, öyle gözlemliyorum. Tabii ki kapak açık şekilde bundan sonra kullanmanızı bende tavsiye etmem ama sıcaklık düşüşü oluyor biraz. Gözlemlemeniz açısından mantıklı olabilir. Yukarıdaki arkadaşın yönergelerini izleyin bence ve oda işe yaramaz ise termal macun değiştirin. Çünkü eski bir kart, sorun bu olabilir.

AMD ekran kartlarında hiçbir ayara dokunmamak ayar yapmaktan çok çok daha iyidir.Benim size öncelikli tavsiyem şu olacaktır :
  • AMD Clenaup Utility ile driveri kaldırın
  • Sonrasında tekrar ekran kartınıza ait driveri indirin
  • Cihazınızın internet bağlantısını kesin,kestikten sonra indirdiğiniz ekran kartı driverini kurun
  • İnternet bağlantısını kurulum bittikten sonra takabilirsiniz
Bunları yaptıktan sonra lütfen driverde hiçbir ayara dokunmayın.Profil olarak “Varsayılan” kalsın
Yani driverle ilgili olduğunu sanmıyorum. Hem yaptığım ayarların ısıyı düşürmesi gerek. Birde formattan önce nfs mw (2005 yapımı oyun) oynarken bile arada çöküyordu. Ben ısıdan olduğunu bilmiyordum, o zamanlar ısılar falan açık değildi çünkü.

yan kapağı açmak etkiliyor bence, öyle gözlemliyorum. aşağıdaki arkadaşın yönergelerini izleyin bence ve oda işe yaramaz ise termal macun değiştirin. çünkü eski bir kart, sorun bu olabilir.
2. el aldım birde, mining falan yapıldı sanırım. Bir türlü çözemedim.

Yine de, dediklerinizi deneyeceğim. Fakat asıl sorum aslında, bu kasayı aldıktan sonra ısıda ciddi fark olur mu?

Yani driverle ilgili olduğunu sanmıyorum. Hem yaptığım ayarların ısıyı düşürmesi gerek. Birde formattan önce nfs mw (2005 yapımı oyun) oynarken bile arada çöküyordu. Ben ısıdan olduğunu bilmiyordum, o zamanlar ısılar falan açık değildi çünkü.

Yine de, dediklerinizi deneyeceğim. Fakat asıl sorum aslında, bu kasayı aldıktan sonra ısıda ciddi fark olur mu?
Fark olacağını söyleyebilirim lakin “ciddi” demek biraz iddialı olabilir.Sadece kasa değişimine bağlamamak gerekiyor.AMD ekran kartlarının driver konusu biraz farklı.Siz sorunu kasada ararken sorun tamamen yazılımsal olabilir.Performans arttırmak için açtığınız ayarlar ve seçtiğiniz profil aslında sizin performansınızı daha da çok düşürebilir.Bu yüzden söylediğim yönelgeleri yapmanızı tavsiye ederim öncelikle.Bir değişiklik olmaz ise tekrar konuşup hallederiz

biraz farkeder tabiki düzgün bir kasa kullanmak ama kartta bir sorun varsa, hayat kurtarmaz.

biraz farkeder tabiki düzgün bir kasa kullanmak ama kartta bir sorun varsa, hayat kurtarmaz.
Fark olacağını söyleyebilirim lakin “ciddi” demek biraz iddialı olabilir.Sadece kasa değişimine bağlamamak gerekiyor.AMD ekran kartlarının driver konusu biraz farklı.Siz sorunu kasada ararken sorun tamamen yazılımsal olabilir.Performans arttırmak için açtığınız ayarlar ve seçtiğiniz profil aslında sizin performansınızı daha da çok düşürebilir.Bu yüzden söylediğim yönelgeleri yapmanızı tavsiye ederim öncelikle.Bir değişiklik olmaz ise tekrar konuşup hallederiz
Driverleri silip yükledim, termal macun değişimi yaptım ve kasanın yan kapağını açtım. Şu an tlou 70 derece civarında. Şimdi eğer dediğiniz gibi kasa ciddi bir fark yaratmayacaksa nasıl bir kasa almalıyım? Ben akvaryum kasa istiyordum ama hava akışı kötü dediler diye Dark Maxima v20 düşünüyordum. ama şu an ekran kartı sıcaklığı daha iyi gibi. Ne dersiniz, akvaryum kasa almalı mıuyım?

Yeni konular

Geri
Yukarı