RX 6700 XT sisteme çoklayıcı önerisi

TRickboy

Kilopat
Yer
Çamlıca
Daha fazla  
Meslek
Vardiya Zabiti
Merhaba, RX 6700 XT alacağım lakin 6+8 veya 8+8 pin gerekiyor. Benim PSU da sadece 6+2 mevcut. PSU 500W ama 12v tek kanaldan 450W verebiliyor. Kesinlikle bir çoklayıcıya ihtiyacım var. Biraz araştırma yaptım. Türkiye'de bulunan çoğu çoklayıcı sanırım kalitesiz veya kalitelisi de vardır ama ben riske girmeyeceğim. Cable Matters'in kaliteli olduğunu duydum. Markanın Amazon yorumları ve satışlarına baktığım benim söylediğimi destekler nitelikte. Şimdi karar veremediğim nokta şu,

1- 6+2 PIN'i 8+8 mi çevirmeliyim?
2- 2 adet Molex'i 8 pine mi çevirmeliyim?
3- 2 adet SATA'yi 8 pine mi çevirmeliyim?

Bana mantılı gelen seçenek 2. seçenek ya da 3. seçenek. Molex de 1 tane 12v pin mevcut SATA da 3 tane 12v pin mevcut. Sanırım SATA çoklayıcı daha mantıklı ama emin olamadım, hangisi daha sağlıklı olur?

Bu çoklayıcılar hakkında tecrübeleri olan arkadaşlarında tecrübelerini merak ediyorum. Kaliteli çoklayıcı alırsam eğer riski azaltırim diye düşünüyorum, doğru muyum?

Molex ve Sata güvenilir değil. 6+2'yi 8'e çeviren için sağlam içi kalın bakır olan kablo lazım.
Bu işinizi görür. Kabloları kaliteli bu mağazanın daha önce kullandım.

Molex ve Sata güvenilir değil. 6+2'yi 8'e çeviren için sağlam içi kalın bakır olan kablo lazım.
Bu işinizi görür. Kabloları kaliteli bu mağazanın daha önce kullandım.
6+2 yi 8+8 e çeviriyor, doğru mu anladım? Bir de sanırim şöyle bir durum var 8 pin den en fazla 150w sağlanıyormuş. Ben 8+8 yapınca bu güç 300w olacak mı? Yoksa ilk çıkış 6+2 olduğu için güç 150w olarak sınırlı mı kalacak?

Kabloların bakır olmasına dikkat edeceğim. Bunu biliyorum.

Ekran kartı için çoklayıcı önermiyorum.
Kaliteli çoklayıcı kullanıldıktan sonra ve PSU yeterliyse sorun olacağını düşünmüyorum. Biraz araştırma yaptım sorunlar genelde kalitelisiz kablo ve yetersiz güç kaynağıdan kaynaklı. Umarım yanılmam.

6+2 yi 8+8 e çeviriyor, doğru mu anladım? Bir de sanırim şöyle bir durum var 8 pin den en fazla 150w sağlanıyormuş. Ben 8+8 yapınca bu güç 300w olacak mı? Yoksa ilk çıkış 6+2 olduğu için güç 150w olarak sınırlı mı kalacak?
Evet, görünen o. Satıcıya mesaj atıp da sorabilirsiniz. Kabloların maksimum vereceği güce takılmayın günün sonunda kablonun değil asıl önemli olan PSU'nun kaç verebileceğidir. Evet 8 Pin 150W ile sınırlı fakat 150W ile sınırlı kalmayacak. Kablodan ayırdığınız 2+8'pine yetecek kadar güç gelecek. Esktra olarak PCI-E slotu da 75W sağlıyor. Bir de tabii ki her zaman iki ayrı 8 Pin kullanmak (PSU'dan iki ayrı çıkış) daha iyi.

Evet, görünen o. Satıcıya mesaj atıp da sorabilirsiniz. Kabloların maksimum vereceği güce takılmayın günün sonunda kablonun değil asıl önemli olan PSU'nun kaç verebileceğidir. Evet 8 Pin 150W ile sınırlı fakat 150W ile sınırlı kalmayacak. Kablodan ayırdığınız 2+8'pine yetecek kadar güç gelecek. Esktra olarak PCI-E slotu da 75W sağlıyor. Bir de tabii ki her zaman iki ayrı 8 Pin kullanmak (PSU'dan iki ayrı çıkış) daha iyi.
Teşekkür ederim.

PSU dan gelen iki ayrı 8 pin yok maalesef. PSU dan çekinmiyorum yeterli olacaktır, umarım kablolar yeterli olur.

Son düzenleme:
Mining için sanırim pek sorun olmuyor, tam yükte kullanıldiginda kablolar dayanır mı ? Bilmiyorum. Tek korkum kabloların erimesi.

PSU, 6700XT için önerilen değerin altında kalıyor ama sorunsuz çalışacaktır.
Hocam birçok video izledim, tahmini olarak RX 6700xt sistem 350w civarı güç tüketimi yapacak. Benim PSU single Rail 450w. Buna güveniyorum açıkcasi.

Hocam video izledim, tahmini olarak RX 6700xt sistem 350w civarı güç tüketimi yapacak. Benim PSU single Rail 450w. Buna güveniyorum açıkcasi.
Ben o satıcının sattığı kablo ile 2070 Super kullandım 1 sene sorun olmadı. PSU evet 450W verebiliyor 12V kanalından ama stres altında ne kadar stabil veriyor o önemli. Bu yüzden boşluk bırakmak daha iyi oluyor ama zaten 100W boşluk sorun çıkarmaz.

Yeni konular

Geri
Yukarı