RX 6500XT sistem video izlerken, edit yaparken ve oyun oynarken donuyor

TürkPcPro

Kilopat
RAM
Neo Forza 3000MHZ 8GB CL15
SSD veya HDD modeli
Seagate Barracuda 2TB
Ekran kartı
RX 6500XT
Anakart
MSI H610M-B
İşlemci
i3 12100f
Arkadaşlar ne olur yardım edin be. Gına geldi artık seslendirmem gereken bazı şeyler var ama şu lanet sorun yüzünden işimi halledemiyorum. Hemen açıklıyorum, arkadaşlar 30DK-40dk aralıksız video izlerken, video editlerken ve çok nadiren oyun oynarken bu sorunu yaşıyorum. Bu aktivitelerden herhangi birini yaparken bilgisayar aniden donuyor, ekranda eski televizyonlarda sinyal gittiğinde ekranda çıkan piksel piksel karıncalanma gibi şeyler beliriyor, bazen donduğunda bilgisayar tepki veriyor ama görüntü piksel piksel kalıyor. Bazen 5-6 saniye bekliyorum düzeliyor kimi zaman da düzelmiyor ben de kasadan reset tuşuna basıyorum yeniden başlatılıyor ama yeniden başlatıldığında görüntü gelmeyince PSU'dan gücü kesmek zorunda kalıyorum çünkü yeniden başlatıldıktan sonra ikinci kez reset tuşuna bastığımda bilgisayar tepki vermiyor. Yeniden açıldığında Radeon'dan bildirim geliyor 'Radeon WattMan ayarları sıfırlandı' gibi. Oyunlarda neden çok nadir olduğunu tam anlayamadım ama az çok tahmin edebiliyorum. Video işleme kısmında sorun var sanırım ama emin değilim sorunun tam olarak nerede olduğunu anlamanın bir yolu var mıdır? FurMark ile vb. test yaptığımda ekran kartının sıcaklıklarında vb. hiçbir sorun bulamadım test yaparken de bu problem yaşanmadı gayet normal çalışıyor. Bu donma olayını saymazsak oyunlarda gayet güzel ve akıcı bir performans sunuyor. Kendi fikriniz varsa yazabilirmisiniz daha önce karşılaşan vb. var mı?
1686759931839.png

Arkadaşlar ne olur yardım edin be. Gına geldi artık seslendirmem gereken bazı şeyler var ama şu lanet sorun yüzünden işimi halledemiyorum. Hemen açıklıyorum, arkadaşlar 30DK-40dk aralıksız video izlerken, video editlerken ve çok nadiren oyun oynarken bu sorunu yaşıyorum. Bu aktivitelerden herhangi birini yaparken bilgisayar aniden donuyor, ekranda eski televizyonlarda sinyal gittiğinde ekranda çıkan piksel piksel karıncalanma gibi şeyler beliriyor, bazen donduğunda bilgisayar tepki veriyor ama görüntü piksel piksel kalıyor. Bazen 5-6 saniye bekliyorum düzeliyor kimi zaman da düzelmiyor ben de kasadan reset tuşuna basıyorum yeniden başlatılıyor ama yeniden başlatıldığında görüntü gelmeyince PSU'dan gücü kesmek zorunda kalıyorum çünkü yeniden başlatıldıktan sonra ikinci kez reset tuşuna bastığımda bilgisayar tepki vermiyor. Yeniden açıldığında Radeon'dan bildirim geliyor 'Radeon WattMan ayarları sıfırlandı' gibi. Oyunlarda neden çok nadir olduğunu tam anlayamadım ama az çok tahmin edebiliyorum. Video işleme kısmında sorun var sanırım ama emin değilim sorunun tam olarak nerede olduğunu anlamanın bir yolu var mıdır? FurMark ile vb. test yaptığımda ekran kartının sıcaklıklarında vb. hiçbir sorun bulamadım test yaparken de bu problem yaşanmadı gayet normal çalışıyor. Bu donma olayını saymazsak oyunlarda gayet güzel ve akıcı bir performans sunuyor. Kendi fikriniz varsa yazabilirmisiniz daha önce karşılaşan vb. var mı?Eki Görüntüle 1821007
Sanırım wattman hatası hocam.Amd kartlarda parça uyumsuzluğu yüzünden oluşan bir durum.Psu marka model nedir?Ayrıca edit render gibi işlerde en kötü 16 gb ram gerekir kasması normal gibi geldi bana.Aynısından 8gb ram daha öneririm.Ayrıca kullandığınız amd driver sürümü nedir?Amd sistemde yeni çıkan sürücü güncellemesini hemen yapmamak gerekir.En sıkıntısız sürümü indirmekte fayda var.

