Çözüldü RX570 ve R3 3100 sistem mavi ekran ve donma hataları yapıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

sinkolon13

Hectopat
RAM
XPG 2x8GB 3200Mhz
SSD veya HDD modeli
Adata XPG SX6000 LITE
Ekran kartı
RX570 4GB
Anakart
B450M S2H (Bios ver. F50)
İşlemci
Ryzen 3 3100
Minidump: minidump.rar

Uzunca bir süredir anlık sistem donmaları ve zaman zaman mavi ekran sorunu yaşıyorum. Bazı oyunlarda (özellikle Valorant'ta) bir anda kapanıyor ve restart atmadan sistem düzelmiyor. Restart attıktan sonra da bazen mavi ekran geldiği oluyor. Crashlerden sonra restart attığımda otomatik SSD kontrolü yapılıyor ama herhangi bir sorun olduğunu görmedim.

Yakın zamanda RAM'leri test etmek için Windows'un kendi programını ve Memtest86'yı denedim. Her ikisinde de RAM'lerde error olduğunu gördüm. Sorun direkt RAM'lerden midir yoksa SSD-HDD ile mi alakalıdır acaba? Yoksa tamamen başka bir şey mi?

Az önce yeniden durduk yere mavi ekran yedim. Son minidump ektedir.

Son düzenleme:
Çözüm
Tamamdır. Ama problem RAM'lerin XMP profili ile yani OC ile sorun çıkarması olabilir, aslında o yüzden önermiştim load defaults yapmayı.

XMP açık şekilde mavi ekran alırsanız yeni dökümleri paylaşırsınız, duruma göre sistemi XMP kapalı bir şekilde test etmek gerekebilir. Yani XMP kapatıp mavi ekran aldığınız senaryoları tekrar canlandırırsınız mesela.

XMP açık şekilde hata alıyorsanız RAM'ler XMP ile vadedilen stabilitede çalışmıyordur. Garanti varsa aldığınız yere götürüp bu problemden dolayı değişim/iade istersiniz.
Minidump: minidump.rar

Uzunca bir süredir anlık sistem donmaları ve zaman zaman mavi ekran sorunu yaşıyorum. Bazı oyunlarda (özellikle Valorant'ta) bir anda kapanıyor ve restart atmadan sistem düzelmiyor. Restart attıktan sonra da bazen mavi ekran geldiği oluyor. Crashlerden sonra restart attığımda otomatik SSD kontrolü yapılıyor ama herhangi bir sorun olduğunu görmedim.

Yakın zamanda RAM'leri test etmek için Windows'un kendi programını ve Memtest86'yı denedim. Her ikisinde de RAM'lerde error olduğunu gördüm. Sorun direkt RAM'lerden midir yoksa SSD-HDD ile mi alakalıdır acaba? Yoksa tamamen başka bir şey mi?

Az önce yeniden durduk yere mavi ekran yedim. Son minidump ektedir.
Bu linten mavi ekran sebebini öğrenebilir ve ona göre hamle yapabilirsin.

Bu linten mavi ekran sebebini öğrenebilir ve ona göre hamle yapabilirsin.
Elimdeki 6 adet dmp dosyasına baktım. Çıkan sonuçlardan bir sonuca tam olarak varamadım açıkcası.
Hata Kodları;

SYSTEM_THREAD_EXCEPTION_NOT_HANDLED
dxgmms2.sys

MEMORY_MANAGEMENT
memory_corruption

SYSTEM_THREAD_EXCEPTION_NOT_HANDLED
dxgmms2.sys

MEMORY_MANAGEMENT
dxgmms2.sys

KMODE_EXCEPTION_NOT_HANDLED
Ndu.sys

KMODE_EXCEPTION_NOT_HANDLED
ntkrnlmp.exe

Acaba sorun sadece ramler ile mi alakali, yoksa baska bir sey mi? Bir fikri olan var midir?

Memtest86'da test yapıp hata aldıysanız problem yüksek ihtimalle RAM'ler ile alakalı.

BIOS çok eski. İlk başta BIOS'u güncellemeyi deneyelim.
Rich (BB code):
BiosVersion = F50
BiosReleaseDate = 11/27/2019
SystemManufacturer = Gigabyte Technology Co., Ltd.
SystemProductName = B450M S2H
BaseBoardVersion = x.x

F64 yani son sürüme güncelleyebilirsiniz.

Güncelledikten sonra BIOS'a girip Load optimized defaults yapın. Daha sonra kaydedip çıkın.

Rehber:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Şimdi BIOS güncel olacak ve BIOS'ta daha önce yapılan tüm ayarlar sıfırlanacak. Mesela RAM'ler için XMP profili açıksa sıfırlanacak vs..

Bir de bu şekilde deneyin sistemi. BIOS güncel olsun ve default olsun.

Son durumu paylaşın, ona göre tekrar aksiyon alalım.

