RX 6500-XT i3-10105F sistem iyi olduğu halde oyunlar kasıyor

IFoxx

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba sistemim gayet iyi olmasına rağmen oyunlar birçoğunda örneğin GoW ve The Finals, remnant II gibi oyunlarda FPS düşüşleri yaşıyorum. Örneğin GoW da belli yerlerde tek düşman olsa bile oynanmayacak kadar drop yaşıyorum. Mesela The Finals oynamaya başladığımda sorun olmuyor, belli bir vakit girmedikten sonra oyuna girdiğimde oyun oynanmayacak halde kasıyor. Bunu çözmek için beya yol denedim anca silip yükleyince düzeldi böyle saçma olaylar yaşıyorum.

Sistem:
CPU: Intel Core i3-10105F
GPU: AMD RX 6500-XT
SSD: Wdc WDS480G2G0C-00ajm0 480GB.
RAM: Wilk elektronik IRX3200D464L16SA/8G 2x8GB.
Mbd: ASUS Prime H510M-E

Kimileri fps düşüşü ile görüntü yırtılmasını birbirine karıştırıyor. Aldığıız fps monitörün sınır hz değerinin altındaysa G-Sync /Freesync açmıyorsanız ekran yırtılması yaşarsınız. Belki de probleminiz budur. Ek olarak 10. nesil işlemciler hakkında bilgim çok yok. Darboğaz var mı ssitemde bilemedim. Belki de darboğaz yaşıyorsunuz diyeceğim ama fps düşüşü olmaz darboğaz durumlarında her halde. Daha önce deneyeimlemediğim için yeterli bilgim yok. Eğer darboğaz durumlarında yaşanıyorsa sorun bu da olabilir.

Muhtemelen ekran kartının Vram'i yetersiz geliyor.
Eğer yüksek ayarları açmıyorsa vram ile ilgili olduğunu sanmıyorum. Kaldı ki amd kartların vramleri yüksek genelde.

Kimileri fps düşüşü ile görüntü yırtılmasını birbirine karıştırıyor. Aldığıız fps monitörün sınır hz değerinin altındaysa G-Sync /Freesync açmıyorsanız ekran yırtılması yaşarsınız. Belki de probleminiz budur. Ek olarak 10. nesil işlemciler hakkında bilgim çok yok. Darboğaz var mı ssitemde bilemedim. Belki de darboğaz yaşıyorsunuz diyeceğim ama fps düşüşü olmaz darboğaz durumlarında her halde. Daha önce deneyeimlemediğim için yeterli bilgim yok. Eğer darboğaz durumlarında yaşanıyorsa sorun bu da olabilir.

Eğer yüksek ayarları açmıyorsa vram ile ilgili olduğunu sanmıyorum. Kaldı ki amd kartların vramleri yüksek genelde.
4GB Vram var 6500XT ekran kartında.

Nasıl çözebilirim?
Ekran kartını değiştirebilirsiniz ancak.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Testlere bakarsan ekran kartının hemen altında MEM yazıyor. Onun yanında da oyunun ne kadar VRAM kullandığı. Çoğu güncel oyun en az 3.5 ile 3.9 arası kullanıyor ki yetmiyor daha fazla olsa 5-6 GB VRAM kullanımlarına ulaşabilir. Yetersiz Vram kaynaklı drop yeme probleminiz var ya ayar kısabilirsiniz yetmiyorsa da 8-12GB Vram bulunduran bir ekran kartına geçilebilir.

4GB Vram var 6500XT ekran kartında.

Ekran kartını değiştirebilirsiniz ancak.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Çok şaşırdım. Gerçekten düşükmüş. 4 GB ramli ekran kartı nasıl sürmüşler piyasaya 2024'te hayret. Evet vram kaynaklı olması muhtemel. Eğer daha eski oyunlarda sorun yoksa, yeni nesil oyunlarda yaşıyorsa problemi yüzde 99 bence de vram sorunu.

Çok şaşırdım. Gerçekten düşükmüş. 4 GB ramli ekran kartı nasıl sürmüşler piyasaya 2024'te hayret. Evet vram kaynaklı olması muhtemel. Eğer daha eski oyunlarda sorun yoksa, yeni nesil oyunlarda yaşıyorsa problemi yüzde 99 bence de vram sorunu.
2022'de çıktı kart ama o zaman için bile düşük kalıyordu Vram.

İşlemci mi değiştirmesem 4060 veya 4060 Ti alsam darboğaz olur mu nasıl çözebilirim?
4060 veya 4060Tİ alacak bir bütçeniz varsa sistemi satıp 0 sistem alırsınız o bütçeye. İşlemci daha üst model bir ekran kartına darboğaz yapacaktır..

Yeni konular

Geri
Yukarı