Arkadaşlar ne olur yardım edin be. Gına geldi artık seslendirmem gereken bazı şeyler var ama şu lanet sorun yüzünden işimi halledemiyorum. Hemen açıklıyorum, arkadaşlar 30DK-40dk aralıksız video izlerken, video editlerken ve çok nadiren oyun oynarken bu sorunu yaşıyorum. Bu aktivitelerden herhangi birini yaparken bilgisayar aniden donuyor, ekranda eski televizyonlarda sinyal gittiğinde ekranda çıkan piksel piksel karıncalanma gibi şeyler beliriyor, bazen donduğunda bilgisayar tepki veriyor ama görüntü piksel piksel kalıyor. Bazen 5-6 saniye bekliyorum düzeliyor kimi zaman da düzelmiyor ben de kasadan reset tuşuna basıyorum yeniden başlatılıyor ama yeniden başlatıldığında görüntü gelmeyince PSU'dan gücü kesmek zorunda kalıyorum çünkü yeniden başlatıldıktan sonra ikinci kez reset tuşuna bastığımda bilgisayar tepki vermiyor. Yeniden açıldığında Radeon'dan bildirim geliyor 'Radeon WattMan ayarları sıfırlandı' gibi. Oyunlarda neden çok nadir olduğunu tam anlayamadım ama az çok tahmin edebiliyorum. Video işleme kısmında sorun var sanırım ama emin değilim sorunun tam olarak nerede olduğunu anlamanın bir yolu var mıdır? FurMark ile vb. test yaptığımda ekran kartının sıcaklıklarında vb. hiçbir sorun bulamadım test yaparken de bu problem yaşanmadı gayet normal çalışıyor. Bu donma olayını saymazsak oyunlarda gayet güzel ve akıcı bir performans sunuyor. Kendi fikriniz varsa yazabilir misiniz daha önce karşılaşan vb. var mı?Eki Görüntüle 1821007

Ekran kartını söküp tekrar takın tam otursun yerine, güç girişide öyle.
Güç seçenekleri güç düğmesi yapacakları kısmından, hızlı başlatı kapatın, ayarların sıfırlanmasını genelde bu yapıyor.
BIOS'tan da Fast boot u kapatıp yeniden test edin.

Sanırım wattman hatası hocam.Amd kartlarda parça uyumsuzluğu yüzünden oluşan bir durum.Psu marka model nedir?Ayrıca edit render gibi işlerde en kötü 16 gb ram gerekir kasması normal gibi geldi bana.Aynısından 8gb ram daha öneririm.Ayrıca kullandığınız amd driver sürümü nedir?Amd sistemde yeni çıkan sürücü güncellemesini hemen yapmamak gerekir.En sıkıntısız sürümü indirmekte fayda var.
5-6 Ay sorunsuz kullandıktan sonra başladı sorun ama parçalar uyumsuz olsaydı daha önceden yaşanmazmıydı sorun? Bu sorun oluşmadan önce en son sürümü kullanıyordum sonra 23.2.2 sürümüne geçtim. Ama sorun hâlâ düzelmedi şimdi tekrar son sürüme yükseltiyorum.

Ekran kartını söküp tekrar takın tam otursun yerine, güç girişide öyle.
Güç seçenekleri güç düğmesi yapacakları kısmından, hızlı başlatı kapatın, ayarların sıfırlanmasını genelde bu yapıyor.
BIOS'tan da Fast boot u kapatıp yeniden test edin.
Tamam, teşekkürler birazdan deneyeceğim umarım işe yarar. Bu arada güç planlarında hızlı başlatma zaten kapalı.

Bu sorun oluşmadan önce en son sürümü kullanıyordum sonra 23.2.2 sürümüne geçtim. Ama sorun hâlâ düzelmedi şimdi tekrar son sürüme yükseltiyorum.
Hocam hiç sorun yaşamadığınız bir sürüme geçin.Eğer sorunu hiç çözemezseniz kartı iade etmeyi deneyin.Sanırım forumda birisi böyle bir durum yaşadı kart iadesi yaptı.

Geri
Yukarı