Memtest86'da test yapıp hata aldıysanız problem yüksek ihtimalle RAM'ler ile alakalı.

BIOS çok eski. İlk başta BIOS'u güncellemeyi deneyelim.
Rich (BB code):
BiosVersion = F50
BiosReleaseDate = 11/27/2019
SystemManufacturer = Gigabyte Technology Co., Ltd.
SystemProductName = B450M S2H
BaseBoardVersion = x.x

F64 yani son sürüme güncelleyebilirsiniz.

Güncelledikten sonra BIOS'a girip Load optimized defaults yapın. Daha sonra kaydedip çıkın.

Rehber:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Şimdi BIOS güncel olacak ve BIOS'ta daha önce yapılan tüm ayarlar sıfırlanacak. Mesela RAM'ler için XMP profili açıksa sıfırlanacak vs..

Bir de bu şekilde deneyin sistemi. BIOS güncel olsun ve default olsun.

Son durumu paylaşın, ona göre tekrar aksiyon alalım.
BIOS u son sürüme güncelledim. Dediğiniz gibi default load yaptım. Ardından sadece XMP profile açtım. İlk BIOS uptade den sonra sistemi 2 kere yeniden başlatırken mavi ekran verdi. Yeni uptade ettiğim için fazla önemsemedim. Uptade den beridir şimdilik sorunsuz kullanıyorum. Uzun vadede tekrardan sorun oluşursa yazacağım. Tavsiye için teşekkürler.

Tamamdır. Ama problem RAM'lerin XMP profili ile yani OC ile sorun çıkarması olabilir, aslında o yüzden önermiştim load defaults yapmayı.

XMP açık şekilde mavi ekran alırsanız yeni dökümleri paylaşırsınız, duruma göre sistemi XMP kapalı bir şekilde test etmek gerekebilir. Yani XMP kapatıp mavi ekran aldığınız senaryoları tekrar canlandırırsınız mesela.

XMP açık şekilde hata alıyorsanız RAM'ler XMP ile vadedilen stabilitede çalışmıyordur. Garanti varsa aldığınız yere götürüp bu problemden dolayı değişim/iade istersiniz.

Çözüm

Yazdığım son mesajdan sonra sistem 2 kere daha kapandı.
Gelen hatalar sırasıyla;

MEMORY_MANAGEMENT
memory_corruption

BAD_POOL_HEADER
amdkmdag.sys

Bu sırada bugün Memtest86 testi yaptım. Test %80'de 800 error gösterdi. Sonuçlar bir hayli yüksek çıktığı için test tamamen bitmeden kendim sonlandırdım.

Dediğiniz gibi XMP profile kapatıp test etmeye başladım. 1 gündür herhangi bir sorun ile karşılaşmadım henüz. Bir süre daha bu şekilde test edeceğim. Eğer sorun çıkarmazsa ramleri hemen değiştirmeyi düşünmüyorum (maddi sorunlardan dolayı)

Tamamdır. Demek ki RAM'ler XMP profilleriyle vadettikleri hızı ve stabiliteyi sağlayamıyor. Garantisi de bitmişse yapacak bir şey yok.

Ancak şöyle bir şey de önerebilirim; RAM konusunda uzmanlaşmış arkadaşlara danışıp size çeşitli voltaj, timing, CL değerleri önermelerini isteyebilirsiniz. Stabil değerler önerebilirlerse probleminiz çözülür, daha önce böyle birkaç örnek gördüm.

Aşağıdaki kategoriden bir konu açın, RAM'ler XMP'de stabil çalışmıyor diye açabilirsiniz mesela. Sonra derdinizi açıklayın, bu mavi ekran konunuzun linkini de ek olarak paylaşın.

Problemin RAM'ler ile alakalı olduğu konusunda bir problem kalmadıysa konuyu çözüldü olarak işaretleyip kapatabilirsiniz.

Tamamdır. Demek ki RAM'ler XMP profilleriyle vadettikleri hızı ve stabiliteyi sağlayamıyor. Garantisi de bitmişse yapacak bir şey yok.

Ancak şöyle bir şey de önerebilirim; RAM konusunda uzmanlaşmış arkadaşlara danışıp size çeşitli voltaj, timing, CL değerleri önermelerini isteyebilirsiniz. Stabil değerler önerebilirlerse probleminiz çözülür, daha önce böyle birkaç örnek gördüm.

Aşağıdaki kategoriden bir konu açın, RAM'ler XMP'de stabil çalışmıyor diye açabilirsiniz mesela. Sonra derdinizi açıklayın, bu mavi ekran konunuzun linkini de ek olarak paylaşın.

Problemin RAM'ler ile alakalı olduğu konusunda bir problem kalmadıysa konuyu çözüldü olarak işaretleyip kapatabilirsiniz.
Desteğiniz ve yardımlarınız için teşekkürler. Konuyu kapatmayı hatırlattığınız için de ayrıca teşekkür ederim.

Geri
Yukarı