RX 6600 sistem donuyor ve reset atmak gerekiyor

Rashaverak

Femtopat
Daha fazla  
RAM
16
SSD veya HDD modeli
Crucial 500GB P3 serisi 3D NAND NVMe M.2 SSD (3500
Ekran kartı
ASUS Radeon Dual RX 6600-8G 8 GB 128bit AMD ekran
Anakart
ASUS Prime H610M-K D4 Intel H610 soket 1700 DDR4 3
İşlemci
Intel Core i3 12100F soket 1700 12. nesil 3.30GHz
Arkadaşlar merhaba,

Benim sorunum şu ki saatlerce GTA 4, Forest oynamama rağmen herhangi bir sorunla karşılaşmayıp, DotA 2 oynadığım zaman bir oyun içerisinde en az 1 en fazla 3 defa bilgisayarın bir anda donup hiçbir şeye tepki vermemesi ve reset atmak zorunda kalmam.

PC özelliklerim:
- Intel Core i3 12100F soket 1700 12. nesil 3.30GHz 12MB önbellek 10nm işlemci.
- ASUS Prime H610M-K D4 Intel H610 soket 1700 DDR4 3200MHz M.2 anakart.
-ASUS Radeon Dual RX 6600-8G 8 GB 128bit AMD ekran kartı.
-XPG 8 GB (1x8GB) Gammix D30 kırmızı DDR4 3200MHz CL16 1.35v PC RAM. (2 adet)
- Crucial 500GB P3 serisi 3D NAND NVMe M.2 SSD (3500 MB okuma / 1900 MB yazma)

Yardımlarınızı bekliyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

Şu testi çalıştırıp sonuçlarını atar mısın? Ekran kartında OC veya Undervolt var mı? PSU nedir?

Şu testi çalıştırıp sonuçlarını atar mısın? Ekran kartında OC veya undervolt var mı? PSU nedir?

Öncelikle cevap verdiğin için teşekkür ederim.
Testi yapıp sonuçları paylaşacağım.

Terimlere ve kısaltmalara çok hakim değilim. OC'den kastın overclock ise hayır yok ve ne olduğunuda çok bilmiyorum sadece duymuştum. Undervoltu hiç duymadım ve bilmiyorum. Ama ekran kartı ile ilgili herhangi bir şey yapmadım.

PSU ise: NZXT C550 550W 80+ Bronze yarı modüler 120mm fanlı PSU.

Şu testi çalıştırıp sonuçlarını atar mısın? Ekran kartında OC veya undervolt var mı? PSU nedir?

Hocam bir de attığınız linkteki testmem5'e ait yönergeyi uyguladım 50 dk dır böyle. Ne kadar süre beklemem lazım daha?

Dosya Ekleri

• IMG_20230919_233719.jpg
    IMG_20230919_233719.jpg
    88 KB · Görüntüleme: 33
Son düzenleme:
Ekranda görüntü varken mi kilitleniyor yoksa tamamen siyah mı oluyor? Görüntü varken donuyorsa ekran kartı ısınıyor olabilir. BIOS ram ayarlarında profil varsa onu kaldırıp default yapıp düşük hertz de deneyebilirsin. Ek olarak güç seçeneklerinde gelişmişe girip CPU maksimum hızı %99-97 arası yapıp oyunu tekrar test edebilirsin.

Hocam 2 saat 45 dk sonrası sonuç.

Ekranda görüntü varken mi kilitleniyor yoksa tamamen siyah mı oluyor? Görüntü varken donuyorsa ekran kartı ısınıyor olabilir. BIOS RAM ayarlarında profil varsa onu kaldırıp default yapıp düşük Hertz de deneyebilirsin. Ek olarak güç seçeneklerinde gelişmişe girip CPU maksimum hızı %99-97 arası yapıp oyunu tekrar test edebilirsin.

Görüntü var iken donuyor, siyah olmuyor ekran öyle kalıyor. Teşekkür ederim önerilerin için.

Dosya Ekleri

• IMG_20230920_051706.jpg
    IMG_20230920_051706.jpg
    319,8 KB · Görüntüleme: 33
Hocam 2 saat 45 dk sonrası sonuç.

Görüntü var iken donuyor, siyah olmuyor ekran öyle kalıyor. Teşekkür ederim önerilerin için.
Ram kullanımını takip eder misin? Oyun öncesi tüm mapi yüklediği için dolduğu için hata veriyor olabilir. Dosyaları verify etmeyi deneyebilirsin. Tüm ayarları low yapıp fps limiti kullanırsan sorunun kaynağı ekran karti yada ram mi test etmiş oluruz.

RAM kullanımını takip eder misin? Oyun öncesi tüm mapi yüklediği için dolduğu için hata veriyor olabilir. Dosyaları verify etmeyi deneyebilirsin. Tüm ayarları Low yapıp FPS limiti kullanırsan sorunun kaynağı ekran karti ya da RAM mi test etmiş oluruz.

Eve geçince deneyeceğim teşekkür ederim.

Şu testi çalıştırıp sonuçlarını atar mısın? Ekran kartında OC veya Undervolt var mı? PSU nedir?

Hocam bir şey demedin? 😂

Son düzenleme:
Unutmuşum, kusura bakma. Testi hatasız geçmiş, belleklerin ile ilgili değildir yaşadığın sorun. OCCT indirip Power testini yapmayı dener misin?

Testi gerçekleştirdim.

Bu linkteki arkadaşın dediklerini yaparak yaptım testi 11. dakikada işlemci 90 derece sınırını aşarak testi durdurdu. Linkteki arkadaşın dediği gibi sınırı koymalı mıyım? Yoksa sınır koymadan bir test daha yapayım mı? Ve kaç dakika yapayım?

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2023-09-21 233129.png
    Ekran görüntüsü 2023-09-21 233129.png
    111,2 KB · Görüntüleme: 21
Testi gerçekleştirdim.

Bu linkteki arkadaşın dediklerini yaparak yaptım testi 11. dakikada işlemci 90 derece sınırını aşarak testi durdurdu. Linkteki arkadaşın dediği gibi sınırı koymalı mıyım? Yoksa sınır koymadan bir test daha yapayım mı? Ve kaç dakika yapayım?

Kasan neydi? Oyunlarda donmasının sebebi işlemci sıcaklığı da olabilir.

CTRL+Shift+O kısayoluyla oyunlarda işlemci sıcaklığına bakar mısın?

Geri
Yukarı