Çözüldü RX 6700XT sistemde Kernel Power 41 hatası

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Kaiser Sama

Centipat
Daha fazla  
Arkadaşlar Gaming Gen üzerinden şubat ayında bir sistem almıştım. 1 aydır serviste sistemim mavi ekran hataları yüzünden ve oyunlarda bir anda donup resetleniyordu. 1 ay sonunda sistemim geldi. Bana işlemci, RAM, SSD ve ekran kartımın değiştiğini söylediler. Hatta ekran kartım 6600'dü ellerinde olmadığı için 6700 XT ile değiştirdiklerini söylediler. Sistemim geldi artık düzeldi diye düşündüm. CS2 indirdim oynuyorum bir anda yine dondu. Sadece oyunlarda oluyor. Olay görüntüleyicisine de baktım. Orada Power Kernel 41 hatası aldığım gördüm. Ayrıca sistem dün servisten çıkmadan önce de saat 8, 9 ve 16.24'te bu hatayı almış. Araştırıp baktığımda PSU, priz veya güç kablosunda sorun olabileceğinin yazıldığını gördüm. 3 tane farklı kablo denedim durum aynı.

Ekran Alıntısı.PNG

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Çok zor değil. Söküldüğü şekilde takılır.

Mail attım PSU istedim. Bakalım gelsin deneyeceğim. Aylarım gitti artık düzelir umarım.

Sorunumu çözdüm. RAM'lerin yerini değiştim ve sistemim yine açılmadı. Ben de tek tek ve slot slot denedim. İlk RAM'i taktığımda sorunsuz açıldı ve oyun oynadım. Sonra diğer RAM'i taktım iki slotta da görüntü vermedi ve mouse vs çalışmadı. Diğer çalışan RAM'i diğer slota taktım orada da çalıştı. Yani RAM'lerimin birisi bozukmuş. İki RAM verken sistem 16 GB gözüküyordu ama galiba birisi düzgün çalışmayıp kısa devre yapıyordu.
PSU'yu da garantiye verebilirsiniz. Tekrar sorunlu ekran kartı gelmediyse PSU olabilir.

PSU'yu da garantiye verebilirsiniz. Tekrar sorunlu ekran kartı gelmediyse PSU olabilir.
Ekran kartı daha yeni, jelatinini falan açtım geldiğinde sıfır kutudan. PSU sanırım sorunlu olabilir :(. Sadece oyunlarda donuyor.

Çıldırıcam artık oyun indirirken de dondu. Kendisini resetleyip duruyor, bazen açmak işkence oluyor. Kaç defa daha servise gidicek bu bilgisayarım😔.

Son düzenleme:
Dediğim gibi gönderin hocam. Daha sonra yine bize bilgi verin. İnşallah düzelir.

Kernel Power sorununu PSU'm bozulduğunda alıyordum. PSU değişince sorunum düzeldi. Neden sorunsuz olan her parçayı değişip sorunlu olanı atlamışlar ve neye göre değişmişler çok garip. Test etmeden otomatik olarak değişip göndermişler mi yani?

Kernel Power sorununu PSU'm bozulduğunda alıyordum. PSU değişince sorunum düzeldi. Neden sorunsuz olan her parçayı değişip sorunlu olanı atlamışlar ve neye göre değişmişler çok garip. Test etmeden otomatik olarak değişip göndermişler mi yani?

Bana test ettiklerini ve herhangi bir sorun ile karşılaşmadıklarını söylediler. Ama olay günlüğüne baktığımda sistem bana gelmeden bir gün önce de bu hatayı almış. Anlamadım gerçekten. Aylardır mavi ekran alıyorum, donmalar yaşanıyor, 1 aydır sistemim serviste. Düzeldi umuduyla kullandım sonuç aynı. Ya PSU değişince de düzelmezse diye düşünmekten kafayı yiyeceğim. Sanki sonsuza kadar bu hatayla yaşayacak gibi hissediyorum artık.

Bugün gelen mail.

Emre bey sistem içerisindeki anakart hariç tüm donanımlar değişti. Sizlerin memnuniyeti açısından bu ekran kartınız üst modeli ile değişim sağlandı hatta 6600 model yerine 6700XT model verildi herhangi bir fiyat farkı gibi bir durum yansıtılmadan. Sistemde yapılan değişim işlemerinin ardından 24 saatlik yük altında testlerde kaldı ancak sizlerin bahsettiği kasma donma gibi veya reset atma kapanma gibi bir durum yaşanmadı. Olay görüntüleyicisinde görmüş olduğunuz kernel raporu ise sistem çalışırken anlık olarak güç kesintisi yaptık ve cihazın anlık güç kesintisi yaşamasından dolayı bu durum rapor olarak olay görüntüleyicisinde kernel olarak gözükmektedir bu rapor reset atma veya sistem çalışırken anlık güç kesintisi olduğunda meydana geliyor. Sisteme test amaçlı güç kesintisini teknik arkadaşlarımız tarafından yapılmıştır PSU ile ilgili bir durum olabileceği düşünüldüğü için ancak PSU için yapılan voltage değerlerinde de problem görülmemiştir. Cihaz elinize uaştıktan sonra ekstra olarak yüklenen herhangi bir uygulama veya yazılım var mı? Yüklemiş olduğunuz X bir uygulama belki buna sebep veriyor olabilir veya crackli bir program gibi? Çünkü tekrardan arızalı bir cihazı buradan çıkış yapmamız mümkün değil tekrardan tarafımıza şikayet geleceğini bile bile ürün çıkışı neden sağlayalım sizlere.

Son düzenleyen: Moderatör:
Benim de başıma gelmişti. PSU değişimi yapılınca düzelmişti.

Geri
Yukarı